Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Ministerstvo pro místní rozvoj dá obcím na obnovu majetku po bouři 420 milionů

Tornádo na Moravě (24.6.2021)
Tornádo na Moravě (24.6.2021)
Foto: INCORP images

Ministerstvo pro místní rozvoj uvolní na pomoc obcím s obnovou majetku po čtvrteční ničivé bouři 420 milionů korun. Stát zároveň nabídne lidem na obnovu zničeného bydlení až pět milionů korun, z toho dva miliony jako dotaci a tři miliony jako zvýhodněný úvěr na 30 let.

Finanční správa by měla podle ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO) poškozeným podnikatelům ze zasažených území poskytnout úlevy v podobě odkladu splatnosti daně nebo odpuštění záloh na silniční daň. Schillerová a ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO) to dnes uvedly na twitteru. Také ministerstvo životního prostředí poskytne stovky milionů korun například na opravy čistíren odpadních vod nebo na sázení stromů a zeleně, uvedl na twitteru ministr Richard Brabec (ANO).

MŽP pošle do obcí zničených tornádem stovky milionů korun na opravy čistíren odpadních vod, úpraven vody a poškozených kanalizací a vodovodních řadů nebo na sázení stromů a obecní zeleně. Během příštího týdne připravíme konkrétní nabídku postiženým obcím.

— Richard Brabec (@RibraRichard) June 25, 2021

Bouřky v noci na dnešek zasáhly velkou část Česka. Největší škody způsobily na Břeclavsku a Hodonínsku, kde se ve čtvrtek prohnalo tornádo a ničilo domy, auta i zeleň. Na následky bouře zemřelo pět lidí, desítky dalších byly zraněny.

V souvislosti s odstraňováním způsobených škod ministerstvo pro místní rozvoj uvedlo, že okamžitě uvolní 420 milionů Kč v rámci programu Obnova majetku obcí po živelní pohromě a spustí program na pořízení nebo obnovu zničených obydlí. "Nejdůležitější hned po záchraně životů je rychlá finanční pomoc lidem, kterým živel poškodil majetek. K tomu bude sloužit dotační a úvěrový program ministerstva pro místní rozvoj. Na obnovu bydlení nabídne žadateli až pět milionů Kč. Z toho dva miliony jako dotaci a tři miliony jako zvýhodněný úvěr na 30 let," doplnila k tomu ministryně financí.

Podle ní se také připravuje pokyn pro finanční správu, aby podnikatelům, které poškodila bouře v zasažených územích, poskytla maximální úlevy. "To znamená odklad pro podání a splatnost daně z příjmů z 1. července do 31. srpna a odpuštění záloh na silniční daň. Fyzické osoby a firmy, které mají na zasaženém území majetek, si budou moci odečíst od daně výši škody," dodala Schillerová.

Ministerstvo životního prostředí podle Brabce pošle do obcí zničených tornádem stovky milionů korun na opravy čistíren odpadních vod, úpraven vody a poškozených kanalizací a vodovodních řadů nebo na sázení stromů a obecní zeleně. "Během příštího týdne připravíme konkrétní nabídku postiženým obcím," uvedl.

Ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) oznámila, že její ministerstvo poskytne poničenému domovu pro seniory v Hodoníně i dalším postiženým poskytovatelům sociálních služeb mimořádnou dotaci na odstranění škod a opravy i převozy klientů či potřebné personální zajištění. Kolik peněz resort vyčlení a jaký bude postup pro jejich získání a vyplacení, Maláčová neupřesnila. Už dřív uvedla, že lidé ze zasažených obcí mohou získat dávku mimořádné okamžité pomoci až 57.900 korun.

Dnes dopoledne na radnicích v Hruškách, Moravské Nové Vsi, Lužici a Mikulčicích začaly působit dvoučlenné mobilní týmy úřadu práce. Žadatelům po posouzení jejich situace přiznanou částku mohou vyplatit na místě v hotovosti. Mimořádná okamžitá pomoc patří mezi dávky hmotné nouze. Při jejím poskytování se podle zákona posuzuje i příjem a majetek.

Témata:  Ministerstvo pro místní rozvoj Tornádo na Moravě (24.6.2021)

Aktuálně se děje

24. května 2024 15:53

24. května 2024 10:49

23. května 2024 17:19

Období nižších cen končí. Spotřebitelé se musí připravit na zdražování elektřiny

Velkoobchodní ceny energií již několikátým týdnem výrazně rostou, což dodavatelé začínají zohledňovat v nabídkách pro spotřebitele. Odborníci doporučují vyhledat si nejlevnější nabídku a tu zafixovat na co nejdéle. 

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy