Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Povinné údaje na jízdenku? Evropu možná čeká zásadní změna

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Ačkoli jsou teroristické útoky v Evropě relativně okrajovou záležitostí, Evropská unie nechce ponechat nic náhodě. Zvažuje proto posílení bezpečnosti na železnici, například formou jízdenek, které by obsahovaly přímé informace o cestujících.

Evropská unie chce novými pravidly reagovat na srpnový útok v rychlovlaku směřujícím do Paříže. Jednou z možností, o které odborníci na terorismus uvažují, je, že by jízdenky obsahovaly údaje o cestujících a kontroloři ve vlacích by měli přístup k Schengenskému informačnímu systému. V rozhovoru pro EurActiv to uvedl protiteroristický koordinátor EU Gilles de Kerchove.

Vlakové jízdenky by tak nově mohly nést povinně údaje o cestujících, kteří na ně cestují. Průvodčí by naopak mohli mít přístup k Schengenskému informačnímu systému, aby zjistili, zda se ve vlacích nepohybují osoby podezřelé z terorismu. 

"Existují různé způsoby, jak odhalit podezřelé chování na nádraží nebo ve vlaku. Lidé, kteří na nádraží a ve vlacích pracují, také mohou projít výcvikem," upozornil de Kerchove, který v Praze vystoupil v rámci bezpečnostního fóra Internal Security Forum Prague 2015.

Podotkl, že nemá smysl zbytečně narušovat vlakovou dopravu, protože železnice je prostředek pro dopravu, který je velmi přátelský k životnímu prostředí. Nechce tudíž zavádět ve vlacích podobná bezpečnostní pravidla, jaká platí v letadlech. "Také měřítka jsou úplně jiná. Sedm milionů lidí cestuje vlakem každý den jen v samotném Německu," dodal. 

O vlakové bezpečnosti už na konci srpna jednali ministři vnitra a dopravy z osmi členských zemí společně se zástupci Švýcarska, evropským komisařem pro migraci, vnitřní věci a občanství Dimitrisem Avramopulosem, komisařkou Bulcovou a de Kerchovem. Další schůzka je v plánu na 8. října v Lucemburku.

Témata:  vlaky

Aktuálně se děje

23. dubna 2024 12:35

Kdo investuje v Česku do kryptoměn?

Podle výzkumu globální platformy pro sběr dat statista.com uvedlo v roce 2022 vlastnictví některé digitální měny 13 % Čechů. V roce 2021, kdy nejznámější kryptoměna bitcoin dosahovala jedněch ze svých nejvýznamnějších maxim, činil podíl kryptoměnových investorů dokonce 15 %. Data také ukazují, že majitelé kryptoměn v Česku se zajímají o technologie a mají zájem na řešení inflace nebo nedostupného bydlení.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy