Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Češi spěchají s hypotékami. Obávají se růstu úrokových sazeb a inflace

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Hypoteční trh v Česku lámal rekordy i v prvním čtvrtletí letošního roku. Za vysokou poptávkou po nových hypotékách i refinancování těch stávajících stály především pozvolna rostoucí úrokové sazby a obavy z inflace.

Ačkoliv celé Česko v prvním čtvrtletí letošního roku opět uvízlo v lockdownu, hypoteční trh nezaznamenal ani náznak ochlazení. Zájem o nové úvěry na bydlení překvapil i mnohé poskytovatele hypoték. „V meziročním srovnání evidujeme více než dvojnásobný nárůst počtu sjednaných hypoték. Banky jsou stále extrémně zahlcené zpracováním stovek žádostí o hypoteční úvěry a doba schvalování se stejně jako ke konci minulého roku prodloužila a nyní se počítá v týdnech. Překvapené jsou i samotné banky,“ popisuje aktuální situaci na trhu Veronika Hegrová z online sjednávače hypoték hyponamiru.cz.

Banky pozvolna zvyšují úrokové sazby

V letošním prvním čtvrtletí začaly první banky zvedat úrokové sazby a mnozí Češi si nechtěli nechat ujít možnost výhodného financování vlastního bydlení. Stále je možné získat hypotéku za méně než dvě procenta ročně (pozn. záleží na podmínkách úvěru). Veronika Hegrová k tomu dodává: „I když budou v následujících měsících úrokové sazby pokračovat v pozvolném růstu, o hypotéky bude i letos velký zájem. Pokud dojde k rozvolnění vládních opatření a podaří se rychle proočkovat většinu populace, mohla by se možnost vzít si úvěr na bydlení rozšířit i na obory, které byly momentálně z úvěrování vyloučené kvůli uzavřenému sektoru podnikání.“

Za neutuchajícím zájmem o hypotéky stojí kromě stále velmi nízkých úrokových sazeb také menší obava Čechů ze ztráty pravidelného příjmu. Nezaměstnanost se totiž stále drží na velmi nízké úrovni a s příchodem jara roste nabídka sezónních prací. Nabídka volných pracovních míst dále poroste s postupným rozvolňováním stávajících vládních opatření proti šíření pandemie koronaviru. „Na příkladu Izraele je vidět, že po otevření obchodů a služeb mohou mít podnikatelé problém najít volnou pracovní sílu. Kdo bude chtít pracovat, volné místo si určitě najde,“ myslí si Veronika Hegrová.

O nemovitosti je stále velký zájem, i když jejich ceny rostou

Čechy od pořízení vlastního bydlení neodradily ani vysoké ceny nemovitostí. Statistiky ukazují, že vlastní byt, dům nebo rekreační objekt na dobré adrese patří v současné době mezi nejvýnosnější aktiva. Podle dat portálu Valuo.cz vzrostly ceny bytů o rozloze od 40 do 80 metrů čtverečních na Praze 6 za poslední rok v průměru o deset procent (pozn. změna oproti prvnímu čtvrtletí roku 2020). Nemovitosti zdražovaly svižným tempem i v ostatních městech a atraktivních rekreačních oblastech. „Řada Čechů s odstupem roku vyhodnotila, že ceny nemovitostí hned tak nesrazí ani pandemie koronaviru. Někteří lidé se také začínají obávat vyšší inflace, která znehodnotí jejich dosavadní úspory připravené na pořízení vlastního bydlení. Proto se mnozí Češi rozhodli již dále nečekat a nakupovali. Nemovitosti jsou oproti prvnímu čtvrtletí minulého roku dražší, což se promítá i do výše sjednané hypotéky. V prvním čtvrtletí loňského roku byla u nás průměrná výše hypotéky 2,76 milionu korun, letos to bylo ve stejném období už 3,15 milionu,“ uvádí Veronika Hegrová.

Témata:  hypotéky bydlení

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

15. listopadu 2024 9:34

Západ se k Číně staví pragmatičtěji než Česko, které to může ekonomicky dále oslabit

Zdroje současného mdlého výkonu české ekonomiky nelze hledat pouze za hranicemi. Byť úpadek německého průmyslu, energetická krize či válka na Ukrajině rozhodně svůj původ za hranicemi mají a českou ekonomiku přímo či zprostředkovaně poškozují. Češi si ale škodí i sami. Třeba tím, že s oblibou bývají papežštější než papež a že se neméně rádi vydávají ode zdi ke zdi.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy