Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Vysoké riziko požárů platí v celém Česku

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

ysoké nebezpečí požárů je kvůli horkému a suchému počasí na celém území Česka. Meteorologové rozšířili výstrahu i na východ země, platí do odvolání. Vyplývá to z informací Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Některé kraje už zakázaly kouření a rozdělávání ohně na rizikových místech, jako jsou lesy nebo parky.

Varování před požáry s vysokým stupněm nebezpečí dosud platilo pro západní část Česka, tedy v Karlovarském, Plzeňském, Ústeckém, Středočeském a Jihočeském kraji, v části Libereckého kraje a v Praze. Ve zbytku země bylo nebezpečí požárů nízké. "Od soboty (15. července) se vzhledem k vysokým teplotám vzduchu a převážně suchému počasí stupeň nebezpečí vzniku požárů zvýší na vysoký v platnosti na celé území a do odvolání," uvedl dnes ČHMÚ.

Kvůli očekávaným tropickým teplotám platí v Česku také výstraha před vysokými teplotami. S vysokým stupněm nebezpečí je dnes na většině území Čech a v jižní části Jihomoravského kraje, s nízkým stupněm ve zbytku republiky. V neděli platí obdobná výstraha s nízkým stupněm nebezpečí už jen ve čtyřech moravských krajích.

Dnes podle předpovědi ČHMÚ vystoupí teploty až na 35 stupňů Celsia, v Čechách místy může být ještě o dva stupně tepleji. Noc na neděli může být tropická, kdy teploty neklesnou pod 20 stupňů Celsia. Ve druhém víkendovém dni meteorologové očekávají teploty 27 až 31 stupňů Celsia, na jihovýchodě až 34 stupňů. Od západu mohou v neděli přijít přeháňky a bouřky.

Zákazy otevřeného ohně v přírodě kvůli zvýšenému nebezpečí požárů vyhlásily v posledních dnech některé kraje. Úřady k tomu přistoupily například ve středních Čechách, v Praze a Jihomoravském, Karlovarském, Olomouckém, Královéhradecký a Ústeckém kraji.

Témata:  počasí sucho požáry léto

Související

Aktuálně se děje

26. června 2025 11:13

19. června 2025 14:22

Zlato vítězí nad eurem. Centrální banky ho skupují jako nikdy

Zlato v roce 2024 přepsalo historii světových rezerv. Podle zprávy Evropské centrální banky vůbec poprvé předstihlo euro a stalo se – hned po americkém dolaru – druhým nejvýznamnějším rezervním aktivem centrálních bank. Na konci loňského roku představovalo 20 procent jejich oficiálních devizových rezerv, zatímco euro 16 procent. Dolar si drží vedoucí pozici s podílem 46 procent.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy