Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Boj proti dezinformacím začíná. Pravdivost článků budou posuzovat novináři

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixmac

První letošní významné evropské volby se blíží a v pozoru je nejen veřejnost a kandidáti, ale i novináři a sociální sítě. Právě ti začnou bojovat proti dezinformacím s cílem zajistit hladký průběh francouzských prezidentských voleb.

Francie si na jaře zvolí nového prezidenta a země se obává jak hackerských útoků podobných těm, které se odehrály ve Spojených státech, tak i šíření dezinformací, které dnes a denně kolují ve velké míře internetem. Těm by mohl učinit přítrž nový plán.

Novináři se spojili s Facebookem a Googlem a rozhodli se společně bojovat proti nepravdivým článkům na internetu a propagandě. Podle serveru BBC se do projektu CrossCheck zapojí celkem 17 médií včetně zpravodajských agentur a budou sloužit jako odborná porota, která posoudí pravdivost jednotlivých článků.

V praxi dostanou lidé k dispozici možnost nechat si ověřit, nakolik se článek zakládá na faktech. Do speciálního políčka vloží internetovou adresu daného článku a novináři následně posoudí, jsou-li informace v něm pravdivé či nikoliv.  Pokud se alespoň dvě média rozhodnou článek označit za lživý nebo neověřitelný, tedy vymyšlený, na sociálních sítích a ve vyhledávačích bude takový článek viditelně označen jako dezinformační. Tím ale boj s propagandou neskončí.

Takto označené články budou na internetu stále méně dohledatelné. Sám Facebook je může přestat zobrazovat uživatelům a naopak bude na základě sdílení jednotlivých linků automaticky zasílat články novinářům k posouzení jejich pravosti.

Jak přesně bude celý proces fungovat nyní není známo, jisté je, že si vyžádá součinnost médií a internetových společností ve snaze bojovat proti stále častěji se objevujícím dezinformacím.

Podle médií se bude tato metoda ověřování informací postupně zavádět i v dalších evropských zemích. Další na řadě bude zřejmě Německo, kde se na podzim odehrají parlamentní volby. Jestli se něčeho takového dočkáme i v České republice je zatím záhadou.

Témata:  volby Francie počítače

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

15. listopadu 2024 9:34

Západ se k Číně staví pragmatičtěji než Česko, které to může ekonomicky dále oslabit

Zdroje současného mdlého výkonu české ekonomiky nelze hledat pouze za hranicemi. Byť úpadek německého průmyslu, energetická krize či válka na Ukrajině rozhodně svůj původ za hranicemi mají a českou ekonomiku přímo či zprostředkovaně poškozují. Češi si ale škodí i sami. Třeba tím, že s oblibou bývají papežštější než papež a že se neméně rádi vydávají ode zdi ke zdi.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy