Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Způsobené škody nasvědčují podle meteorologů tornádu síly F3, tedy 219 km/hod

Tornádo na Moravě (24.6.2021)
Tornádo na Moravě (24.6.2021)
Foto: HZS Jihomoravského kraje

Škody způsobené čtvrtečním tornádem na jihu Moravy podle Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) odpovídají síle F3, kdy se rychlost větru pohybuje kolem 219 kilometrů v hodině a výše. Ústav však nevyloučil ani vyšší stupeň. Při F4 je rychlost kolem 267 kilometrů za hodinu. Tornádo přesahující sílu F3 v Česku zatím zaznamenáno nebylo, uvedl ústav.

Podle veřejně dostupných záběrů jih Moravy zasáhlo silné tornádo doprovázené savými víry, uvedl ČHMÚ na webu. Podle ústavu není zatím jasné, zda tornádo bylo pouze jedno, nebo jich bylo více.

O síle větru, který se ve čtvrtek večer prohnal částí jižní Moravy, svědčí záběry převrácených aut. "Převrácená auta se vyskytují už v tornádech síly F3, ale podle dostupných snímků zatím nelze vyloučit ani vyšší stupně," uvádí ČHMÚ.

Tým jeho odborníků mimořádnou situaci dokumentuje přímo v postižené oblasti na jihu Moravy. "Je potřeba bližší prozkoumání škod přímo na místě, abychom se dozvěděli více nejen o síle tornáda," uvádí ČHMÚ.

V Česku je ročně zdokumentováno přibližně jedno až pět tornád. Tornádo přesahující sílu F3 v novodobé historii zaznamenáno podle ČHMÚ nebylo.

Síla tornáda se určuje pomocí Fujitovy stupnice, která má pět stupňů. Tornádo označované jako F3 může strhávat střechy a zdi domů, převrací vlaky, zvedá auta ze země, vyvrátí většinu stromů v lesích.

Témata:  Tornádo na Moravě (24.6.2021)

Aktuálně se děje

24. května 2024 15:53

24. května 2024 10:49

23. května 2024 10:31

Předpověď počasí na noc a pátek 24. května

Přes naše území bude postupovat k severozápadu mělká tlaková níže, informuje ČHMÚ.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy