Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Za přestupky nově zaplatí řidiči desetitisíce

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Adam Mráček / INCORP images

Kompletní seznam navrhovaných změn v pokutách za dopravní přestupky zveřejnilo ministerstvo dopravy. A pokud návrh projde beze změny, budou o hodně vyšší než doposud. Za nejzávažnější prohřešky půjdou pokuty do desetitisíců korun.

Ministerstvo dopravy se rozhodlo zatočit s neukázněnými řidiči, kteří ohrožují životy ostatních lidí. Závažné a vědomé přestupky budou trestány nejpřísněji, ve správním řízení se pokuta může vyšplhat až na 75 tisíc korun. Navrhovaná změna zahrnuje i zavedení principu dvakrát a dost, tedy za dva vážné přestupky by řidič automaticky přišel o řidičák.

"Chceme také přehledný a férový systém pro řidiče v podobě jedné sazby blokové pokuty u závažných přestupků - 5 000 Kč, 2 500 Kč a 1 500 Kč," píše na svých stránkách ministerstvo dopravy, které včera zveřejnilo kompletní výčet změn v bodovém systému. Jeho podoba ale ještě není definitivní, ministr dopravy Dan Ťok chce dát prostor veřejnosti, aby se k návrhu vyjádřila.

"K těmto podkladům se již vyjádřila odborná veřejnost a nyní se obracíme se stejnou prosbou i na širokou veřejnost. Máte-li zajímavé podněty k fungování bodového systému nebo k připravované legislativě, pošlete nám je," vyzývá Ťok.

Lidé mohou ministerstvu své připomínky posílat do 13. května na e-mailovou adresu pripominky@mdcr.cz. "Všechny vaše podněty budou prostudovány a předány k diskuzi na úrovni Ministerstva dopravy," slibuje ministr.

Pokuty se mají zvýšit nejvíc u těch prohřešků, které mají na svědomí nejvíce lidských životů. Konkrétně se jedná o řízení pod vlivem alkoholu, rychlou jízdu nebo například telefonování během řízení. Zdvojnásobit by se měla také pokuta za druhý nejčastější přestupek českých řidičů, kterým je jízda bez zapnutého pásu. Za ten by nově hrozila pokuta až pět tisíc korun. Zvýší se také pokuty za nehody, ke kterým musí být přivolán znalec.

V Česku funguje už deset let tzv. bodový systém. Za jednotlivé přestupky může řidič "získat" od 1 do 7 bodů, při dosažení 12 bodů přijde na rok o řidičský průkaz. Podle ministerstva dopravy se sazby pokut za posledních deset let výrazně neměnily a v evropském srovnání jsou nízké. Proto se rozhodlo ke změně legislativy.

Témata:  Ministerstvo dopravy auta silnice, dálnice

Související

Aktuálně se děje

18. července 2024 17:36

Vláda schválila novou výši započitatelných nákladů na bydlení. Dojde také ke sjednocení částek pro byty v evidenci i mimo ni

Česká republika dlouhodobě podporuje ukrajinské občany, kteří hledají útočiště před ruskou agresí na Ukrajině. Zároveň usiluje o to, aby byla posílena jejich samostatná participace na úhradě základních životních potřeb včetně bydlení. Nyní mají někteří uprchlíci možnost bezplatně bydlet v nouzovém ubytování, od 1. září 2024 ale budou související podmínky upraveny. MPSV proto ve spolupráci s dalšími odborníky připravilo návrh, kterým podpoří tyto cizince i po skončení bezplatného nouzového ubytování. Pro zranitelné osoby bude nová částka činit 6 000 Kč měsíčně a pro ostatní osoby s dočasnou ochranou 4 000 Kč měsíčně.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy