Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Na vojnu na měsíc, ženy i muži? Armádní odvody se připravují

Česká armáda na akci Bahna. Autor: nadporučice Lucie Masaříková
Česká armáda na akci Bahna. Autor: nadporučice Lucie Masaříková
Foto: Army.cz

Česká armáda se už brzy chystá oprášit takzvané povinné odvody. Týkaly by se mužů i žen, ale ještě není zcela jasné, co s odvedenci bude a jestli dostanou po odvodu i vojenský výcvik. Armáda tak chce zjistit, jakou lidskou sílu by vůbec měla v záloze, kdyby došlo na válku. Píše o tom dnešní MF Dnes.

Blíží se chvíle, kdy bude mít o české muže, a nově i ženy, opět zájem armáda. Jedna z variant novely branného zákona počítá s tím, že budou opět povinné takzvané odvody – před deseti lety zrušený proces, který má mezi osmnáctiletými Čechy vybrat ty, kteří jsou zdraví a ochotní v případě ohrožení země bojovat, informuje MF Dnes.

V nejbližších týdnech se bude návrhem zabývat Legislativní rada vlády. Hlavním důvodem navrhované úpravy je fakt, že stát přestává mít přehled, kolik může mít armáda – v případě ohrožení či války – k dispozici bojeschopných mužů a žen. „Nesmíme podceňovat nynější hrozby, musíme být připraveni. Na příkladu Ukrajiny je vidět, že konflikty mohou vypuknout rychle a relativně blízko," vysvětluje ministr obrany Martin Stropnický.

Ve hře je přitom variant několik. Ministerstvo obrany například uvažovalo, že by po zmíněném odvodu následoval i povinný vojenský výcvik. "Aby každý věděl, jak to v armádě chodí, poznal zbraň, vyzkoušel si z ní střílet. Mohlo by to být například formou měsíčního cvičení, přičemž by stát finančně kompenzoval lidem čas na něm strávený," říká mluvčí resortu Jan Pejšek. Tato varianta je však méně pravděpodobná a veškerá příprava vojáků v záloze tak bude i nadále probíhat jen dobrovolně.

Současný branný zákon neumožňuje v době míru ani odvody, ani vojenský výcvik. Vše je od roku 2005 dobrovolné a služba se týká pouze profesionálních vojáků a jednotek aktivních záloh. Nepřipravené Česko Válka na Ukrajině vyvolala v Evropě obavy, že kontinent čeká další velká válka. Česko však dle expertů příliš připraveno není. Má sice mírovou profesionální armádu, ta však není početná a na všechny úkoly nemusí stačit. Voják v záloze s patřičným výcvikem by se tedy hodil. Už jen proto, že jeho příprava trvá až půl roku a nynější konflikty vypukají takřka bez varování.

V zahraničí přitom povinná vojna není ničím výjimečným. Například Litevci, kvůli obavám z agresivního Ruska, o jejím znovuzavedení rozhodli minulý týden. Rakousko, Dánsko a Norsko ji mají také. Ve Velké Británii, USA či Polsku zase spoléhají na početné dobrovolné aktivní zálohy. V Česku je v takových jednotkách necelých 1 300 lidí. Pokud stát povinné odvody zavede, pro život odvedených mužů a žen se nic moc nemění a armáda je povolá až při ohrožení státu.

Témata:  armáda ČR

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

15. listopadu 2024 9:34

Západ se k Číně staví pragmatičtěji než Česko, které to může ekonomicky dále oslabit

Zdroje současného mdlého výkonu české ekonomiky nelze hledat pouze za hranicemi. Byť úpadek německého průmyslu, energetická krize či válka na Ukrajině rozhodně svůj původ za hranicemi mají a českou ekonomiku přímo či zprostředkovaně poškozují. Češi si ale škodí i sami. Třeba tím, že s oblibou bývají papežštější než papež a že se neméně rádi vydávají ode zdi ke zdi.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy