Kam jdou naše peníze? Babišův resort opět šokuje

Ministerstvo financí nadále hledá způsob, jakým ušetřit peníze ze státní kasy. Přišlo s nápadem omezit členství v jedné ze 472 mezinárodních organizací, které mají podle deníku MF Dnes mnohdy velmi zvláštní zaměření a poplatky za členství jdou do miliard.

Diskuse: 0

Ilustrační fotografie
reklama

Česká republika je podle deníku oficiálním členem Mezinárodní velrybářské komise, Mezinárodního úřadu pro mořské dno, Unie pro kakao, Světové organizace pro orbu, Mezinárodní unie pro vztahy Slunce–Země a stovek dalších mezinárodních organizací. Výdaje státu na členství v nich každoročně rostou, a podle zjištění MF Dnes se příští rok očekává částka vyšší než čtyři miliardy korun.

"Nyní zpracováváme analýzu toho, jaký přínos nám členství přináší a jaký je vývoj příspěvků za poslední roky," řekl deníku náměstek ministerstva financí Martin Pros. Na základě výsledků analýzy dostanou ministerstva dopis s prosbou, aby zdůvodnila účast v některých organizacích a vysvětlila nárust příspěvků.

Problém je podle Prose v tom, že resorty rozhodují o vstupu do organizací, ačkoli jim vláda loni nařídila, že to smějí dělat jen s jejím svolením. "I takové případy jsme zaznamenali, proto chceme resorty znovu vyzvat, aby takové kroky nedělaly, aby o dalším novém členství vždy rozhodovala vláda," sdělil deníku Pros.

Vystupování z organizací ale prý tak jednoduché nebude. "Politický i ekonomický prospěch z členství se hodnotí jen obtížně. Bez spolupráce zemí v rámci mnoha organizací by státy své zájmy prosazovaly jinde a jinak a velmi pravděpodobně by docházelo k více konfliktům jiného typu," cituje MF Dnes mluvčí Ministerstva zahraničních věcí Johanu Grohovou.

Podobné snahy o vystoupení z některých organizací už zde byly, například v případě Nečasovy vlády. Česko tehdy vystoupilo ze šestnácti z nich a ušetřilo osmnáct milionů korun, ty se ale rozlily do členství ve zbylých organizacích.

Loading...

Diskuze: Kam jdou naše peníze? Babišův resort opět šokuje

Přidejte svůj názor

Počet komentářů: 0, Buďte první Vložte komentář

Související:

reklama
Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky