Vedou vaše děti nezřízený život a vám to vadí? Pak je můžete vydědit. Umožňuje to nový občanský zákoník, který začne platit od ledna. Navíc navrací do české legislativy speciální formu dědictví - takzvaný odkaz.
Pokud se člověk rozhodne vydědit své děti a majetek odkázat "cizím", nemusí nikomu nic vysvětlovat. Novinku zavádí nový občanský zákoník. Důvod je podle ministerstva spravedlnosti známý oběma stranám, jak tomu, kdo se k takovému kroku uchýlil, tak potomkovi, a proto není nutné ho zveřejňovat.Každý má totiž právo své potomky vydědit a existují pro to čtyři důvody. Prvním je situace, kdy se syn či dcera o rodiče nestarají a neposkytnou jim pomoc v nemoci, ve stáří nebo v jiných závažných případech. Dalším důvodem je nezájem o rodiče. Potomci by si také měli dát pozor na svůj styl života. Pokud by vedli nezřízený život, mohou přijít o dědictví. Vydědění hrozí také v případě, že byl potomek odsouzený pro úmyslný trestný čin minimálně na jeden rok.Potomci, kteří jsou jinak ze zákona neopominutelní, se proti vydědění mohou odvolat, o výsledku ale bude rozhodovat soud.Majetek pro kamaráda
Nový občanský zákoník navrací do české legislativy speciální formu dědictví - takzvaný odkaz. "Lidé mohou své sousedce odkázat například jídelní servis, a ona přesto nebude účastníkem dědického řízení. Tím odpadnou časté průtahy v dědickém řízení způsobené neshodami dědiců," uvádí ministerstvo spravedlnosti.Možnosti odkazu ovšem umožňují velmi zajímavou dědickou kličku. Dotyčný může totiž jako odkaz určit i věc, která je ve vlastnictví jiné osoby.Například, když dotyčný má dva kamarády Honzu a Petra. Honza má motorku, po které touží Petr. Člověk se proto rozhodne něco odkázat Janovi a zároveň ve své závěti přikáže, aby Honza vydal Petrovi zmíněný motocykl. Honza má dvě možnosti: buď dědictví přijme a rozloučí se s motorkou, nebo dědictví odmítne a motorku si ponechá.Stále ale bude platit ustanovení, že svým přátelům nebo sousedům nelze odkázat úplně všechno. Každému z dědiců musí zůstat z hodnoty dědictví alespoň čtvrtina.
Témata: občanský zákoník
Související
27. července 2015 14:35
13. května 2015 9:37
17. března 2015 7:57
14. prosince 2014 3:15
21. srpna 2014 11:51
13. srpna 2014 21:01