požáry

Ilustrační fotografie

Požárů fotovoltaik v ČR přibývá, podle komory za to mohou neodborné instalace

Aktuality

Požárů fotovoltaických elektráren v Česku v posledních měsících skokově přibývá. Hasičský záchranný sbor letos od ledna do konce července evidoval 45 požárů těchto systémů. V předchozích letech jich bylo kolem 15 ročně. Podle inženýrské komory jsou nejčastější příčinou neodborné instalace fotovoltaik a podcenění jejich bezpečnosti. Dnes o tom informovala Česká komora autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě (ČKAIT).

Ilustrační fotografie

Řecko nabídne evakuovaným turistům týden dovolené zdarma, řekl premiér

Aktuality

Řecko nabídne týden dovolené zdarma na jaře či na podzim příštího roku turistům, kteří byli v uplynulých týdnech evakuováni kvůli lesním požárům na ostrově Rhodos. Dnes to podle řeckého tisku oznámil premiér Kyriakos Mitsotakis. Mitsotakis nespecifikoval, kolika lidí by se mohlo opatření týkat, ani jak ho vláda bude chtít konkrétně realizovat. Řecké úřady mluvily o tom, že na ostrově bylo evakuováno až 25.000 místních obyvatel i turistů.

Ilustrační fotografie

Vysoké riziko požárů platí v celém Česku

Aktuality

ysoké nebezpečí požárů je kvůli horkému a suchému počasí na celém území Česka. Meteorologové rozšířili výstrahu i na východ země, platí do odvolání. Vyplývá to z informací Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Některé kraje už zakázaly kouření a rozdělávání ohně na rizikových místech, jako jsou lesy nebo parky.

Ilustrační fotografie

Aktuality

Výstraha před požáry: Od soboty bude platit do odvolání v celém Česku

Výstraha před rizikem vzniku požárů bude od sobotního poledne platit do odvolání také pro východní polovinu Česka. Pro západní část území ji meteorologové vyhlásili už dřív, původně byla platná od dnešního poledne do pondělního večera. Varování rozšířil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Některé kraje už zakázaly kouření a rozdělávání ohně na rizikových místech, jako jsou lesy, parky a okolí skladů sena a slámy.

Hasiči, ilustrační fotografie

V Peci pod Sněžkou shořela chata Bažina. Škoda je nejméně milion

Aktuality

V Peci pod Sněžkou u sjezdovky Javor v noci na dnešek shořela chata Bažina. Škoda bude nejméně milion korun. Příčinu ohně hasiči vyšetřují. Při požáru nebyl nikdo zraněn. Chata byla podle hasičů prázdná. Pro hašení hasiči použili vodu ze zasněžovacího systému sjezdovky. S těžkou technikou a s cisternami se k chatě nemohli dostat. ČTK to řekla mluvčí hasičů Martina Götzová.

Ilustrační fotografie

Dejte si pozor na podzimní pálení listí a klestí, hrozí požáry

Aktuality

Hasiči v době úklidu zahrad varují před vznikem požárů v důsledku pálení listí, klestí či odpadu při podzimních pracích a vypalování starých suchých porostů. Loni při tom jeden člověk zemřel a 40 lidí bylo zraněno. ČTK to dnes sdělila mluvčí Hasičského záchranného sboru ČR Nicole Studená.

Oheň, ilustrační fotografie

Aktuality

Výrobní linku Hamé v Babicích zasáhl požár, škoda je půl milionu

Výrobní linku v areálu společnosti Hamé v Babicích na Uherskohradišťsku zasáhl dnes dopoledne požár. Způsobenou škodu vyšetřovatel předběžně vyčíslil na 500.000 korun. Vznik požáru způsobila technická závada. Nikdo nebyl zraněn, řekla ČTK mluvčí krajských hasičů Lucie Javoříková.

Ilustrační fotografie

Aktuality

Počasí: Německem se prohnalo tornádo, na východě zuří požáry

Pravděpodobně tornádo napáchalo v noci na dnešek značné škody v západoněmeckém městě Bocholt. Poničilo devět domů a vyvrátilo zhruba stovku stromů, informovala agentura DPA s odvoláním na mluvčího města. Východ Německa mezitím nadále trápí vedra a požáry. U braniborského Jüterbogu nedaleko Berlína stále hoří přibližně 500 hektarů lesního porostu.

Ilustrační fotografie

Extrémní počasí: Německo zasáhly prudké bouře, spalující vedra i lesní požáry

Aktuality

Východ Německa dnes nadále sužují vedra a také lesní požáry. V okolí Berlína hoří stovky hektarů porostu. Velký požár u městečka Jüterbog se rozšířil už na více než 600 hektarů, informovala dnes odpoledne agentura DPA. Na západě Německa platí varování před bouřkami. Od čtvrtka se má podle meteorologů od západu začít ochlazovat.

Oheň, ilustrační fotografie

Firmy podceňují požární bezpečnost. Je to časovaná bomba, varují experti

Magazín

Tragické příklady z České republiky i ze zahraničí ukazují, že podcenění požární ochrany budov může vést nejen k materiálním škodám, ale také ke ztrátě lidských životů. Aktuálně zveřejněné statistiky HZS ČR za rok 2018 to jen potvrzují, neboť v porovnání s rokem minulým došlo k nárůstu počtu požárů o více než 23 % na celkových téměř 21 tisíc požárů. Počet usmrcených osob v přímé souvislosti s požárem stoupl na celkových 63 oproti 57 v roce předchozím. Přesto je pořád požární bezpečnost v očích mnoha vlastníků nebo správců nemovitostí pouze nutným zlem. V každodenní praxi se setkáváme s dlouhodobým podceňováním aspektů požární ochrany. Jaké jsou nejčastější chyby, které dělají firmy v České republice?

Oheň, ilustrační fotografie

Dejte si v březnu pozor na oheň. Loni touto dobou poničil nejvíc domácností

Pojištění

V roce 2017 napáchal oheň v českých domácnostech škody za stamiliony. Hasiči vyjížděli k celkem 108 případům, kdy oheň zachvátil byt nebo jiné obytné prostory, a poškození museli na jeho obnovu vynaložit více než milion korun. Právě loňský březen se zapsal z hlediska četnosti požárů na první místo mezi černá čísla. V průběhu tohoto měsíce oheň zničil třináct domácností, majetková újma se vyšplhala na téměř 25 milionů korun. Nepodceňujte proto ochranu svého majetku, nebo vám zbydou jen oči pro pláč.

Ilustrační fotografie

Zásady bezpečnosti práce a požární ochrana. Jaké jsou povinnosti zaměstnavatele?

Aktuality

Podle Státního úřadu inspekce práce se v České republice v loňském roce událo 104 pracovních úrazů s tragickým koncem, oproti předchozím rokům toto číslo klesá. Meziročně však stoupl celkový počet pracovních úrazů, a to z 46 331 na 47 379. Ve velké míře za to může nedodržování zásad bezpečnosti práce. Co vše si pod tím představit?

Aktuálně se děje

14. června 2024 9:44

13. června 2024 13:35

13. června 2024 10:36

Ceny pohonných hmot jdou rychle dolů, navzdory blížící se vrcholné motoristické sezóně. Pokles ale zbrzdí

Ceny pohonných hmot v Česku dále klesají. A tempo jejich zlevňování navíc nabírá na obrátkách. V uplynulém týdnu zlevnil benzin v průměru o 66 haléřů na litr, na 37,85 koruny za litr. Je tak nejlevnější od poloviny února. Nafta zlevnila o 63 haléřů na litr a stojí 35,98 koruny za litr. Nafta tak stojí méně než 36 korun za litr poprvé od začátku loňského srpna, kdy se spotřební daň z ní po přechodném snížení vrátila z úrovně 8,45 Kč/l na 9,95 Kč/l. Ceny paliv u českých čerpacích stanic klesají soustavně od konce dubna.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy

Vepřové maso, ilustrační fotografie

Komentář

Čína chystá omezení dovozu vepřového z EU, jako odvetu za cla na elektroauta

Čína chystá omezení dovozu vepřového z EU, jako odvetu za clo na elektroauta. Čínský krok bude „ránou“ pro zbývající české výrobce vepřového, naopak z něj bude těžit Rusko. Na Green Deal a s ním související obchodní válku EU s Čínou tak může doplatit nejen český autoprůmysl, ale také právě české zemědělství, vydělá na tom Kreml.