Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Lidé půjčují lidem. Levněji a s klidem jim půjčili už více než miliardu korun

Lidé půjčují lidem. Levněji a s klidem jim půjčili už více jak miliardu korun
Lidé půjčují lidem. Levněji a s klidem jim půjčili už více jak miliardu korun
Foto: INT

KOMERČNÍ SDĚLENÍ - Půjčky od lidí pro lidi v České republiky proslavil především pee-to-peer portál Zonky. Za dobu své existence už pomohl lidem k více než miliardě korun. Ač se z počátku tento způsob půjčování zdál některým jako zcela nesmyslný, dnes po P2P úvěru sáhne řada lidí raději než po klasickém bankovním úvěru. Proč?

Peer-to-peer online služba Zonky je na českém trhu od roku 2015. Za tuto dobu si k ní našli cestu jak žadatelé o půjčku, tak i investoři, kteří chtějí zhodnotit své naspořené peníze.

Sjednání P2P půjčky je rychlé a levné

P2P úvěr je výhodný pro všechny zúčastněné, a to jak pro žadatele a investory, tak i pro zprostředkovatele. Proto také každý měsíc roste objem půjčených peněz v rámci peer-to-peer platformy.

Absence mnoha velkých budov, nespočtu zaměstnanců a firemních aut dává Zonky možnost zprostředkovávat půjčky výhodněji než v bance. Osobní setkání v kamenných pobočkách je totiž nahrazeno rychlým a levnějším vyřízením po internetu.

Se Zonky si půjčíte na karavan, na koupelnu i na sny

Ten, kdo potřebuje půjčit, na webu portálu vyplní základní údaje o sobě, pošle naskenované dva doklady totožnosti a nezapomene připsat svůj příběh. Ne nadarmo se totiž říká, že příběh prodává.

Zonky nezajímá pouze to, zda jste student, v důchodu, na mateřské dovolené nebo zaměstnanec, a proto každý zájemce o úvěr musí ke své žádosti přidat i pár slov o tom, co bude penězi financovat. Díky svému příběhu, se pak i učitelce, která potřebuje půjčit na karavan, na úvěr složí 107 lidí.

Se Zonky lidé půjčují lidem. Levněji a s klidem. A to nejen na karavan, ale i na novou koupelnu, na rozjezd podnikání nebo na auto.

Lidé si nejčastěji půjčují za 10% úrokovou sazbu

O samotné výhodnosti půjčky ale nerozhoduje příběh. Úrok je stanoven podle údajů uvedených v žádosti. Nevybírá si ho tak sám žadatel, ani ho neurčuje investor. Úrokovou sazbu stanovuje zprostředkovatel. Na Zonky se úrok pohybuje od 3,99 %, průměrně pak dlužníci získávají zhruba 10% úrok.

Průměrně si prostřednictvím online služby lidé půjčují 125 000 Kč. Nejen na tuto částku se vždy skládá více investorů a není výjimkou, že takto vysokou sumu žadatel získá během pár minut. Jakmile se investoři složí na celou půjčku, nic nebrání tomu zaslat peníze na účet dlužníka.

Proč jsou peer-to-peer půjčky v Česku tolik oblíbené a proč jsou lepší než úvěry v bance?

Jsou levnější než klasické spotřebitelské půjčky nabízené bankovními domy. Jedná se o online půjčku, a tak její sjednání je snazší a rychlejší. Oproti bankám lidé půjčují lidem i na sny. Investoři nejsou tolik přísní v posuzování účelu jako bankovní domy. S P2P půjčkami lze ušetřit. Využít je lze i na refinancování drahého úvěru. S peer-to-peer půjčování můžete zhodnotit své úspory a pomoci druhým.

Témata:  Komerční sdělení půjčky

Související

Aktuálně se děje

3. dubna 2025 11:32

1. dubna 2025 12:29

28. března 2025 18:55

Trumpova cla na auta? Tesla může být jediný vítěz, ale může být i výrazně poškozena

Trumpova 25 procentní dovozní cla na zahraniční auta mohou dramaticky zdražit vozy z Německa, Japonska a Jižní Koreje – a dokonce i některá auta montovaná v USA, pokud využívají zahraniční díly, varují experti z automobilového průmyslu.

Zdroj: Radovan Majer

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Do důchodu s pár statisíci? Realita je tvrdší, než si myslíte

Podle údajů České správy sociálního zabezpečení bylo v Česku ke konci loňského roku 2 366 799 starobních důchodců. Odborníci se přitom shodují, že stárnutí populace se po roce 2030 ještě zrychlí. Český statistický úřad očekává, že v roce 2050 budou senioři představovat víc než třicet procent české populace, a to bude znamenat obrovské množství starobních důchodů, které stát stěží utáhne. Klíčové tedy bude mít na stáří vlastní našetřené zdroje. Ovšem pár set tisíc korun už dávno nestačí. Podle Martina Nováka, hlavního analytika Broker Consulting, je dobré mít na penzi připraven alespoň milion korun, ideálně více. A především, začít s odkládáním peněz stranou co nejdříve.