Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Je Česko kvůli Huawei ohroženo? ČR po varování NÚKIB analyzuje bezpečnostní rizika

Huawei
Huawei
Foto: Adam Mráček / INCORP images

Česká republika na základě varování Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) před výrobky firmy Huawei zahájila analýzu rizik kritické infrastruktury státu. ČTK a MF Dnes to řekl premiér Andrej Babiš, který dnes na Světovém ekonomickém fóru v Davosu jednal s předsedou představenstva Huawei Kenem Hu. Babiš také uvedl, že by se kybernetická bezpečnost měla koordinovat na úrovni Evropské unie.

"Na základě varování NÚKIBu jsme zahájili analýzy rizik týkající se kritické infrastruktury státu," uvedl Babiš. Upozornil, že podle zákona se musí všechny instituce, které kritickou infrastrukturu spravují, varováním řídit.

Premiér se zároveň vyslovil pro koordinovaný postup EU ve věci kybernetické bezpečnosti a přístupu k jednotlivým firmám, které dodávají hardware a software. "Je nezbytné zahájit diskusi o kybernetické bezpečnosti na úrovni všech členských států EU, neboť se jedná o globální problematiku," uvedl.

Hu podle Babiše na jejich schůzce mluvil o tom, že Huawei klade důraz na bezpečnost a transparentnost svých výrobků. Představitel čínské firmy se také zmínil, že Huawei spolupracuje s německým úřadem pro kybernetickou bezpečnost a že se v březnu chystá otevřít technologické středisko pro kybernetickou bezpečnost v Bruselu.

NÚKIB před Vánocemi varoval před používáním hardwaru i softwaru čínských společnosti Huawei a ZTE. Technologie těchto čínských firem podle úřadu představují bezpečnostní hrozbu. Huawei se proti varování úřadu ohradila, český prezident Miloš Zeman ho zlehčoval a varoval před ekonomickou odvetou Číny vůči českým firmám. Bezpečnostní výhrady vůči Huawei zaznívají i v dalších evropských zemích a také ve Spojených státech.

Témata:  Huawei Česko NÚKIB Andrej Babiš

Související

Aktuálně se děje

26. června 2025 11:13

19. června 2025 14:22

Zlato vítězí nad eurem. Centrální banky ho skupují jako nikdy

Zlato v roce 2024 přepsalo historii světových rezerv. Podle zprávy Evropské centrální banky vůbec poprvé předstihlo euro a stalo se – hned po americkém dolaru – druhým nejvýznamnějším rezervním aktivem centrálních bank. Na konci loňského roku představovalo 20 procent jejich oficiálních devizových rezerv, zatímco euro 16 procent. Dolar si drží vedoucí pozici s podílem 46 procent.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy