Turecko

Evropská unie, ilustrační fotografie

Státy EU jednají o zastavení vývozu zbraní do Turecka

Aktuality

Země Evropské unie by se dnes měly shodnout na zastavení vývozu zbraní do Turecka, a to kvůli jeho vojenským operacím v Sýrii. Před jednáním ministrů zahraničí to novinářům řekl finský ministr Pekka Haavisto, jehož země Radě EU nyní předsedá. Podle šéfky unijní diplomacie Federiky Mogheriniové bude na stole řada možností společné reakce EU a probírat se bude i to, jak by evropský blok mohl pomoci při očekávaném zhoršení humanitární situace v zemi.

Ilustrační fotografie

Turecko ještě nezatřáslo trhy dostatečně. Hrozí další výprodeje

Ekonomika

Domeček z karet na rozvíjejících se trzích už vyrostl příliš vysoko. Naakumulovalo se na nich příliš mnoho dluhů , přičemž v poslední fázi ekonomického cyklu jsou už těsně před zhroucením. Na těchto trzích jsme viděli v posledních dnech masivní výprodeje. Avšak ne všechny investory to odradilo. Někteří situaci chápou jako příležitost levného vstupu na turecký, či jiný trh s nízkým ratingem.

Evropská unie, ilustrační fotografie

Co by se stalo, kdyby EU zavrhla Turecko? Doplatí na to každý z nás

Ekonomika

Turecký prezident Recep Tayipp Erdogan podruhé vyhrál volby, získal veškerou kontrolu nad výkonnou mocí a nyní musí řešit rozsáhlou ekonomickou krizi, kterou sám způsobil špatně vedenou fiskální a měnovou politikou. Oproti EU je ve značné nevýhodě. Informoval o tom server Politico.eu.

Ilustrační fotografie

Aktuality

Turci řvali Alláhu Akbar. Pak zaútočili zápalnými lahvemi +VIDEO

Turečtí nacionalisté zaútočili na kurdské kulturní centrum v Belgii a pokusili se jej vypálit, nelíbilo se jim, že jeho předseda obviňuje tureckou vládu z podněcování násilí. Turci přijeli na místo konvojem vozů, mávali tureckými vlajkami a házeli zápalné lahve a kameny na budovu kurdského institutu v Bruselu. K incidentu došlo podle serveru Breitbart ve čtvrtek večer.

Evropská unie, ilustrační fotografie

Dohoda o uprchlících v ohrožení. Turecko tlačí na zrušení víz

Aktuality

Do konce roku chce Turecko po EU bezvízový styk, jinak přestane přijímat uprchlíky, které Evropská unie navrací z řeckých ostrovů. V rozhovoru pro deník Die Welt to řekl turecký velvyslanecv Německu Selim Yenel, který v rozhovoru také uvedl, že Turecko chce vstoupit do EU do roku 2023.

Evropská unie, ilustrační fotografie

Aktuality

Juncker: Uzavření dveří EU Turecku je vážná chyba

Rakouský kancléř Christian Kern vyzval Evropskou unii, aby ukončila přístupová jednání s Tureckem. Učinit by tak podle něj měla i kvůli rozsáhlým čistkám v armádě, státní správě a školství, které Ankara zahájila po červencovém zmařeném pokusu o vojenský převrat. Šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker ale důrazně nesouhlasí. Podle něj by to byla zásadní chyba.

Ilustrační fotografie

Češi se do Turecka jet nebojí, dovolenou jich ruší jen minimum

Aktuality

Situace v Turecku se odráží i na turistickém ruchu. Strach je kvůli nestabilní bezpečnostní situaci určitě na místě, neplatí ale pro všechny části země. Převrat vypukl v Ankaře a Istanbulu, nekladná situace panovala také v letovisku Marmaris, kde byl v danou chvíli prezident Erdogan. Od oblíbené Turecké riviéry jsou ale ohniska konfliktu vzdálena stovky kilometrů.

Turecko

Je bezpečná dovolená v Turecku?

Aktuality

Úterní teroristický útok na Atatürkově letišti v Istanbulu si vyžádal desítky mrtvých a nejedná se o první útok, který během posledních měsíců postihl Turecko. Lidé proto mají obavy z cest do této země, což dokládá i pokles prodávaných zájezdů. Cestovní kanceláře ale turisty uklidňují a vzkazují, že se nemají čeho bát. Vyplývá to z průzkumu serveru EuroZprávy.cz.

Turecko

Vstoupí Turecko do EU? Hlasy z Bruselu volají po zákazu

Aktuality

Možný vstup Turecka do Evropské unie se dostal do popředí politických debat po březnu letošního roku, kdy obnovení jednání o tomto procesu Turecku slíbila dohoda o uprchlících. Jak ale informuje bruselský server Politico Europe, EU je ohledně přijetí Turecka rozpolcená; objevují se navíc i hlasy, které volají po zákazu vstupu pro Turecko.

Turecko

Aktuality

Dovolená v Turecku? Češi se bojí a ministerstvo varuje

Nedělní atentát v Turecku, při kterém výbuch nálože v autě zabil 34 lidí a 125 jich zranil, má a bude mít dopady i na Čechy. Ministerstvo zahraničí zvažuje, zda nezpřísní už vydané dosavadní varování pro našince, kteří se do Turecka chystají. Očekává se i pokles zájmu o Turecko jako turistický cíl.

Ilustrační fotografie

Chystáte se na dovolenou do Turecka? Ministerstvo zahraničí vydalo toto doporučení

Ekonomika

Ministerstvo zahraničí pravidelně aktualizuje seznam zemí, kterým by se čeští turisté měli vyhnout. Kvůli hrozícím teroristickým útokům varuje například před návštěvou Somálska, Keni, Čadu, Alžírska nebo Libye. Na seznamu je ale také třeba turisticky oblíbený Egypt. Teď úřad vydal také doporučení týkající se Turecka.

Aktuálně se děje

22. dubna 2024 20:08

16. dubna 2024 12:03

16. dubna 2024 10:45

15. dubna 2024 11:26

Počasí přinese prudké ochlazení. Místy bude sněžit

V noci přejde přes naše území k východu studená fronta. Za ní k nám kolem tlakové níže nad Pobaltím bude proudit studený a vlhčí vzduch od severozápadu, informuje ČHMÚ.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy