Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Šéfové státních firem, třeste se. Co se chystá?

Šéfové státních firem, třeste se. Co se chystá?

Foto: Mariusz Stankowski, MoneyMAG.cz

Statisícové platy firemních šéfů, odměny v řádech desítek tisíc a astronomické výše odstupných, tomu již brzy učiní v polostátních firmách přítrž vládní personální výbor pod vedením ministra financí Andreje Babiše a premiéra Bohuslava Sobotky.

Návrh na zřízení výboru by podle informací deníku Právo měla vláda schválit do konce února. Ten by se podle slov Bohuslava Sobotky vyjadřoval k "odborné způsobilosti nominantů členů vlády do statutárních orgánů státních a polostátních firem," uvedl pro deník.

Výbor, složený z devíti lidí, zejména náměstků ministrů, auditorů, ekonomů a personalistů, by měl podávat pro daného ministra veřejná doporučení či naopak nedoporučení, nebylo by to však nikterak závazné.

V praxi by to znamenalo, že by každý ministr předložil při obsazování vysokých postů členům komise podrobný životopis daného žadatele a i zájemce by se musel prokazovat prohlášením, že se ve své funkci nedostane do střetu veřejného i osobního zájmu. Jejich kontrole by také podléhali současní šéfové, nikdo však zatím nechce říct, jakých firem by se případné kontroly mohly týkat.

„Bojím se toho, co zjistíme ve státních firmách, až se podíváme na smlouvy, které tam jsou a byly uzavřeny v minulých letech," cituje deník Právo předsedu vlády, který se pro pomoc obrátil k ministru financí Andreji Babišovi.

Ten byl podle svých slov pro deník překvapen výší současných odměn a platy členů firemních orgánů, stejně jako jejich počet, by podle něj měly být výrazně omezeny.

Témata:  firmy platy / mzdy

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

18. listopadu 2024 10:19

Fiala slibuje platy jako v Německu do pěti let. Realita je vzdálená desítky let

Premiér Petr Fiala v Otázkách Václava Moravce několikrát uvedl, že pokud bude jeho vláda pokračovat i v příštím volebním období, budou mít Češi nakonec mzdy jako Němci nebo Rakušani. Tedy zhruba během pěti let. To je ovšem vysoce nereálné. Skutečností je naopak to, že jak Německo, tak zejména Rakousko během posledních pěti lety Česku mzdově dále utekly, jak vyplývá z dat OECD. Takže mzdy v Česku zaostávají nyní za mzdami v Rakousku a Německu ještě výrazněji než roku 2019. 

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy