Státní svátky

Ilustrační fotografie

Kdyby vláda zrušila dva svátky, získala by do rozpočtů zhruba 18 miliard korun

Ekonomika

Komentář Lukáše Kovandy: Fialova vláda by hypotetickým zrušením dvou státních svátků mohla letos získat do veřejné kasy zhruba osmnáct miliard korun. To shodou okolností zhruba odpovídá úspoře ze zamýšleného snížení mimořádné červnové valorizace. Tato úspora má činit necelých dvacet miliard korun. Jestliže by se tedy zrušily dva svátky, důchodci by mohli mít valorizován důchod beze změny, aniž by se přitom stát dále zadlužil.

Ilustrační fotografie

Otevírací doba obchodů 28. září. Nakoupíte si na Den české státnosti?

Ekonomika

Obchody nad 200 metrů čtverečních musejí na Den české státnosti 28. září zůstat zavřené. Nařizuje to zákon o prodejní době ve vybrané svátky. Nevztahuje se na menší prodejny, čerpací stanice, lékárny, obchody ve zdravotnických zařízeních, ale také v místech zvýšené koncentrace cestujících, jako jsou letiště či nádraží. Lidé, kteří budou chtít vyrazit do obchodního centra, by si předem měli ověřit, zda bude otevřené. Některým se provoz nevyplatí, vyplývá ze zjištění ČTK.

Nákupy a obchodní řetězce, ilustrační fotografie

Jak jsou otevřené obchody 28. září?

Aktuality

Velké obchody zůstanou v úterý 28. září na státní svátek podle zákona zavřené. Lidé tak nenakoupí v hypermarketech či supermarketech. V provozu nebudou ani hobbymarkety a některá obchodní centra. Prodejci o tom zákazníky informují na webových stránkách, sociálních sítích nebo v akčních letácích, zjistila ČTK.

Alza

Alza porušila zákon. Pokuta za prodej o svátcích platí, rozhodl soud

Aktuality

Zákaz prodeje o vybraných svátcích se vztahuje i na internetové obchody, pokud jejich výdejní plocha přesahuje 200 metrů čtverečních. Potvrdil to minulý týden Městský soud v Praze, když zamítl žalobu společnosti Alza proti pokutě, kterou dostala od České obchodní inspekce. ČOI dala Alze v roce 2017 pokutu 230.000 korun, Alza proti ní podala žalobu, kterou soud zamítl. Napsaly to dnešní Hospodářské noviny (HN).

Supermarkety, ilustrační fotografie

Aktuality

Češi si dnes nikde nenakoupí. Komu za to mohou poděkovat?

idé dnes nenakoupí v obchodech s plochou nad 200 metrů čtverečních. Prodejny budou zavřené kvůli státnímu svátku, který připomíná vznik samostatného československého státu. Zákaz prodeje ve větších obchodech se týká i dalších šesti státních svátků. O zrušení zákazu letos usilovali senátoři.

Nákupy a obchodní řetězce, ilustrační fotografie

Státní svátek: Větší obchody dnes zůstanou po celém Česku zavřené

Aktuality

Velké obchody zůstanou dnes, kdy si ČR připomíná Den české státnosti, zavřené. Týká se to i obchodních řetězců s potravinami, jako je třeba Billa, Makro, Tesco, Lidl a další. Obchodní centra sice otevřeno mít mohou, ale lidé musí počítat s tím, že některé prodejny v nich otevřeny nebudou. Zákaz prodeje v maloobchodu se vztahuje na provozy nad 200 metrů čtverečních.

28. října 2016 poprvé zavírají obchody na základě zákona o prodejní době

Senát chce zrušit zákaz prodeje v obchodech o vybraných svátcích

Aktuality

Senát chce zrušit zákon, který zakazuje prodej ve velkých obchodech o vybraných svátcích. Svůj návrh na zrušení zákazu prodeje dnes vložil do poslanecké novely, která má z regulace prodejní doby vyjmout velkoobchod. Předloha se tak nyní vrátí do Sněmovny, která o senátním návrhu rozhodne.

28. října 2016 poprvé zavírají obchody na základě zákona o prodejní době

Velké obchody zůstanou o svátcích zavřené, rozhodl soud

Aktuality

Velké obchody zůstanou o některých svátcích zavřené. Ústavní soud (ÚS) dnes zamítl návrh skupiny senátorů na zrušení zákona o prodejní době v maloobchodě a velkoobchodě. V nálezu ústavní soudci zdůraznili význam tradičních svátků a právo zaměstnanců připomínat si je v rodinném kruhu. Porušení zákazu prodeje ve vymezené dny může Česká obchodní inspekce pokutovat jako správní delikt až pěti miliony korun. Odboráři rozhodnutí soudu vítají a děkují za něj.

28. října 2016 poprvé zavírají obchody na základě zákona o prodejní době

Ekonomika

Zůstanou obchody o svátcích zavřené? Ústavní soud brzy rozhodne

Ústavní soud zveřejní 13. března rozhodnutí, zda velké obchody zůstanou o některých státních svátcích zavřené. Vyplývá to z programu jednání soudu. Návrh na zrušení zákona o prodejní době v maloobchodě a velkoobchodě podala před více než dvěma lety skupina senátorů. Podnět iniciovaly Svaz obchodu a cestovního ruchu a Hospodářská komora. V návrhu stojí, že zákon je v přímém rozporu se čtyřmi ústavně zaručenými právy, mimo jiné s právem na svobodné podnikání.

Nákupy a obchodní řetězce, ilustrační fotografie

Zaměstnanci začali nosit zelené náramky s nápisem Neberte nám svátky. Natiskli je odboráři

Aktuality

Pracovníci v obchodních řetězcích, kteří podporují zachování zákona o volnu o státních svátcích, se začali označovat zelenými páskami s nápisem Neberte nám svátky. Natiskli je odboráři, zájem o ně mělo kolem 80.000 lidí, nejen členů odborů, řekla dnes na tiskové konferenci prezidentka Unie zaměstnanců obchodu, logistiky a služeb Renáta Burianová. O zákonu se v příštích dnech bude jednat ve Sněmovně. V ČR nesmějí být větší obchody otevřené na sedm státních svátků.

Nákupy a obchodní řetězce, ilustrační fotografie

V pátek je státní svátek. Obchody budou zavřené!

Aktuality

Na státní svátek v pátek 28. září budou větší obchody opět zavřené. Většina velkých obchodních center zůstane otevřená, prodejny nad 200 m2 ale budou uzavřené. Například v pražském nákupním centru Nový Smíchov tak bude zavřeno 21 velkých obchodů. Podle obchodníků je zákon i dva roky po začátku platnosti pro zákazníky matoucí, řada zaměstnanců chce navíc o svátcích pracovat. Odbory naopak zákon podporují.

Nákupy a obchodní řetězce, ilustrační fotografie

Obchody o svátcích nejspíš brzy zavřou

Ekonomika

Budeme si moci o svátcích nakoupit v supermarketu? Právě o tom dnes jednali poslanci. Návrh zákona, který by omezoval otevírací dobu obchodů, dnes poslali do třetího čtení.

Kdy si vzít v roce 2014 chytře dovolenou? Přehled svátků

Kdy si vzít v roce 2014 chytře dovolenou? Přehled svátků

Ekonomika

V České republice se každý rok slaví dvanáct státních svátků. Příští rok vycházejí sice některé na víkend, ale více než polovina jich připadá na pracovní dny. Podívejte se, které to jsou, a naplánujte si v práci dovolenou dřív než vaši kolegové.

Aktuálně se děje

22. dubna 2024 20:08

16. dubna 2024 12:03

16. dubna 2024 10:45

15. dubna 2024 11:26

Počasí přinese prudké ochlazení. Místy bude sněžit

V noci přejde přes naše území k východu studená fronta. Za ní k nám kolem tlakové níže nad Pobaltím bude proudit studený a vlhčí vzduch od severozápadu, informuje ČHMÚ.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy