Tornádo na Moravě (24.6.2021)

Peníze CZK, ilustrační fotografie

Zemědělci postižení tornádem dostanou brzy odškodnění od státu

Důchody a sociální podpora

Zemědělci z Jihomoravského a Ústeckého kraje, které na konci letošního června postihlo tornádo, dostanou v nejbližších dnech 80 procent peněz od ministerstva zemědělství jako úhradu škod. Mezi 81 žadatelů, u nichž pracovníci Škodní komise Státního zemědělského intervenčního fondu (SZIF) udělali na místě šetření, poputuje 627 milionů korun. Snahou bylo rozdělit peníze co nejrychleji, aby postižení zemědělci měli peníze na fungování a zároveň mohli rychle opravovat budovy či nakupovat novou techniku, uvedla v tiskové zprávě SZIF Kateřina Adamcová, ředitelka sekce projektových opatření PRV, OP Rybářství a Národních dotací.

Tornádo na Moravě (24.6.2021)

Pojišťovny mají nahlášeny z letních bouřek škody za 4,7 miliardy

Pojištění

Pojišťovny mají nahlášeno z bouřek, vichřic a tornáda, které zasáhly ČR v červnu a v červenci, 33.657 škod za 4,67 miliardy korun. Celkem odhadují 39.000 škod za 5,2 miliardy korun. ČTK o tom dnes informovala Česká asociace pojišťoven. Klientům vyplatily pojišťovny 983 milionů korun.

Tornádo na Moravě (24.6.2021)

Tornádo poškodilo 1202 budov, 180 je nutné částečně nebo zcela strhnout

Aktuality

Podle aktuálních zjištění hasičů je po tornádu na jihu Moravy poškozeno 1202 budov, k částečné nebo úplné demolici je určeno 180 domů. Řízené bourání začalo dnes ráno v Lužicích, připravuje se další v Hruškách. Hasičům umožnila dřívější zahájení demolic pomoc armády, řekl dnes novinářům po jednání krizového štábu kraje jihomoravský ředitel hasičů Jiří Pelikán.

Tornádo na Moravě (24.6.2021)

Pojišťovny mají po bouřkách nahlášeno 10 000 škod za téměř dvě miliardy

Pojištění

Klienti nahlásili pojišťovnám po bouřkách, které pustošily zemi v minulém týdnu, přes 10.000 škod téměř za dvě miliardy Kč. Řadu menších pojistných událostí již likvidátoři vyřešili, vyplývá z ankety ČTK mezi největšími pojišťovnami. Jde zejména o škody způsobené velmi silným větrem a krupobitím a bouřkami s přívalovými dešti. Čísla podle nich nejsou konečná, navíc hrozí další bouřky.

Tornádo na Moravě (24.6.2021)

Aktuality

Na pomoc po tornádu lidé poslali už přes 850 milionů korun

Lidé zasažení tornádem by do 14 dnů měli ze sbírek pořádaných devíti organizacemi a nadacemi dostat 150.000 korun. Poměrnou částku dostanou i obce. Lidé na zmírnění následků čtvrteční bouře, jež zasáhla nejvíce jižní Moravu, věnovali už kolem 850 milionů korun.

Alena Schillerová

Schillerová: Dotace po tornádu dostanou všichni postižení, i nepojištění

Aktuality

Dotace na škody na majetku po čtvrtečním tornádu na jižní Moravě dostanou všichni postižení občané, a to bez ohledu na to, zda byli pojištění. V pořadu České televize Otázky Václava Moravce to dnes řekla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Stát také připravuje dotace pro podnikatele ze zasažených obcí, dostat by mohli až 80 procent z hodnoty zničeného majetku.

Tornádo na Moravě (24.6.2021)

Neštěstí na jihu Moravy využili podvodníci, u sbírky charity zaměnili QR kód

Aktuality

Neštěstí na jihu Moravy využili podvodníci, v případě sbírky Diecézní charity Brno zveřejnili falešný QR kód, který dárce nenasměruje na sbírkový účet. Lidé by si měli ověřit, zda platbu posílají na správný sbírkový účet. ČTK to dnes řekla mluvčí Jihomoravského kraje Alena Knotková. Případ je čerstvý, policie zjišťuje podrobnosti.

Tornádo na Moravě (24.6.2021)

Pět způsobů, jak stát pomůže obětem tornáda přímo. Miliony na dům, dřevo na střechu zdarma, odsunutí platby daní

Finance

Komentář Lukáše Kovandy: Tornádo nebývalé síly, jež předevčírem zasáhlo obce na Hodonínsku a Břeclavsku, způsobilo ztráty na životech a četná zranění, také však rozsáhlé majetkové škody. Ty budou vyčíslovat i pojišťovny. Dříve než se tak stane, potřebují postižení občané a firmy dotčeného území okamžitou pomoc. Zde je pět okruhů pomoci státu, jež je určena těmto lidem přímo. Ve výčtu tedy není zahrnuta například finanční pomoc v gesci ministerstva dopravy směřující na opravy veřejného majetku, jako jsou silniční komunikace nebo chodníky.

Tornádo na Moravě (24.6.2021)

Způsobené škody nasvědčují podle meteorologů tornádu síly F3, tedy 219 km/hod

Aktuality

Škody způsobené čtvrtečním tornádem na jihu Moravy podle Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) odpovídají síle F3, kdy se rychlost větru pohybuje kolem 219 kilometrů v hodině a výše. Ústav však nevyloučil ani vyšší stupeň. Při F4 je rychlost kolem 267 kilometrů za hodinu. Tornádo přesahující sílu F3 v Česku zatím zaznamenáno nebylo, uvedl ústav.

Rohlík.cz zavezl do postižených oblastí základní potraviny i dětské potřeby

On-line supermarkety i potravinářské řetězce pomohou obcím zasaženým bouří

Aktuality

On-line supermarkety i potravinářské řetězce chtějí pomoci obcím na Moravě, které ve čtvrtek postihly bouře a tornádo. Kromě potravin a nápojů nabídnou čisticí prostředky, darují i peníze. Někteří prodejci už pomoc na místo ráno poslali. Obchodní sítě podpoří také zaměstnance, které přímo živelná pohroma zasáhla. Vyplývá to z ankety ČTK mezi obchodníky.

Aktuálně se děje

22. června 2024 12:06

21. června 2024 10:11

21. června 2024 9:46

Předpověď počasí na noc a sobotu 22. června

Za zvlněnou studenou frontou, která postoupí ze střední Evropy dále k východu, se k nám začne rozšiřovat výběžek vyššího tlaku vzduchu od západu, informuje ČHMÚ.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy