Ministerstvo dopravy

Dálnice, ilustrační fotografie

PŘEHLEDNĚ: Novinky v dopravě pro rok 2024

Aktuality

Rok 2024 bude pro všechny uživatele dopravy rokem mnoha změn, které mnohdy výrazně ulehčí život nebo zjednoduší a zpřehlední danou oblast. Ministerstvo dopravy přináší přehled novinek v oblasti zákonů a předpisů, výstavby, digitalizace, snižování administrativní zátěže… Vše na jednom místě.

Letiště Praha na cestě k budoucnosti

Magazín

Letiště Praha na cestě k budoucnosti. Na co se mohou cestující těšit?

Rychlejší odbavení, lepší nabídka služeb, parkování na míru nebo nová přímá spojení. Letiště Praha konečně po pandemické krizi může představit plány svého rozvoje na další roky. Cestující se díky tomu mohou těšit na výraznější komfort pří cestování už i při cestě na letiště. Nové plány podporuje přes 90 procent obyvatel České republiky. Rozvoj letiště do roku 2030 přinese 200 přímých spojení, 37 dálkových linek a 10 000 parkovacích míst. V neposlední řadě bude letiště uhlíkově neutrální.

Nad Orlickou přehradou vzniká unikátní obloukový most

Nad Orlickou přehradou vzniká unikátní obloukový most

Magazín

Vodní nádrž Orlík překlene v následujících měsících nový železniční most. Ze základů na obou březích Vltavy už začínají vyrůstat části budoucího železobetonového oblouku o rozpětí 156 metrů. Staveniště nedaleko stanice Červená nad Vltavou si dnes v rámci kontrolního dne prohlédli také ministr dopravy Martin Kupka a generální ředitel Správy železnic Jiří Svoboda. Celkové náklady stavby dosahují 685 milionů korun, vlaky začnou nový most využívat příští rok v listopadu.

Ministerstvo dopravy České republiky

Ministerstvo dopravy připravuje registr ukrajinských vozidel

Aktuality

Ministerstvo dopravy připravuje registr aut s ukrajinskou poznávací značkou. Má propojit lidi s dočasnou ochranou s konkrétními auty, což úřadům usnadní případné doručování pokut. Registr by měl začít fungovat ve druhé polovině letošního roku. Informují o tom dnešní Lidové noviny (LN). V Česku jezdí zhruba 38.000 aut s ukrajinskou SPZ.

Ilustrační fotografie

Dopravci si v příštím roce asi za mýto připlatí

Ekonomika

Dopravci si zřejmě v příštím roce za mýto připlatí. Stát plánuje zavedení nových sazeb mýtného, což by mělo zvýšit příjmy z něho zhruba o 1,5 miliardy korun. Vyplývá to z návrhu ministerstva dopravy, který v pondělí projedná vláda. Změny se ovšem nelíbí podnikatelům. Návrh dále zavádí také změny platnosti dálničních známek, roční viněty budou místo kalendářního roku platit po dobu 365 dní.

Karel Havlíček

Ekonomika

Havlíček chce na dopravu pro příští rok 129 miliard

Správa železnic, Ředitelství silnic a dálnic a další dopravní infrastruktura by příští rok ze státního rozpočtu měly získat 129 miliard korun. Po dnešním jednáním na ministerstvu financí s premiérem Andrejem Babišem (ANO) to novinářům řekl ministr průmyslu, obchodu a dopravy Karel Havlíček (za ANO). Premiér i ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) podle něj návrh akceptovali.

Ministerstvo dopravy České republiky

Ministerstvo uloží Arrivě pokutu 670 tisíc a zváží výpověď smlouvy

Aktuality

Ministerstvo dopravy vyčíslilo za nedostatky ve vlacích pokutu pro firmu Arriva na 670.000 korun. Zváží výpověď smlouvy, pokud služby dopravce nebudou v dohodnuté kvalitě. Za měsíc provozu provedlo ministerstvo ve vlacích Arrivy 23 kontrol. Další sankce budou za zpoždění nebo nevypravení vlaků. Na sociálních sítích to dnes uvedl ministr dopravy Vladimír Kremlík (za ANO). Vyjádření firmy ČTK zjišťuje.

Ministr dopravy Dan Ťok

Ministr Ťok odchází z vlády. Řadu problémů zdědil po svých předchůdcích

Aktuality

Dan Ťok (za ANO) oznámil odchod z vlády. Kabinet tak opustí nejdéle sloužící ministr dopravy, Ťok je v úřadu od prosince 2014. Termín jeho odchodu a jméno nástupce premiér Andrej Babiš (ANO) odmítl sdělit před středeční schůzkou s prezidentem Milošem Zemanem, nový ministr ale podle něj nebude z hnutí ANO. Ťok se podle Babiše nemá za co stydět. Opozice naproti tomu míní, že byl ve funkci neúspěšný a nezvládal svůj resort. Lidé z oboru mu vyčítají pomalou výstavbu silnic a dálnic a také to, že se od nich nepodařilo rychle odstranit billboardy. Někteří naopak chválí soutěž na provozovatele mýtného systému a stabilizaci resortu.

