Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Kdo jsou nově zvolení europoslanci za Česko? Jméno po jméně!

Evropská unie, ilustrační fotografie
Evropská unie, ilustrační fotografie
Foto: European Union

Voliči v České republice po pěti letech rozhodli o novém rozložení sil v Evropském parlamentu. Celkem 21 poslaneckých mandátů si na základě výsledků voleb rozdělí 7 politických subjektů: ANO, ODS, STAN+TOP 09, Piráti, SPD, KDU-ČSL a KSČM. Volební účast činila 28,72 %.

Vítězem voleb se stalo hnutí ANO se ziskem 21,18 % a 6 poslaneckými mandáty. Následují Občanská demokratická strana (14,54 %, 4 mandáty), Česká pirátská strana (13,95 %, 3 mandáty), Starostové (STAN) s regionálními partnery a TOP 09 (11,65 %, 3 mandáty), Svoboda a přímá demokracie – Tomio Okamura (SPD) (9,14 %, 2 mandáty), Křesťanská a demokratická unie – Československá strana lidová (7,24 %, 2 mandáty) a Komunistická strana Čech a Moravy (6,94 %, 1 mandát).

„V Evropském parlamentu bude Českou republiku zastupovat 14 mužů a 7 žen. Průměrný věk zvolených europoslanců je 46 let. Nejstaršímu je 66, nejmladšímu 26 let,“ doplňuje Eva Krumpová,1. místopředsedkyně Českého statistického úřadu.

Pro volby bylo zaregistrováno 39 politických subjektů. O 21 křesel europoslanců se ucházelo 841 kandidátů, z nichž 23,9 % tvořily ženy. Průměrný věk kandidátů byl 47,6 let, o téměř rok více než před pěti lety. Jednadvacetiletých, tedy nejmladších kandidátů, bylo 9, naopak nejstaršímu kandidátovi bylo v době voleb 82 let.

„Do volebních místností si našlo cestu 28,72 % voličů, tedy více než v roce 2014, kdy účast dosáhla 18,2 %. Nejvyšší volební účast zaznamenali v obci Čilá, kde k volbám přišlo 90,00 % voličů, nejméně hlasujících, 8,63 %, dorazilo do volební místnosti v obci Vřesová,“ shrnuje data o volební účasti Marek Rojíček, předseda Českého statistického úřadu.

Poslední okrsek byl zpracován v sobotu ve 20.14 hodin. Výsledek však Český statistický úřad mohl zveřejnit až v neděli po 23. hodině, kdy se uzavřely volební místnosti v posledním státě Evropské unie. V pondělí výsledky hlasování projedná Státní volební komise a po jejich schválení budou uveřejněny ve Sbírce zákonů.

Seznam nově zvolených poslanců Evropského parlamentu za ČR

ANO 2011 - Martina Dlabajová, Martin Hlaváček, Dita Charanzová, Ondřej Knotek, Ondřej Kovařík, Radka Maxová

ODS - Evžen Tošenovský, Alexander Vondra, Veronika Vrecionová, Jan Zahradil

Česká pirátská strana - Markéta Gregorová, Marcel Kolaja, Mikuláš Peksa

STAN s TOP 09 - Luděk Niedermayer, Stanislav Polčák, Jiří Pospíšil

SPD - Hynek Blaško, Ivan David

KDU-ČSL - Michaela Šojdrová, Tomáš Zdechovský

KSČM - Kateřina Konečná

Témata:  eurovolby Česko Evropský parlament EU

Aktuálně se děje

23. dubna 2024 19:38

Neberte si hypotéky. Brzo dostanete dotaci. Alespoň za to už bojují lobbisté

Komentář Vladimíra Pikory: Dnešní doba je plná nálepkování. Na každého se něco najde. Kdekdo je např. populista, ačkoli argumenty pro takové označení jsou obvykle na vodě. Podle mě je nálepkování falešné. Mnohdy je jen politicky motivované. Skutečný populismus je jinde. Příkladem klasického populismu, který se za populismus překvapivě neoznačuje, je návrh některých výrobců stavebního materiálu, developerů, a dokonce i bank na dotace hypoték.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy