sociální pojištění

Ilustrační fotografie

Minimální odvody OSVČ v roce 2025 výrazně vzrostou

Finance Komentář

Rok 2025 přinese pro osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) další nepříjemné překvapení v podobě výrazného zvýšení minimálních odvodů na sociální a zdravotní pojištění. Jak se minimální odvody v roce 2025 změní a jaký to bude mít dopad na paušální daň?

Ilustrační fotografie

Daňové a pojistné změny pro OSVČ od roku 2025

Ekonomika

Od 1. ledna 2025 dochází k významným změnám v daňových a pojistných odvodech pro osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ). Tyto změny ovlivní jak hranice pro zdanění, tak i minimální zálohy na sociální a zdravotní pojištění. Cílem úprav je především reagovat na rostoucí průměrné mzdy a zajistit tak dlouhodobě udržitelný příspěvek do systému sociálního zabezpečení.

Alena Schillerová

Schillerová nepodporuje další odpuštění odvodů firmám do 50 lidí

Důchody a sociální podpora

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) se nestaví pozitivně k možnému obnovení programu Antivirus C, tedy odpuštění odvodů na sociální pojištění firmám do 50 zaměstnanců. Opatření platilo od června do srpna. Schillerová ale nechce znovu zavádět podobné plošné kompenzace, nýbrž cílené, řekla novinářům po dnešním jednání s koaliční ČSSD o návrhu státního rozpočtu pro příští rok.

Jana Maláčová

Odpuštění odvodů využilo 107 tisíc firem do 50 zaměstnanců

Ekonomika

Možnosti odpuštění sociálních odvodů využilo v červnu 107.000 z celkem 186.000 menších firem, tedy zhruba tři pětiny. Úleva na pojistném se mohla týkat asi 735.000 jejich pracovníků. Placení sociálního pojištění si odložilo se sníženým penále zhruba 8500 firem se 165.000 zaměstnanci. Údaje zveřejnilo ministerstvo práce. Podrobnější analýzu by mělo mít v srpnu.

Ilustrační fotografie

Pojištění

Sociální pojištění: Kdo ho nemusí za rok 2017 vůbec platit?

Sociální pojištění tvoří u mnohých zaměstnanců a živnostníků nejvyšší daňovou položku. Kdo nemusí sociální pojištění za rok 2017 vůbec platit? Jaký to má dopad? A pro koho je povinností odevzdat za rok 2017 přehled o příjmech a výdajích na OSSZ?

Ilustrační fotografie

OSVČ a platby na pojistném v roce 2018. Jak vysoké zálohy budou platit?

Ekonomika

Při výkonu hlavní samostatné výdělečné činnosti se nelze vyhnout placení sociálního a zdravotního pojištění. Každý měsíc musejí být placeny alespoň minimální zálohy, jejichž částky se pro rok 2018 opět zvyšují. Jak vysoké zálohy budou tedy OSVČ v letošním roce platit?

Ilustrační fotografie

Daňové novinky 2018: Na zdravotním i sociálním pojištění si připlatíme

Aktuality

Průměrná mzda poroste i v roce 2018, a tak si pojištěnci jak na zdravotním, tak na sociálním pojištění připlatí. Změny pojištěnce čekají i v rámci nemocenského pojištění. Novely zavádějí dvě zcela nové dávky: otcovskou poporodní péči a dlouhodobé ošetřovné. Obě dávky mohou čerpat zaměstnanci i osoby samostatně výdělečně činné. Zajímavý je také pozměňovací návrh, který přinese vyšší nemocenské dávky při dlouhodobé dočasné pracovní neschopnosti.

Ilustrační fotografie

Důchody a sociální podpora

Na co mají studenti právo z pohledu sociálního pojištění?

Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) připravila leták Sociální zabezpečení - informace pro studenty . V deseti bodech v něm shrnuje základní informace pro studenty o nemocenském pojištění a důchodech, právech a povinnostech v oblasti sociálního zabezpečení a nárocích na dávky.

Ilustrační fotografie

Záloha na daň z příjmu a pojistné: Kdy se platí a jak jsou vysoké minimální zálohy?

Finance

Všechny osoby samostatně výdělečně činné, které vykonávaly v roce 2016 alespoň jeden měsíc samostatnou výdělečnou činnost, musí odevzdat přehledy na příslušnou správu sociálního zabezpečení a zdravotní pojišťovnu. Pokud navíc jejich příjmy za rok 2016 přesáhly 15 000 Kč, musely podat i daňové přiznání. Kdy se musí platit během roku 2017 zálohy na daň z příjmu, sociální a zdravotní pojištění? Jak jsou vysoké minimální zálohy?

Ilustrační fotografie

V únoru OSVČ poprvé zaplatí vyšší zálohy na zdravotní i sociální pojištění

Ekonomika

Začátkem roku 2017 došlo ke změně výše povinných odvodů u pojistného na sociální zabezpečení a u zdravotního pojištění, která se poprvé projeví na únorových platebních příkazech. Minimální výše měsíční zálohy na pojistné na sociální zabezpečení je pro rok 2017 stanovena ve výši 2 061 Kč, pokud OSVČ provozuje podnikání jako svou hlavní činnost. Pokud provozuje podnikání jako svou vedlejší činnost je minimální měsíční záloha na pojistné na sociální zabezpečení stanovena na 825 Kč. Informuje Ivana Vaňousová, daňová poradkyně KODAP.

Ilustrační fotografie

Ekonomika

Blíží se čas na podání přehledů sociálního a zdravotního pojištění

Podáním daňového přiznání povinnosti pro podnikatele nekončí. Po odevzdání vyplněného formuláře s daňovým přiznáním musí totiž každoročně podávat také přehledy o příjmech a výdajích pro správu sociálního zabezpečení a svou zdravotní pojišťovnu. Přehled musí odevzdat každý, kdo v loňském roce vykonával samostatnou výdělečnou činnost – třeba i jen část roku. Povinnost se týká i podnikatelů, kteří měli příjmy do patnácti tisíc korun, a nemuseli tak podávat daňové přiznání.

Ilustrační fotografie

Ukončili jste studium? Poradíme, kdy musíte začít platit pojistné na sociální zabezpečení

Ekonomika

Řada studentů, kteří v těchto dnech ukončili nebo ukončí studium, se zajímá, zda a od kdy musí odvádět pojistné na sociální zabezpečení. Absolventi, kteří po skončení studia nezačnou pracovat nebo se zaregistrují na úřadu práce, povinnost platit pojistné na důchodové pojištění nemají. Až když nastoupí do zaměstnání, začne za ně pojistné odvádět jejich zaměstnavatel. Pokud se rozhodnou podnikat, informuje je o jejich povinnostech týkajících se placení pojistného příslušná okresní správa sociálního zabezpečení (OSSZ), u které se k samostatné výdělečné činnosti přihlásili.

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

15. listopadu 2024 9:34

Západ se k Číně staví pragmatičtěji než Česko, které to může ekonomicky dále oslabit

Zdroje současného mdlého výkonu české ekonomiky nelze hledat pouze za hranicemi. Byť úpadek německého průmyslu, energetická krize či válka na Ukrajině rozhodně svůj původ za hranicemi mají a českou ekonomiku přímo či zprostředkovaně poškozují. Češi si ale škodí i sami. Třeba tím, že s oblibou bývají papežštější než papež a že se neméně rádi vydávají ode zdi ke zdi.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy