Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

ČEŠI ŠÍLÍ, VÁNOCE 2019 berou útokem! Za DÁRKY by postavili 75 kilometrů NOVÝCH dálnic

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Vánoce jsou z ekonomického hlediska také svátky značného plýtvání. Pokud se nepočítají děti do patnácti let, Češi letos za vánoční dárky utratí celkem zhruba 65 miliard korun. To znamená, že letošní makroekonomická vánoční ztráta bude v Česku činit bezmála dvanáct miliard korun.

Za to by se při současných cenách dalo pořídit zhruba 75 kilometrů dálnic.Informuje server MoneyMAG.cz Lukáš Kovanda, hlavní ekonom CZECH FUND.

Těchto dvanáct miliard korun přesněji představuje takzvanou umrtvenou ztrátu Vánoc. Americký ekonom Joel Waldfogel z Minnesotské univerzity, autor studií a knih na dné téma, ji vyčísluje na osmnáct procent celkové částky vydané za dary. V Česku tedy letos jde o zmíněných dvanáct miliard korun.

Umrtvená ztráta Vánoc vzniká následovně. V běžné situaci, když zákazník nakupuje zboží či službu sám pro sebe, každá koruna, kterou utratí, mu pořídí uspokojení, které oceňuje minimálně také jednou korunou. Spíše však jde o uspokojení hodnotnější než jen korunové. Proto ostatně nákup uskutečňuje – zvyšuje jeho uspokojení. Když však zákazník nakupuje dar pro někoho jiného, vydaná koruna často obdarovávanému nepořídí uspokojení právě ani za tu korunu. Netrefí se do přání, tužeb, potřeb obdarovávaného… Dar pak v krajním případě končí na půdě nebo ve sklepě, kde se na něj už jen práší. Dochází tedy ke zmíněnému plýtvání, vzniká uvedená umrtvená ztráta Vánoc. Lze si ji představit tak, že místo třeba oněch 75 kilometrů dálnic za dvanáct miliard korun přibude na tuzemské půdy, do tuzemských špajzů a sklepů nepříliš využívané či vlastně zcela nevyužívané „harampádí“ v souhrnu právě také za dvanáct miliard korun.

Vzniku vánoční umrtvené ztráty prakticky nejde zabránit, leda že by si lidé dávali pod stromeček vždy jen obálku s hotovostí, takže obdarovaný by si pak za darované peníze koupil přesně to, po čem touží či co potřebuje. V posledních letech se pod vánočním stromečkem českých domácností stále častěji objevují obálky s penězi na úkor překvapivých a kreativních dárků, plyne z předloňského průzkumu Wüstenrotu. Letos peníze daruje zhruba padesát procent Čechů. Nicméně nehotovostní a nepeněžní dárky v souhrnu samozřejmě stále vítězí. Z Waldfogelova výzkumu plyne, že obálku s penězi dávají pod stromeček nejčastěji babičky a dědečkové. Jsou již svým vnučkám a vnukům natolik generačně vzdáleni, že si jen poměrně málo troufají trefovat se do jejich přání, tužeb a potřeb. Tím pádem se ale vlastně chovají „nejekonomičtěji“. Vskutku, darování hotovosti je nejlepším způsobem, jak nedopustit vánoční ztrátu a vánoční plýtvání.

Témata:  Vánoce dárky, Vánoce

Související

Aktuálně se děje

18. července 2024 17:36

Vláda schválila novou výši započitatelných nákladů na bydlení. Dojde také ke sjednocení částek pro byty v evidenci i mimo ni

Česká republika dlouhodobě podporuje ukrajinské občany, kteří hledají útočiště před ruskou agresí na Ukrajině. Zároveň usiluje o to, aby byla posílena jejich samostatná participace na úhradě základních životních potřeb včetně bydlení. Nyní mají někteří uprchlíci možnost bezplatně bydlet v nouzovém ubytování, od 1. září 2024 ale budou související podmínky upraveny. MPSV proto ve spolupráci s dalšími odborníky připravilo návrh, kterým podpoří tyto cizince i po skončení bezplatného nouzového ubytování. Pro zranitelné osoby bude nová částka činit 6 000 Kč měsíčně a pro ostatní osoby s dočasnou ochranou 4 000 Kč měsíčně.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy