Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

MPSV navrhuje zvýšit krizové ošetřovné ze 70 na 80 procent příjmu

CZK
CZK
Foto: Michael Zelinka / INCORP images

Ministerstvo práce nyní navrhuje zvýšit krizové ošetřovné kvůli zavřeným školám ze 70 na 80 procent redukovaného výdělku. Upravilo tak svůj původní návrh s navýšením na 100 procent. Vyplývá to z poslední verze návrhu zákona, který zveřejnila na webu vláda. Předlohu ministerstvo upravilo poté, co Sněmovna nepodpořila dočasné zavedení stoprocentní nemocenské pro lidi v karanténě. Vyšší dávka by se měla vyplácet od března. Novelu projedná kabinet.

Krizové ošetřovné se poskytuje z nemocenského pojištění při nařízeném uzavření škol. Většina rodičů, která zůstala s dětmi do deseti let doma, může pobírat 70 procent redukovaného výdělku. Ministerstvo nyní navrhuje vyplácet tolik, kolik dostávali lidé loni v první vlně epidemie od dubna do konce minulého školního roku, tedy 80 procent redukovaného výdělku. Před rokem bylo ošetřovné na školáky do 13 let. Zvýšení věkové hranice norma neobsahuje.

Školy kromě mateřských a speciálních se kvůli šíření covidu uzavřely loni 14. října. Žáci prvních a druhých tříd se pak vrátili do lavic 18. listopadu. Od 1. března jsou zavřené všechny školy včetně mateřských. Autoři návrhu poukazují na to, že se rodičům na ošetřovném příjem propadl, řada rodin je na dávce finančně závislá a peníze jí nestačí na pokrytí potřebných výdajů. Po měsících už domácnosti vyčerpaly své rezervy. Podle ministerstva má navýšení zlepšit situaci rodin s dětmi, aby nemusely žádat o jiné dávky.

Ministerstvo odhaduje, že ošetřovné kvůli zavření škol může pobírat až 180.000 lidí. Nyní to týdně stojí asi 610 milionů korun. Při navýšení ze 70 na 80 procent redukovaného příjmu by to bylo za týden asi 700 milionů. Při původně navrhovaném stoprocentním ošetřovném by výdaje činily asi 870 milionů korun týdně.

Přísnější uzávěru vláda nařídila zatím na tři týdny. Na tuto dobu by bylo na ošetřovné ve výši 80 procent potřeba 270 milionů korun navíc. Při stoprocentním ošetřovném by to bylo 780 milionů. Pokud by se pak otevřely školy pro žáky prvních a druhých tříd, týdně by pro rodiče ostatních mladších školáků podle ministerstva bylo potřeba 30 milionů navíc.

Od začátku března do konce školního roku zbývá 17 týdnů. Pokud by všechny školy zůstaly po celou dobu zavřené, navýšené ošetřovné by si vyžádalo 1,53 miliardy navíc. Při stoprocentním ošetřovném by to bylo 4,42 miliardy navíc.

Při ošetřovném 100 procent by lidé s nižšími příjmy pobírali víc, než si vydělají čistého. Proti byla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Uvedla také, že má obavy z výpadku pracovníků ve zdravotnictví či sociálních službách, kteří by zůstali se školáky doma. Poslankyně KSČM Hana Aulická Jírovcová řekla, že si komunisté nedokážou představit, že by se návrh se sto procenty přijal. Sněmovna tento týden projednávala už dočasné zavedení stoprocentní nemocenské pro lidi v karanténě. Nepodpořila ho a schválila denní příspěvek nejvýš 370 korun na 14 dnů. Náhrada mzdy s tímto bonusem nesmí přesáhnout 90 procent průměrného výdělku. Schválil to i Senát a podepsal prezident.

Témata:  Ošetřovné CZK

Aktuálně se děje

28. května 2024 12:00

28. května 2024 11:21

Inflace ve střední Evropě opět ožívá. Do konce roku vzroste nad cílové hodnoty centrálních bank

Poslední údaje dokazují, že ve střední Evropě opět dochází k růstu inflace. Po zveřejnění posledních údajů za duben, kdy inflace rostla v Česku, Polsku i Maďarsku, analytici z Allianz Trade očekávají, že inflace poroste po zbytek letošního roku a zvýší se nad cílové hodnoty centrálních bank. Dle prognózy by celková hodnota inflace za rok 2024 měla dosáhnout 3,7 % v Česku, 4,6 % v Polsku a 4,8 % v Maďarsku.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy