Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Češi nerozumí úvěrům a jejich podmínkám

Peníze CZK, ilustrační fotografie
Peníze CZK, ilustrační fotografie
Foto: Adam Mráček / INCORP images

Čerstvý průzkum úvěrové společnosti Cofidis ukázal, že se za poslední dva roky sice mírně zvýšil počet lidí, kteří se orientují v úvěrech a jejich podmínkách, přesto se ale téměř 2/3 Čechů v této problematice ztrácí. Více lidí si dnes alespoň dokáže samo spočítat, kolik za úvěr skutečně zaplatí. 

Celková úroveň orientace lidí v úvěrové problematice je stále spíše tristní. 64 % Čechů přiznává, že se v úvěrech a jejich podmínkách ztrácí. Přestože porovnání letošních dat s výsledky stejného průzkumu z roku 2014 ukazuje určité zlepšení, je to stále obrovské číslo.

Méně jisté jsou si v oblasti úvěrů ženy, nevyzná se v nich více než 70 % oslovených Češek. Z hlediska věku dopadli nejhůře lidé kolem padesátky, kteří se také nejčastěji obracejí na finanční poradce s žádostí o pomoc. Není žádným překvapením, že úvěrům a jejich podmínkám rozumí nejlépe vysokoškolsky vzdělaní lidé. V problematice se podle průzkumu orientuje 66 % z nich, zatímco u lidí se základním vzděláním přesahuje toto číslo jen těsně hranici 20 %.

Víte, kolik zaplatíte?

Srovnání s rokem 2014 však ukázalo i některá pozitiva. Celkový počet lidí, kteří se orientují v úvěrech a jejich podmínkách, se zvýšil z 33 % na 36 %. Zároveň si i více lidí než v minulosti umí zkontrolovat, kolik za úvěr skutečně zaplatí. Letos se tak nechalo slyšet 84 % Čechů, kteří si již někdy vzali půjčku či úvěr, zatímco předloni to bylo 76 % dotázaných.

Důležitější však je, že ještě výrazněji narostl počet lidí, kteří si v praxi takovou kontrolu opravdu dělají. V roce 2014 si osobně kontrolovalo částku, kterou zaplatí za úvěr, jen něco málo přes polovinu respondentů, letos už téměř 70 % z nich.

Chybí čas i vůle

Několik dílčích výsledků průzkumu odhalilo další problém, kterým je značná pasivita části spotřebitelů. Třetina lidí např. studuje obchodní podmínky před podpisem úvěrové smlouvy maximálně 5 minut. