Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Mzdy v Česku rostou. Jak si říct ještě o víc peněz?

lidé
lidé
Foto: MoneyMAG.cz

Rostoucí a stabilní ekonomika ve spojení s nízkou nezaměstnaností přinesly mnoha zaměstnancům v posledních měsících a letech vyšší mzdy. „Někde rostly až o desítky procent. Více peněz dostávají lidé v dělnických profesích ve výrobě a logistice, vyšších částek na výplatnicích se dočkali také lidé zaměstnaní v obchodních řetězcích,“ říká Tomáš Surka, managing partner v personálně-poradenské společnosti Devire.

Mzdy však nerostly všem. A leckoho napadá, zda není vhodná doba pro to, aby si právě nyní o vyšší plat svým šéfům řekl. „Přijít však za nadřízeným s tím, že panuje nízká nezaměstnanost, a tak chce přidat, není dobrý postup,“ upozorňuje Tomáš Surka. Žádost o vyšší mzdu je lepší spojit s dokončením úspěšného projektu nebo s jiným pozitivním výsledkem, který má pracovník právě za sebou. Obchodníkům pomůže získání důležitého zákazníka, dosažení nebo významné překonání domluvených cílů, jindy je vhodným argumentem pro žádost o vyšší plat nově získaná kvalifikace.

Naopak není vhodné přijít za nadřízeným s tím, že všichni kolegové v práci nebo známí z jiných firem berou více než on. Anebo vytáhnout argumenty typu, že děti chodí na drahé kroužky, nebo že potřebuje zrekonstruovat byt. Takové věci nesouvisí přímo s prací a nadřízené nemusí zajímat.

Zaměstnavateli není ani vhodné vyhrožovat odchodem z firmy, pokud ke zvýšení nedojde. Jestliže však pracovník dostal konkurenční nabídku s lepším platovým ohodnocením, není od věci ji svému nadřízenému představit.

O kolik peněz navíc si může zaměstnanec říct? Vhodných je pět až deset procent. K většímu navýšení může dojít, pokud zaměstnanec povýší. Anebo v situaci, kdy dostane více zodpovědností než doposud.

A jak se připravit na to, že nadřízený zvýšení platu odmítne? Je dobré s nadřízeným probrat, proč žádosti nevyhověl a zkusit si nastavit cíle nebo podmínky, které už příště zvýšení mzdy přinesou.

Témata:  platy / mzdy zaměstnanci zaměstnavatelé smlouvy lidé

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

15. listopadu 2024 9:34

Západ se k Číně staví pragmatičtěji než Česko, které to může ekonomicky dále oslabit

Zdroje současného mdlého výkonu české ekonomiky nelze hledat pouze za hranicemi. Byť úpadek německého průmyslu, energetická krize či válka na Ukrajině rozhodně svůj původ za hranicemi mají a českou ekonomiku přímo či zprostředkovaně poškozují. Češi si ale škodí i sami. Třeba tím, že s oblibou bývají papežštější než papež a že se neméně rádi vydávají ode zdi ke zdi.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy