Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Lidé před důchodem těžko shání práci. Čím trpí?

Lidé před důchodem těžko shání práci. Čím trpí?

Foto: Pixmac

Náhlá ztráta zaměstnání je vždy nepříjemná situace, obzvlášť pro lidi starší padesáti let. Některým zaměstnavatelům se zdají být neperspektivní. Podle Českého statistického úřadu se zaměstnanost lidí ve věku od 50 do 64 let v ČR pohybuje kolem 63 procent.

„S tím, jak naše populace postupně stárne, se tato tendence stává závažným problémem," říká ministr práce a sociálních věcí František Koníček a dodává: „Podle loňské studie brněnské Masarykovy univerzity hrozí, že pokud nedokážeme efektivně zaměstnávat populaci starší padesáti let, do roku 2050 vzroste počet lidí závislých na sociálních dávkách na dvojnásobek."

Také proto jsou vítány a podporovány projekty, které si kladou za cíl tento problém řešit. Setkáváme se s nimi na mnoha úrovních a Pardubický kraj není výjimkou. Už druhým rokem zde běží projekt Zkušenosti jsou výhodou. Jeho závěr je plánován na konec června příštího roku a hospodaří s rozpočtem kolem 20 milionů korun. Regionální úřady práce v něm nabídly účast uchazečům o zaměstnání nad padesát let, kteří novou práci zatím marně hledali pět nebo i dvanáct měsíců.

„Lidé přicházeli mnohdy apatičtí, někteří trpěli i depresemi. Marně se pokoušeli získat práci, a také se cítili být se svým nevyřešeným problémem sami," přibližuje situaci účastníků projektu jedna z jeho manažerek Milena Kousalová. Na tento problém nabídl projekt snadné řešení. Klienti byli rozděleni do skupin, maximálně dvanáctičlenných, a tak poznali, že nejsou sami, kdo bojují se stejným problémem, a že kolektivní snaha je silnější než individuální.

Účastníci nejprve absolvují základní poradenský program, ve kterém získají podporu v sociální a pracovně právní oblasti, ale třeba také v oblasti finanční gramotnosti. Následuje program zaměřený na individuální konzultace a intenzivní práci mezi odborným poradcem a každým účastníkem projektu. Řeší se témata jako vhodné pracovní uplatnění, zvýšení motivace a sebevědomí při vyhledávání pracovních nabídek, doporučení dalšího vzdělávání v podobě rekvalifikace či doporučení absolvování profesní bilanční diagnostiky. „Projekt pro každého účastníka sleduje trh práce, hledá pro něj pracovní uplatnění a klientovi je po celou dobu poskytována odborná pomoc i v případě, že už nastoupí do nového zaměstnání," dodává Kousalová.

Dalším nástrojem pro zvýšení uplatnění účastníků na trhu práce je příspěvek na zapracování poskytovaný zaměstnavateli a dotování pracovních míst. Počítá se i s tím, že stálou práci se podaří zajistit pro většinu z více než 190 účastníků. Již dnes se podařilo vytvořit dvacítku zcela nových pracovních míst, dotovaných pracovních pozic by mělo být kolem stovky a dalších zhruba dvacet pracovních pozic se v rámci projektu podaří zajistit i bez dotací.

Témata:  zaměstnanci

Související

Aktuálně se děje

7. května 2025 14:38

2. května 2025 9:42

28. dubna 2025 12:40

Češi ročně investují 60 miliard do domácích mazlíčků. Výdaje rostou i kvůli inflaci

Nejvyšší inflace za posledních přibližně třicet let, která v Česku v uplynulých letech udeřila, se promítla i do nárůstu výdajů za psi a kočky. Za psa tak dnes běžná domácnost v ČR utratí průměrně zhruba 1500 korun měsíčně, za kočku zhruba polovinu této částky. Přitom alespoň jednoho psa vlastní na dva miliony českých domácností, alespoň jednu kočku pak bezmála 1,5 milionu domácností. Výdaje za „psa v obýváku“ tak činí přibližně 40 miliard korun ročně, kočky coby domácí mazlíčci pak v souhrnu vyjdou na přibližně 20 miliard korun.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy

Marian Jurečka

Více času na bolest i radost: Pracovní volno se přizpůsobuje životním okamžikům

Spolu s flexinovelou zákoníku práce vstoupí 1. června 2025 v účinnost také novela, která upravuje okruh a rozsah osobních překážek v práci. Zaměstnanci nově získají například nárok na delší volno při úmrtí blízké osoby, zpřesní se pravidla pro pracovní volno na svatbu a zavedou se jasnější podmínky pro volno při hledání nového zaměstnání.