SPZ, ilustrační fotografie

Řidiči zapomínají. Úřady začnou motoristy informovat o konci technické kontroly

Aktuality

Majitelé vozidel kteří mají datovou schránku budou ode dneška automaticky informování o končící platnosti pravidelné technické prohlídky. Řidiči automobilů na ekologický pohon také mohou na úřadech od dnešního dne žádat o speciální registrační značku, která přináší určité výhody. Dnes o tom informovalo ministerstvo dopravy. Řidiči s datovou schránou si také mohou ověřit, kolik mají v evidenci trestných bodů za přestupky.

CZK

Aktuality

Stát by měl vymáhat 40 milionů za nelegální billboardy

Reklamní společnosti se provozem nelegálních billboardů u dálnic a silnic první třídy podle Pirátů obohatily o 40 milionů korun. Na dnešní tiskové konferenci vyzvali ministra dopravy Dana Ťoka (za ANO), aby tuto částku po firmách vymáhal. Na začátku října zůstávalo u dálnic zhruba 600 nelegálních poutačů, další stovky jsou u silnic první třídy. Vyjádření ministra dopravy ČTK shání.

Ministerstvo dopravy České republiky

Ministerstvo dopravy má plán, jak zachránit Pražský okruh

Aktuality

Pražskému okruhu hrozí uzavření. Podle rozhodnutí Nejvyššího správního soudu je totiž příliš dlouho v takzvaném zkušebním režimu, podobně jako další silnice a dálnice u nás. Podle ministerstva dopravy k tomu ale nedojde. Problém s hlukem prý do příštího roku vyřeší.

Ilustrační fotografie

Ministerstvo zpřísní bodový systém, lidé s tím souhlasí

Ekonomika

Ministerstvo dopravy plánuje změnit současnou podobu bodového systému, měl by být o hodně přísnější než doposud. Veřejnost měla měsíc na to, aby se k návrhu vyjádřila. Některé z podnětů lidí teď ministerstvo do návrhu zapracuje. Vládě ho chce předložit do prázdnin.

Ilustrační fotografie

Aktuality

Za přestupky nově zaplatí řidiči desetitisíce

Kompletní seznam navrhovaných změn v pokutách za dopravní přestupky zveřejnilo ministerstvo dopravy. A pokud návrh projde beze změny, budou o hodně vyšší než doposud. Za nejzávažnější prohřešky půjdou pokuty do desetitisíců korun.

Ministersvo dopravy rozházelo téměř 88 milionů za dárky a odměny

Ministersvo dopravy rozházelo téměř 88 milionů za dárky a odměny

Ekonomika

Nejvyšší kontrolní úřad se zaměřil na hospodaření Ministerstva dopravy a jeho organizačních složek, konkrétně Ředitelství vodních cest ČR, Státní plavební správy, Úřadu pro civilní letectví a Ústavu pro odborné zjišťování příčin leteckých nehod. Kontroloři prověřili například výdaje za informační a komunikační technologie, kancelářský materiál, opravy a údržbu osobních aut, ale i náklady na cestovné, reprezentaci, právní, poradenské a konzultační služby nebo na mzdy. V kontrolovaných letech 2010 až 2013 dosáhly celkové výdaje v kontrolovaných oblastech 2,7 miliard korun.

Česko kvůli zdražení mýta o miliardy z EU nepřijde

Česko kvůli zdražení mýta o miliardy z EU nepřijde

Ekonomika

Přes dvě miliardy korun z unijních fondů, které byly původně určené na stavbu Pražského okruhu a které muselo ministerstvo dopravy (MD) kvůli dražšímu mýtu seškrtat, rezort uplatní na jiných projektech. V pondělí to v reakci na informace Hospodářských novin uvedl ministr Pavel Dobeš (VV).

Řebíček utratil za právníky stamiliony, mnohdy zbytečně

Řebíček utratil za právníky stamiliony, mnohdy zbytečně

Ekonomika

Ministr dopravy Řebíček utrácel stamiliony za právníky - a to i za práci, kterou mohli dělat jeho úředníci. Utajované dokumenty posilují podezření z roku 2007, kdy ministerstvo téměř půlmiliardový tendr vypsalo: že část peněz odešla k advokátům zbytečně, formují pondělní Hospodářské noviny (HN).

Aktuálně se děje

13. června 2024 13:35

12. června 2024 11:13

11. června 2024 10:10

Inflace je nižší, než se čekalo, koruna oslabuje

Květnová inflace v Česku byla nižší, než se čekalo. Meziročně činila 2,6 procenta, zatímco meziměsíčně stagnovala. V meziročním vyjádření jde o znatelné zpomalení z dubnové úrovně 2,9 procenta. Trh tak nízkou květnovou inflaci nečekal, pročež koruna v reakci oslabila nad 24,70 za euro – do tohoto pásma se vrátila po necelém týdnu. 

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Komentář

Pomerančový džus jen pro bohaté? Cena kontraktů dosáhla historického maxima

Komentář Olívie Lacenové: Pomerančový džus, který má osvěžující chuť a je bohatý na vitamin C a řadu dalších vitaminů a minerálů, má již dlouho své místo v bohaté nabídce snídaňových nápojů. V ranních rituálech mnoha z nás však možná nastanou změny, protože cena pomerančového džusu dosáhla na burze historického maxima. Tento pozoruhodný cenový trend, způsobený špatnou úrodou, klimatickými změnami a škůdci, nutí dodavatele snižovat podíl pomerančové šťávy ve svých výrobcích nebo ji nahrazovat jiným ovocem.