Vysoké riziko požárů platí v celém Česku

ysoké nebezpečí požárů je kvůli horkému a suchému počasí na celém území Česka. Meteorologové rozšířili výstrahu i na východ země, platí do odvolání. Vyplývá to z informací Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Některé kraje už zakázaly kouření a rozdělávání ohně na rizikových místech, jako jsou lesy nebo parky.

Ilustrační fotografie

Varování před požáry s vysokým stupněm nebezpečí dosud platilo pro západní část Česka, tedy v Karlovarském, Plzeňském, Ústeckém, Středočeském a Jihočeském kraji, v části Libereckého kraje a v Praze. Ve zbytku země bylo nebezpečí požárů nízké. "Od soboty (15. července) se vzhledem k vysokým teplotám vzduchu a převážně suchému počasí stupeň nebezpečí vzniku požárů zvýší na vysoký v platnosti na celé území a do odvolání," uvedl dnes ČHMÚ.

Kvůli očekávaným tropickým teplotám platí v Česku také výstraha před vysokými teplotami. S vysokým stupněm nebezpečí je dnes na většině území Čech a v jižní části Jihomoravského kraje, s nízkým stupněm ve zbytku republiky. V neděli platí obdobná výstraha s nízkým stupněm nebezpečí už jen ve čtyřech moravských krajích.

Dnes podle předpovědi ČHMÚ vystoupí teploty až na 35 stupňů Celsia, v Čechách místy může být ještě o dva stupně tepleji. Noc na neděli může být tropická, kdy teploty neklesnou pod 20 stupňů Celsia. Ve druhém víkendovém dni meteorologové očekávají teploty 27 až 31 stupňů Celsia, na jihovýchodě až 34 stupňů. Od západu mohou v neděli přijít přeháňky a bouřky.

Zákazy otevřeného ohně v přírodě kvůli zvýšenému nebezpečí požárů vyhlásily v posledních dnech některé kraje. Úřady k tomu přistoupily například ve středních Čechách, v Praze a Jihomoravském, Karlovarském, Olomouckém, Královéhradecký a Ústeckém kraji.

Doporučujeme

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky