Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Zklamaná EU. Parlament odmítl brexitovou dohodu Mayové

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Britský parlament v úterý opět jasnou převahou hlasů odmítl brexitovou dohodu, ve středu proto bude hlasovat, zda chce Evropskou unii opustit zcela bez dohody. Premiérce Therese Mayové v prosazení dohody nepomohlo ani to, že po dohodě s předsedou Evropské komise brexitový balíček na poslední chvíli v pondělí doplnila ve snaze vyhovět kritikům takzvané irské pojistky. Šéf opozičních labouristů Jeremy Corbyn po hlasování prohlásil, že je načase vypsat nové parlamentní volby. EU prostřednictvím mluvčího předsedy Evropské rady Donalda Tuska sdělila, že je hlasováním zklamána.

Návrh dohody dnes večer podpořilo jen 242 zákonodárců, proti se jich postavilo 391. V lednu, kdy hlasovali o dohodě poprvé, pro ni ruku zvedlo 202 poslanců a proti bylo 432.

Mayová po dnešním hlasování uvedla, že je odmítnutím dohody zklamána. Nyní bude chtít znát postoj parlamentu, jak dále pokračovat. Pokud ve středu poslanci odsouhlasí odchod bez dohody, vláda toto rozhodnutí naplní. Očekává se, že parlament tento černý scénář odmítne, v takovém případě bude ve čtvrtek hlasování o tom, zda odchod z EU odložit. Nyní je termín odluky stanoven na 29. březen.

Premiérka zdůraznila, že poslanci se musí rozhodnout, zda chtějí odchod bez dohody, odklad odluky, odvolání brexitu, nebo vypsání nového referenda.

Corbyn, který před hlasováním vyzval k odmítnutí dohody, avizoval, že hodlá opět předložit Dolní sněmovně k hlasování brexitový návrh své strany, který je podle něj alternativou, jež by mohla v parlamentu najít podporu většiny. Obsahem labouristického návrhu je podle něj "vyjednaná celní unie, přístup na trh a ochrana práv".

Bývalý britský ministr zahraničí a zastánce odchodu z EU Boris Johnson je pro odluku bez dohody. Vidí v tom i přes očekávané počáteční problémy návrat k sebeúctě. Na scénář odchodu bez dohody se připravuje i EU. Tuskův mluvčí Preben Aaman dnes řekl, že pravděpodobnost tohoto scénáře dnes vzrostla.

Proti dohodě předložené Mayovou se postavila vedle části premiérčiny konzervativních poslanců také severoirská Demokratická unionistická strana (DUP), která podporuje menšinovou vládu Mayové. DUP před hlasováním uvedla, že nevidí možnost dohodu podpořit.

Mayová přitom v pondělí večer ve Štrasburku dojednala s předsedou Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem doplňky, jejichž podstatou jsou ujištění, že Británie nebude neomezenou dobu vázána k unijním pravidlům pomocí takzvané irské pojistky a že obě strany budou do prosince 2020 usilovat o "alternativní ujednání", díky nimž by nemuselo sporné ustanovení vůbec vstoupit v platnost.

Generální prokurátor Geoffrey Cox v analýze ale oznámil, že podle jeho názoru právní riziko, že Británie i po odchodu z EU uvázne v unijních strukturách na neomezenou dobu při uplatnění irské pojistky, nadále trvá. Právě to některým euroskeptickým poslancům vadilo, což je vedlo k odmítnutí dohody.

Témata:  Brexit Velká Británie Theresa Mayová

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

15. listopadu 2024 9:34

Západ se k Číně staví pragmatičtěji než Česko, které to může ekonomicky dále oslabit

Zdroje současného mdlého výkonu české ekonomiky nelze hledat pouze za hranicemi. Byť úpadek německého průmyslu, energetická krize či válka na Ukrajině rozhodně svůj původ za hranicemi mají a českou ekonomiku přímo či zprostředkovaně poškozují. Češi si ale škodí i sami. Třeba tím, že s oblibou bývají papežštější než papež a že se neméně rádi vydávají ode zdi ke zdi.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy