Ošetřovné

CZK

Živnostníci mohou ode dneška žádat o ošetřovné za duben a květen

Důchody a sociální podpora

Živnostníci, kteří museli kvůli uzavření škol a sociálních zařízení omezit podnikání z důvodu péče o dítě do deseti let nebo handicapovaného člověka, mohou od dnešních 09:00 žádat o ošetřovné za duben a květen. Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO), které program připravilo, bude žádosti přijímat do 30. června. Příspěvek činí stejně jako v předchozích výzvách 400 korun za kalendářní den, vztahuje se k období od 6. dubna do 16. června. Rozpočet programu je 260 milionů korun.

Ilustrační fotografie

Nárok na ošetřovné budou mít i další příbuzní

Důchody a sociální podpora

Ošetřovné kvůli epidemii koronaviru budou moci získat nejen rodiče, ale i další příbuzní, kteří se o děti kvůli zavření škol starají. Senát to dnes schválil beze změn tak, jak mu to doporučily jeho výbory. Novelu nyní dostane k podpisu prezident.

Ilustrační fotografie

Rodiče školáků letos dostanou vyšší ošetřovné než dosud

Důchody a sociální podpora

Rodiče, kteří od března zůstali doma s dětmi kvůli zavřeným školám během epidemie koronaviru, budou dostávat vyšší ošetřovné. Stoupne ze 70 na 80 procent redukovaného výdělku. Změnu zákona dnes podepsal prezident Miloš Zeman. ČTK o tom informoval jeho mluvčí.

Ilustrační fotografie

Důchody a sociální podpora

Živnostníci mají dnes poslední možnost podat žádost o ošetřovné za únor

Živnostníci mají dnes poslední možnost podat žádost o ošetřovné za únor. Program se uzavře ve 23:59. Osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ), které musely kvůli uzavření škol a sociálních zařízení omezit podnikání z důvodu péče o dítě do deseti let nebo handicapovaného člověka, mohly o příspěvek za druhý měsíc letošního roku žádat od 19. března. Na podporu je připraveno 250 milionů korun. Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) chystá výzvu za březen.

CZK

O zvýšení ošetřovného pro rodiče rozhodne Senát příští týden

Důchody a sociální podpora

O zvýšení ošetřovného pro rodiče, kteří kvůli epidemii koronaviru zůstali doma s dětmi kvůli zavřeným školám, rozhodne Senát příští středu. Určil to dnes organizační výbor horní komory. ČTK to oznámila senátní tisková tajemnice Sue Nguyen.

CZK

MPSV navrhuje zvýšit krizové ošetřovné ze 70 na 80 procent příjmu

Důchody a sociální podpora

Ministerstvo práce nyní navrhuje zvýšit krizové ošetřovné kvůli zavřeným školám ze 70 na 80 procent redukovaného výdělku. Upravilo tak svůj původní návrh s navýšením na 100 procent. Vyplývá to z poslední verze návrhu zákona, který zveřejnila na webu vláda. Předlohu ministerstvo upravilo poté, co Sněmovna nepodpořila dočasné zavedení stoprocentní nemocenské pro lidi v karanténě. Vyšší dávka by se měla vyplácet od března. Novelu projedná kabinet.

Ilustrační fotografie

Živnostníci mohou dnes naposledy žádat o ošetřovné za listopad

Důchody a sociální podpora

Živnostníci mají dnes poslední možnost požádat o ošetřovné za listopad. Příjem žádostí končí ve 23:59. Osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ), které musely kvůli uzavření škol a sociálních zařízení omezit podnikání z důvodu péče o dítě do deseti let nebo handicapovaného člověka, mohly o ošetřovné za jedenáctý měsíc podávat žádosti od 21. prosince.

Ilustrační fotografie

Živnostníci mohou od pondělí 21. prosince žádat o ošetřovné za listopad

Důchody a sociální podpora

Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) zveřejnilo výzvu k programu ošetřovné pro osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) za listopad. Žádosti bude přijímat od pondělí 21. prosince do 21. ledna. Pro živnostníky je připraveno 250 milionů korun, v případě potřeby bude částka navýšena. ČTK to dnes sdělila mluvčí resortu Štěpánka Filipová.

Ilustrační fotografie

Živnostníci mohou dnes naposledy žádat o ošetřovné za říjen

Důchody a sociální podpora

Živnostníci mají dnes poslední den k podání žádosti o ošetřovné za říjen. Příjem žádostí končí ve 23:59. Osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ), které musely kvůli uzavření škol a sociálních zařízení přerušit podnikání z důvodu péče o dítě do deseti let nebo handicapovaného člověka, mohly o ošetřovné za říjen žádat od 9. října. Dotaci budou moci čerpat i za listopad. Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO), které program připravilo, by mělo další výzvy vyhlásit koncem týdne, příjem žádostí by měl být zahájen 14. prosince, sdělila ČTK mluvčí resortu Štěpánka Filipová.

Ilustrační fotografie

Finance

Živnostníci mohou ode dneška žádat o ošetřovné za říjen

Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) dnes v 09:00 spouští příjem žádostí do další výzvy programu COVID ošetřovné pro osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ). Živnostníci, kteří museli kvůli uzavření škol a sociálních zařízení přerušit podnikání kvůli péči o dítě do deseti let nebo handicapovaného člověka, mohou za říjen dostat 6400 korun. Žádosti mohou podávat do 9. prosince.

Senát ČR

Prodloužené ošetřovné bude 70 procent, schválil Senát

Důchody a sociální podpora

Ošetřovné bude stát vyplácet zaměstnancům po celou dobu uzavření škol kvůli epidemii nového koronaviru nebo nařízené karantény dítěte. Dávka bude činit 70 procent denního vyměřovacího základu. Návrh dnes schválil navzdory některým výtkám Senát. Předlohu nyní dostane k podpisu prezident.

Ilustrační fotografie

Na jaké ošetřovné máte nárok a jak o něj zažádat?

Důchody a sociální podpora

Kvůli uzavřeným základním školám a přibývajícímu počtu mateřských škol se zvyšuje ošetřovné. Nově bude činit 70 procent denního vyměřovacího základu, namísto původních 60. Namísto standardních devíti dnů bude možné dávku pobírat po celou dobu uzavření školy či sociálního zařízení. Nyní se čeká na posouzení Senátem.

Poslanecká sněmovna

Prodloužené ošetřovné se zvýší na 70 procent, schválila Sněmovna

Aktuality

Ošetřovné bude stát vyplácet zřejmě po celou dobu uzavření škol kvůli epidemii nového koronaviru nebo nařízené karanténě dítěte. Dávka má činit 70 procent denního vyměřovacího základu výdělku, schválila dnes Sněmovna. Předlohu ještě musí posoudit horní komora a podepsat prezident.

Robert Plaga

Důchody a sociální podpora

Plaga nesouhlasí s navýšením věku u ošetřovného z 10 na 13 let

Ministr školství Robert Plaga (za ANO) je připraven jednat s ministryní práce a sociálních věcí Janou Maláčovou (ČSSD) o úpravě délky ošetřovného kvůli karanténám ve školách. Nesouhlasí ale s jejím návrhem, aby se nárok na ošetřovné zvýšil pro školáky z deseti let na 13 let. Plaga to dnes uvedl v Otázkách Václava Moravce v České televizi.

Jana Maláčová

Vláda schválila prodloužení ošetřovného

Důchody a sociální podpora

Vyplácení ošetřovného by se mohlo kvůli koronavirové nákaze prodloužit. Zaměstnanci by ho mohli dostávat po celou dobu výuky na dálku či nařízené karantény. Nárok na dávku by měli mít i takzvaní dohodáři. Návrh zákona se změnami schválila dnes na mimořádném jednání vláda. ČTK to sdělilo tiskové oddělení ministerstva práce. Kabinet dnes rozhodl o omezení výuky ve školách. Aby změny v ošetřovném začaly platit, musí je schválit Parlament a podepsat prezident.

Ilustrační fotografie

Počet zavřených škol roste. Jak je to nyní s ošetřovným a na jakou náhradu mzdy máte nárok?

Finance

Rozšířená podoba ošetřovného, která vznikla kvůli koronaviru, fungovala pouze do konce června. Od července opět platí původní ošetřovné a rodiče tak mohou zůstat doma s dětmi maximálně devět dnů. Spolu s druhou vlnou koronaviru se ale rodiče mohou doma ocitnout i na výrazně delší dobu. Jak je to tedy nyní s ošetřovným a na jakou náhradu mzdy máte nárok?

Jana Maláčová

Maláčová: MPSV má návrh změn ošetřovného, ve vládě shoda není

Důchody a sociální podpora

Ministerstvo práce má hotový návrh na úpravu ošetřovného pro případ, že by se školáci museli kvůli šíření koronavirové nákazy zas učit na dálku. Navrhuje, aby rodiče dětí do 13 let pobírali dávku po celou dobu distanční výuky. Dostávat by měli 60 procent základu výdělku. Na dotaz ČTK to dnes po jednání s odbory řekla ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD). Podle ní ve vládě na podobě ošetřovného není shoda. Odbory úpravu ošetřovného podporují.

Ilustrační fotografie

Důchody a sociální podpora

ČSSD bude žádat ošetřovné na děti do 13 let po celou karanténu

Vládní sociální demokraté navrhnou, aby ošetřovné kvůli karanténě z důvodu šíření koronaviru nového typu mohli čerpat rodiče dětí ve věku do 13 let, a to po dobu, po kterou to bude třeba. Nyní mají nárok na ošetřovné po dobu devíti kalendářních dnů rodiče dětí do deseti let.

Ilustrační fotografie

Ošetřovné skončí 30. června, experti čekají růst nezaměstnanosti

Důchody a sociální podpora

Vyplácení zvýšeného ošetřovného kvůli koronavirové epidemii za pár dní skončí. Posledním dnem, za který bude možné získat od státu 80 procent denního základu příjmu, bude 30. červen. Experti na sociální problematiku se obávají toho, že po tomto termínu by mohla řada rodičů školáků zamířit na úřady práce a nezaměstnanost by se mohla citelněji zvednout.

Škola, ilustrační fotografie

Nárok na ošetřovné? Potvrzení o uzavření školy budou úřady vyžadovat dál

Důchody a sociální podpora

K nároku na ošetřovné asi bude nadále nutné potvrzení školy o jejím uzavření, byť by byla zavřena na základě plošného mimořádného opatření vlády. Kabinet ANO a ČSSD odmítl podle očekávání předlohu opozičního hnutí STAN, podle níž by úřady k vyplacení ošetřovného v těchto případech potvrzení školy nevyžadovaly. Autoři vycházejí ze zkušeností z uzavření škol v době epidemie koronaviru. O záporném stanovisku informovala po jednání kabinetu Strakova akademie.

Aktuálně se děje

22. června 2024 12:06

21. června 2024 10:11

21. června 2024 9:46

Předpověď počasí na noc a sobotu 22. června

Za zvlněnou studenou frontou, která postoupí ze střední Evropy dále k východu, se k nám začne rozšiřovat výběžek vyššího tlaku vzduchu od západu, informuje ČHMÚ.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy