Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Zmatek o svátcích. Na Velký pátek budou obchody otevřené, zavřou ve sváteční pondělí

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Větší obchody budou mít na Velikonoční pondělí zavřeno, na Velký pátek 19. dubna bude otevřeno normálně. ČTK to dnes sdělili zástupci řetězců. V pondělí bude zavřená například i Alza. Oba dva dny jsou státními svátky, v pondělí ale platí zákaz prodeje v maloobchodu u provozů nad 200 metrů čtverečních. Možnost nákupu potravin budou mít lidé v menších obchodech nebo na internetu.

Například hypermarkety Globus budou otevřeny od pátku do neděle od osmi do 21 hodin, v Praze Čakovicích a Centru Černý Most pak ještě o hodinu déle. V pondělí ale své brány zavřou. "Naši zákazníci s tím počítají a velké velikonoční nákupy dělají i několik dní předem, v posledních dvou letech je nejsilnějším dnem 'Zelený čtvrtek,' uvedla za společnost Rita Gabrielová.

V pondělí bude zavřený Lidl, Billa, Makro i další řetězce. "Všechny obchody Tesco mají standardní otevírací dobu, jen na velikonoční pondělí budou ze zákona všechny zavřené. Naopak obchody Žabka budou otevřené," dodal mluvčí Tesca Václav Koukolíček.

Otevřeno budou mít internetové obchody, například Rohlik.cz bude podle firmy dostupný od sedmi do 23 hodin i v pondělí.

Velké obchody musí mít zavřeno na Nový rok, Velikonoční pondělí, 8. května, 28. září, 28. října, 25. a 26. prosince. Na Štědrý den smějí mít otevřeno jen do 12:00. Na dodržování zákazu dohlíží Česká obchodní inspekce. Zákaz se nevztahuje na obchody s prodejní plochou do 200 metrů čtverečních, lékárny, čerpací stanice, obchody na letištích nebo nádražích nebo na prodejny v nemocnicích. Zákaz se naproti tomu vztahuje i na bazary, zastavárny a výkupny odpadu.

Témata:  Velikonoce

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

15. listopadu 2024 9:34

Západ se k Číně staví pragmatičtěji než Česko, které to může ekonomicky dále oslabit

Zdroje současného mdlého výkonu české ekonomiky nelze hledat pouze za hranicemi. Byť úpadek německého průmyslu, energetická krize či válka na Ukrajině rozhodně svůj původ za hranicemi mají a českou ekonomiku přímo či zprostředkovaně poškozují. Češi si ale škodí i sami. Třeba tím, že s oblibou bývají papežštější než papež a že se neméně rádi vydávají ode zdi ke zdi.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy