dárky, Vánoce

Ilustrační fotografie

Jak se vypořádat s vánočními dárky, které neoslnily

Magazín

Vánoční dárky už letos našly své majitele. Ale může se stát, že se Ježíšek s dary úplně netrefil. Ať už je to jiná velikost trička, dvě stejné knížky, nebo nevyhovující kosmetika, vše se dá řešit. Záleží však na tom, jak a kdy Ježíšek dárky pořídil, zda přes internet nebo v kamenném obchodě.

Ilustrační fotografie

Nevhodný vánoční dárek? E-shopům se vrací skoro 8 procent objednávek

Ekonomika

Po svátcích se e-shopům vrací 7,7 % objednávek, které nenaplnily představy o ideálním vánočním dárku. Vraceným položkám dominuje módní kategorie, zpět prodejcům se posílá více než pětina obuvi. Bezproblémové vracení zboží přitom přispívá k vyšší loajalitě nakupujících a růstu e-commerce, až třetinu příjmů internetových obchodů totiž uskuteční stálí zákazníci, uvádí odborníci ze společnosti Upgates, předního dodavatele e-shopových řešení.

Ilustrační fotografie

Vánoce na dluh. Půjčku na dárky je potřeba důkladně promyslet, dá se udělat i chytře

Půjčky a spoření

S půjčkou na Vánoce se pojí mnohá varování odborníků odrazujících od vánočních nákupů na splátky. Najdou se ale naopak i tací, kteří tolik proti nejsou. Jak je to tedy s financováním vánočních dárků? Má krátkodobá vánoční půjčka smysl nebo bychom se jí měli za každou cenu vyhýbat? Pravdu mají obě strany. Jen každá z nich v jiné situaci.

Tradiční bramborový salát

Vánoce jsou pro samoživitele nejnáročnějším obdobím. Na dárcích šetří, odepřou si i večeři

Ekonomika

Pro samoživitele jsou vánoční svátky jedním z nejvíce stresujících období v roce. V Česku žije 210 000 rodičů, kteří sami pečují o víc než 336 000 dětí. Pod hranicí chudoby žije 36 procent z nich. Mnoho samoživitelů šetří na Vánoce celý rok, přesto si mnozí nemohou dovolit ani nakoupit dárky nebo usednout k plnohodnotné štědrovečerní tabuli.

Ilustrační fotografie

Magazín

Jak vrátit nevhodný vánoční dárek?

Vrácení vánočních dárků může potkat každého z nás. Nákup na poslední chvíli, špatný výběr, několik stejných dárků? dTest za vás prošel možnosti, kdy a jakým způsobem mohou být nevhodné dárky vráceny, pokud by se výběr vánočního dárku nepovedl.

Ilustrační fotografie

Ježíšek na splátku: Radost, co se nevyplácí

Půjčky a spoření

Vánoce jsou téměř za dveřmi a obchodníci, ale i zprostředkovatelé či poskytovatelé úvěrů tak ze všech sil bojují o pozornost spotřebitelů. Ti se tak ocitají pod palbou nabídek na jednoduše nabyté finanční prostředky, které jim nabízejí snadnou cestu k bohaté vánoční nadílce. Často se však jedná o radost, která trvá jen krátce. Navíc radost nevýhodnou a mnohdy zbytečnou. Na co si dát pozor před neuváženým využitím nákupu na splátky?

Slevy, výprodeje. Ilustrační fotografie

Povánoční slevy jsou tu. Kdy lze zlevnění zboží reklamovat, a kdy ne?

Ekonomika

Komentář Lukáše Kovandy: Dnes začíná první období povánočních slev. Další velký nápor zákazníků pak lez čekat v týdnu od 3. ledna, kdy začnou novoroční slevy. Kamenné obchody totiž na 1. i 2. svátek vánoční musely mít ze zákona zavřeno, jestliže jejich plocha činí 200 metrů čtverečných a více. Povánoční slevy bývají často výhodnější než slevy předvánoční, například ty během akcií typu Black Friday. Značný pokles cen lze po Vánocích čekat třeba u oděvů. Prodejci se před další sezónou musí zbavovat zásob zboží, které „neudali“ během adventu.

Ilustrační fotografie

Aktuality

Jak na vrácení dárků

I když se na Vánoce mnozí připravují dlouho, nemusí se druhým trefit do vkusu. Za poslední roky přibývá dárků objednaných přes internet a ty mohou i přes dobrá záměr obdarované zklamat.

Ilustrační fotografie

Stále oblíbenějším dárkem je hotovost v obálce. Letošní ztráta z nepotřebných vánočních dárků dosáhne 10 miliard

Ekonomika

Pokud nepočítáme děti do patnácti let, Češi letos za vánoční dárky utratí celkem zhruba 55 miliard korun. To je o něco méně, než pokud by nepanovala rapidní inflace. Ta snižuje současnou či očekávanou kupní sílu lidí, protože mají pocit, že by měli být výdajově obezřetnější třeba kvůli stávajícímu či nadcházejícímu prudkému růstu cen energií, informuje Lukáš Kovanda.

Ilustrační fotografie

Jak vrátit nevhodné vánoční dárky?

Magazín

Nákup na poslední chvíli, špatná velikost, barva, třikrát to samé? Kdy jindy než před Vánoci je dobré si zopakovat, kam a v jakých lhůtách se můžeme obrátit, pokud by se výběr vánočního dárku nepovedl? dTest připravil souhrn informací, jak z takové situace vybruslit s přehledem a potřebným klidem, a to nejen v době Vánoc.

Ilustrační fotografie

Pozor na půjčky, před Vánoci zvláště

Půjčky a spoření

S blížícími se Vánoci se zvyšuje intenzita nabídek nejrůznějších půjček. Reklamní sdělení lze často shrnout slovy: Nemáte peníze na dárky? Vezměte si úvěr, splácejte a moc se neptejte kolik a jak dlouho. Řada lidí se tak zbytečně zadlužuje. Navíc často netuší, že splátkový prodej je vlastně vázaný spotřebitelský úvěr – a uvedením nepravdivých údajů se mohou dostat do konfliktu se zákonem.

Ilustrační fotografie

Aktuality

Lidé by v e-shopech měli objednat dárky do čtvrtka, upozorňují dopravci

Lidé by si měli v internetových obchodech objednávat dárky nejpozději 17. prosince, jinak nebudou mít jistotu doručení před Štědrým dnem. Do přepravní sítě dopravců by se balíky měly dostat nejpozději 18. prosince. Shoduje se v tom většina dopravců oslovených ČTK. Vánoční špička bude u části dopravních firem vrcholit tento týden.

Ilustrační fotografie

Radost z vánočních dárků na úvěr vydrží jen chvíli

Ekonomika

S blížícími se Vánoci mysl většiny z nás zaměstnává otázka, čím obdarujeme své nejbližší. Jen co na ni nalezneme odpověď, vystřídá ji mnohdy ještě složitější úvaha, a to z čeho dárky zaplatíme. Potřeba pořízení hodnotných či drahých prezentů je u některých spotřebitelů tak veliká, že si za tímto účelem dokonce neváhají vzít úvěr. Proč byste si ale na vánoční dárky rozhodně půjčovat neměli?

Ilustrační fotografie

Evropské státy chystají opatrná předvánoční uvolnění restrikcí

Aktuality

Zlepšení vývoje koronavirové nákazy a blížící se Vánoce vedou vlády řady výrazně zasažených zemí Evropské unie k plánům částečně uvolnit přijatá omezení. Politici se přitom většinou shodují na jasném poselství pro své obyvatele: nečekejte svátky, na které jste zvyklí. Evropská komise ve snaze zabránit příliš rychlému uvolňování a hrozbě třetí vlny viru chystá nezávazná doporučení, jak by se mělo postupovat.

Ilustrační fotografie

Prodejci: Lidé by neměli vánoční nákupy odkládat, zásoby se tenčí

Ekonomika

Lidé by letos více než kdy jindy měli myslet na včasné objednání vánočních dárků z internetových obchodů. Prodejci vzhledem k šířícímu se koronaviru očekávají ještě vyšší zájem o on-line nákupy než obvykle. Ze stejného důvodu ovšem mohou být vyčerpány zásoby některého zboží. Týkat se to může notebooků, herních konzolí nebo domácích spotřebičů. Vyplývá to z ankety ČTK mezi prodejci.

Ilustrační fotografie

Štědrovečerní večeři přímo ke dveřím. Rozvoz jídla na Vánoce je rok od roku populárnější

Aktuality

V Česku rychle přibývá lidí, kteří si na Vánoce nechávají dovézt jídlo domů. Jen mezi léty 2016 a 2018 vzrostl počet objednávek doručených 24. prosince největší českou službou rozvozu jídla Dáme jídlo o více než polovinu. I když na Štědrý den výrazně roste poptávka po české kuchyni a v rozvozech nechybí ani kapr či řízky s bramborovým salátem, mezi objednávkami převládá stejně jako v běžné dny pizza. Připadá na ni každá třetí vánoční objednávka.

Ilustrační fotografie

Jak reklamovat vadný vánoční dárek?

Magazín

I v případě vánočního dárku se může stát, že má nějakou vadu – buď nefunguje, jak má, chybí mu některá část, nebo je poškozený. Reklamovat lze sice až do dvou let po nákupu, musíte však vzniklý problém řešit včas. Jinak by prodejce vašemu požadavku nemusel vyhovět. Co se týče reklamací, nedělá zákon mezi e-shopy a kamennými prodejnami rozdíly. Je ale dobré vědět, na co si dát pozor a co můžete po prodejci žádat.

Ilustrační fotografie

Magazín

Co dělat s nevhodným vánočním dárkem?

Je to nemilé, ale všichni to známe – s napětím pozorujeme obdarovaného při rozbalování dárku a na konci jeho reakce neodpovídá našemu očekávání. Ať už je to proto, že mu nesedí velikost, danou věc už má, nebo jsme se prostě jen netrefili do vkusu. Je škoda, aby věc doma jen překážela a připomínala nám zbytečně utracené peníze. Co můžeme v takové situaci udělat?

Ilustrační fotografie

Leze vám předvánoční čas na nervy? Poradíme, jak se vypořádat se stresem

Magazín

Vánoční čas je pro mnohé z nás jedním z nejkrásnějších období roku. Jako děti jsme se těšili, co dostaneme pod stromeček a vyhlíželi Ježíška z okna. Role dospělých v tomto období ale bývá rozdílná a může na nás dopadat stres ze všech povinností, které jsme si na sebe naložili. Přečtěte si několik rad z praxe, jak se s ním vypořádat.

Ilustrační fotografie

Dárky s nádechem investice. Jak vybrat ten pravý?

Aktuality

Vybrat ideální vánoční dárek pro své blízké bývá mnohdy těžké. Zvlášť, pokud chcete, aby dar přinášel i něco navíc. Popularita dárků s přidanou hodnotou na úkor těch ryze spotřebních v posledních letech roste. Chcete i vy nadělit pod stromeček netradiční dárek, který obdarovaného obohatí ve více rovinách? Podívejte se na několik zajímavých tipů.

Aktuálně se děje

22. června 2024 12:06

21. června 2024 10:11

21. června 2024 9:46

Předpověď počasí na noc a sobotu 22. června

Za zvlněnou studenou frontou, která postoupí ze střední Evropy dále k východu, se k nám začne rozšiřovat výběžek vyššího tlaku vzduchu od západu, informuje ČHMÚ.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy