Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Živnostníci mají dnes poslední možnost podat žádost o ošetřovné za únor

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Živnostníci mají dnes poslední možnost podat žádost o ošetřovné za únor. Program se uzavře ve 23:59. Osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ), které musely kvůli uzavření škol a sociálních zařízení omezit podnikání z důvodu péče o dítě do deseti let nebo handicapovaného člověka, mohly o příspěvek za druhý měsíc letošního roku žádat od 19. března. Na podporu je připraveno 250 milionů korun. Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) chystá výzvu za březen.

Živnostníci mají stejně jako v předchozích měsících nárok na 400 korun na den. Dotace se nevztahuje na období jarních prázdnin. Podporu OSVČ nemohou kombinovat s kompenzačním bonusem, který připravilo ministerstvo financí. Každý živnostník může podat za únor jen jednu žádost. Ošetřovné si nemůže nárokovat, pokud si dítě nebo handicapového člověka nechal doma dobrovolně.

Žádosti přijímá MPO prostřednictvím on-line formuláře. Živnostníci by ho měli posílat přednostně vlastní datovou schránkou. Žádost bude tak nejrychleji zpracována i vyplacena. Mohou ho poslat také e-mailem s elektronickým podpisem, případně poštou, nejlépe doporučeně. Osobní podání v budově ministerstva není z hygienických důvodů možné.

MPO ke 14. dubnu přijalo od OSVČ zhruba 9000 žádostí o ošetřovné za únor. Resort jich k tomuto datu 81 procent v objemu přibližně 61 milionů korun proplatil.

Kvůli druhé vlně koronaviru musely školy, s výjimkou mateřských, zavést výuku na dálku od 14. října. Postupně se žáci do škol vraceli od 18. listopadu, většina školáků a studentů usedla do lavic poté naposledy 18. prosince. Vzhledem ke špatné epidemické situaci vláda od 1. března rozhodla o uzavření také mateřských škol, prvních a druhých tříd základních škol a speciálních škol, které od ledna jako jediné fungovaly v prezenčním režimu. Před týdnem se do škol v celé ČR, s výjimkou Děčínska, vrátila přibližně polovina žáků prvního stupně základních škol. Třídy se nyní budou v prezenční výuce po týdnu střídat. Běžná výuka se obnovila ve speciálních školách a malotřídkách. Do školek mohli nastoupit předškoláci a mladší děti zdravotníků a dalších vybraných profesí.

Témata:  OSVČ Ošetřovné Peníze

Aktuálně se děje

24. května 2024 15:53

24. května 2024 10:49

22. května 2024 9:04

Falešné vstupenky a obrana proti podvodníkům. Co dělat, když naletíte

Tuzemští fanoušci zažívají sportovní super rok. Na probíhající domácí mistrovství světa v hokeji naváže fotbalové mistrovství Evropy v Německu. Na oba šampionáty zamíří tisíce českých fanoušků. Jak se vyhnout podvodníkům se vstupenkami a co dělat, když jim naletíte?

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy