Mikropůjčka může být dobrým řešením. Jak ji ale vybrat, aby vás nezruinovala?

Chybí-li úspory, pak se lze dostat do finančních problémů raz dva. Stačí jen několikatisícový výdaj, se kterým jste nepočítali, a ihned je nutné nedostatek peněz řešit půjčkou. Pokud vám nepomůže rodina, musíte se obrátit na jednu z nebankovních společností, banka vám totiž mikroúvěr neposkytne. (PR článek)

Mikropůjčka může být dobrým řešením. Jak ji ale vybrat, aby vás nezruinovala?
reklama

Půjčit si 5 000 Kč v dnešní době je celkem hračka, na internetu se kvůli několika tisícové částce zadlužíte během pár minut, a to 24 hodin denně 7 dní v týdnu. Avšak pozor, za jednoduchost a rychlost můžete draze zaplatit, stačí chvilka nepozornosti nebo jedno unáhlené rozhodnutí a exekutor už stepuje za vašimi dveřmi.

Podle úroku levnou mikropůjčku nenajdete

Rychlá půjčka na účet není problém, při jejím výběru ale dobře porovnejte důležité parametry, a to především RPSN. Bude-li vás zajímat úroková sazba, pak tu u mikropůjček budete hledat jen stěží, poskytovatelé ji často neuvádí. Kvůli krátké době splatnosti by výše ročního úroku byla vysoká, a tak poskytovatelé volí pro klienty atraktivnější verzi v podobě fixního poplatku. Roční procentní sazba nákladů je ale ze zákona povinná, a tak se nenechte zlákat jen zdánlivě nízkou pevně stanovenou částkou a vždy chtějte znát i výši RPSN, kromě toho se pak také ptejte:

  • Za jak dlouho musíte půjčené peníze vrátit?
  • Kolik budete muset poskytovateli splatit?
  • Jak vysoký je poplatek za prodloužení splatnosti?
  • Kolik činí pokuta za zpoždění?
  • Je součástí smlouvy rozhodčí doložka?

Uvidíte sami, že nebankovní společnosti budou nabízet různé podmínky a tudíž se nemusí shodovat ani v odpovědích na výše zmíněné otázky.

Za 5 000Kč půjčku můžete zaplatit i jednou tolik!

Například Půjčka Zaplo vám půjčí na dva týdny 5 000 Kč, vrátit ale budete muset 5 630 Kč, pokud se zpozdíte o 7 dní, zaplatíte 388 Kč, za prodloužení splatnosti o 7 dní pak 490 Kč, rozhodčí doložku u půjčky ve smlouvě nenajdete. Půjčka Creditportal po vás za 14denní 5 000Kč půjčku bude chtít zaplatit 6 250 Kč, v případě prodloužení o 7 dní zaplatíte 1 375 Kč a pokuta za týdenní zpoždění činí 7 200 Kč, rozhodčí doložka je pak součástí smlouvy.

Rozdíly mohou být v mikropůjčkách propastné, rozhodně se nespoléhejte jen na sliby a falešné reference. I u rychlé půjčky před výplatou se snažte porovnat nabídky na trhu a vybrat pro vás nejvýhodnější.

Kromě toho pak také pamatujte na své finanční možnosti, pokud nebudete schopni půjčku splácet, je zcela jedna, zda vyberete ten nejlevnější nebo nejdražší úvěr. V obou případech se dostanete do problémů se splácením a bude vás čekat dluhový kolotoč, který se mnozí snaží zastavit další půjčkou, avšak vytloukání klínu klínem vám jen zajistí další jízdu, ze které se už jen stěží vystupuje.

Doporučujeme

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky