Tornádo poškodilo 1202 budov, 180 je nutné částečně nebo zcela strhnout

Podle aktuálních zjištění hasičů je po tornádu na jihu Moravy poškozeno 1202 budov, k částečné nebo úplné demolici je určeno 180 domů. Řízené bourání začalo dnes ráno v Lužicích, připravuje se další v Hruškách. Hasičům umožnila dřívější zahájení demolic pomoc armády, řekl dnes novinářům po jednání krizového štábu kraje jihomoravský ředitel hasičů Jiří Pelikán.

Tornádo na Moravě (24.6.2021)
reklama

Hasiči v uplynulých dnech procházeli všechny poškozené domy a evidovali jejich stav. Nejvíce poškozených budov, celkem 369, je v Moravské Nové Vsi, k demolici je určeno 31 budov. V Mikulčicích je poškozeno 300 domů, strhnout se musí 62 z nich. V Hruškách je poškozeno 201 domů, demolice je nutná u 58 z nich. V Lužicích je poškozených 100 domů, strženo bude 17 z nich, v Hodoníně je poškozeno 100 domů, strženo bude deset.

"Zahájení demolic umožnil čtvrteční příjezd armádní těžké techniky a vojáků, které jsme okamžitě nasadili na svážení suti do tří míst. To nám uvolnilo ruce a dnes ráno mohly začít demolice v Lužicích," uvedl Pelikán.

V poškozených obcích je podle něj uklizeno 80 procent území, práce budou pokračovat i o víkendu. Předpokládá, že v neděli bude možné snížit počet nasazených hasičů na místě. "O rozsahu omezení se budeme bavit v sobotu odpoledne na videokonferenci s ostatními kraji," dodal Pelikán.

O prodlouženém víkendu krizový štáb očekává příjezd mnoha dobrovolníků. Jejich pomoc bude potřeba zejména mimo obce na plochách, kde tornádo zanechalo velké množství odpadu.

Doporučujeme

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky