O zvýšení ošetřovného pro rodiče rozhodne Senát příští týden

O zvýšení ošetřovného pro rodiče, kteří kvůli epidemii koronaviru zůstali doma s dětmi kvůli zavřeným školám, rozhodne Senát příští středu. Určil to dnes organizační výbor horní komory. ČTK to oznámila senátní tisková tajemnice Sue Nguyen.

CZK

"Senát se k návrhu zákona sejde již příští týden, aby rodiče dětí co nejdříve věděli, s jakou výší ošetřovného mohou počítat," uvedl předseda horní komory Miloš Vystrčil (ODS).

Poslanecká novela, kterou Sněmovna schválila počátkem dubna, zvyšuje ošetřovné o deset procentních bodů na 80 procent redukovaného výdělku. Rodiče budou mít nárok na více peněz od začátku března.

Krizové ošetřovné se poskytuje z nemocenského pojištění po celou dobu uzavření škol nařízeného kvůli epidemii koronaviru. Většina rodičů, která zůstala s dětmi do deseti let věku doma, může pobírat 70 procent redukovaného výdělku. Novela skupiny poslanců dávku zvedá na stejnou výši, jako byla loni v první vlně epidemie od dubna do konce minulého školního roku..

Před rokem mohli rodiče pobírat ošetřovné na školáky do 13 let věku. Plošné zvýšení věkové hranice nynější předloha neobsahuje. Bez ohledu na věk by ale umožnila čerpat dávku i na děti se závažnými poruchami chování, se souběžným postižením více vadami a s autismem. Při dálkovém vzdělávání potřebují tyto děti podle předkladatelů mimořádnou péči bez ohledu na věk.

Školy kromě mateřských a speciálních se kvůli šíření covidu-19 uzavřely loni 14. října. Žáci prvních a druhých tříd se pak vrátili do lavic 18. listopadu. Od 1. března ale byly zavřené všechny školy včetně mateřských. Postupné otevírání škol začalo toto pondělí.

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky