Vláda schválila prodloužení ošetřovného

Vyplácení ošetřovného by se mohlo kvůli koronavirové nákaze prodloužit. Zaměstnanci by ho mohli dostávat po celou dobu výuky na dálku či nařízené karantény. Nárok na dávku by měli mít i takzvaní dohodáři. Návrh zákona se změnami schválila dnes na mimořádném jednání vláda. ČTK to sdělilo tiskové oddělení ministerstva práce. Kabinet dnes rozhodl o omezení výuky ve školách. Aby změny v ošetřovném začaly platit, musí je schválit Parlament a podepsat prezident.

Jana Maláčová
reklama

Ošetřovné se podle zákona vyplácí po devět dnů na děti do deseti let. Samoživitelé a samoživitelky ho pak mohou pobírat na potomky do 16 let až 16 dnů. Dávku je možné získat i na jiné členy rodiny, kteří potřebují péči. Zaměstnancům se z nemocenského pojištění poskytuje 60 procent základu výdělku. Podle ministerstva práce by se podpora měla vyplácet po celou dobu omezení výuky či nařízené karantény. Nebude se poskytovat ale po dobu prázdnin a ředitelského volna.

Prodloužené ošetřovné by mělo být podle návrhu i pro dohodáře a lidi se zaměstnáním malého rozsahu. Dostávat by ho měli i ti, kteří se musí postarat kvůli uzavření stacionářů či karanténě o seniory a postižené blízké.

Ministerstvo práce přišlo s návrhem na úpravu ošetřovného před začátkem školního roku. Původně navrhovalo nejen prodloužení na celou dobu výuky na dálku či karantény, ale také na děti do 13 let. Vládní strany o změnách několikrát debatovaly, shodu ale nenašly. Podle ministryně práce Jany Maláčové (ČSSD) je kvůli rozšiřování nákazy prodloužení potřeba, aby rodinám nevypadl příjem. Premiér Andrej Babiš (ANO) ještě nedávno uváděl, že téma "není na stole". Politici ANO argumentovali tím, že karanténa trvá jen deset dnů.

"Bude-li třeba, krizové ošetřovné bude. Po celou dobu trvání mimořádných opatření. Pro lidi závislé na péči, ty, kteří nemohou do školy kvůli nařízené karanténě, a pro děti mladší deseti let. O ošetřovné budou moci požádat i dohodáři. Měli jsme to připravené tři měsíce, už to mohlo být," uvedla na twitteru Maláčová.

Premiér dnes o proticovidových opatřeních jednal s lídry sněmovních stran. Místopředsedkyně Pirátů Olga Richterová po schůzce řekla, že kabinet změny ošetřovného bude schvalovat v pondělí. Nakonec vláda rozhodla už dnes. Chce požádat o zrychlené projednání zákona v Parlamentu ve stavu legislativní nouze.

Podle návrhu, který dnes na webu kabinet zveřejnil, se rodiče mohou na ošetřovném vystřídat i víckrát. Dávka se bude vyplácet za dny péče za jednotlivé měsíce. Lidé nebudou muset dokládat potvrzení od školy o uzavření. Mělo by stačit prohlášení se jménem a rodným číslem dítěte a názvem zařízení. Podobný bude postup i při zavření stacionářů. Zaměstnavatel bude moci podklady sociální správě posílat elektronicky.

Podle propočtů ministerstva práce by prodloužené ošetřovné do konce roku mohlo stát podle situace asi 53 až 99 milionů korun navíc a v roce 2021 pak asi 160 milionů navíc. Při jarním uzavření škol a stacionářů se vyplácelo 80 procent základu výdělku na školáky do 13 let i dospělé až do konce června. Výdaje na dávku se tak ve druhém čtvrtletí meziročně zvedly zhruba patnáctkrát. Činily 7,06 miliardy korun. Systém nemocenské, z něhož se ošetřovné poskytuje, se dostal do největšího propadu od začátku svého fungování v roce 1993. Schodek na konci prvního pololetí dosahoval zhruba 13 miliard.

Loading...

Související:

reklama
Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky