ČR od pátku přejde zpět do 4. stupně

Česko se v protiepidemickém systému PES vrátí od pátku 18. prosince do čtvrtého stupně přísnosti opatření. Po dnešním jednání vlády to řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Třetí stupeň platil od 3. prosince, otevřely se obchody, restaurace, služby a skončil zákaz nočního vycházení. Obchody a služby se ani ve čtvrtém stupni zavírat nebudou.

Systém PES

"Bylo to velmi těžké rozhodnutí, protože si samozřejmě uvědomuje, jaký dopad to má na životy lidí," řekl Babiš. Počty nových případů podle něj stoupají i mezi seniory a reprodukční číslo je 1,2. "Při takovém trendu bychom skutečně riskovali ke konci měsíce možná až deset tisíc nakažených (denně)," dodal.

Babiš dále uvedl, že ho to mrzí a poprosil o pochopení a toleranci. "Chápeme rozpoložení těch, kteří se těšili, že budou moci právě teď v rámci Vánoc realizovat svůj byznys," dodal Babiš.

Podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) narůstají počty nových pozitivně testovaných zatím jen postupně, nikoliv skokově. Doufá v to, že tomu tak bude i v případě počtu hospitalizovaných.

Související:

reklama
Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky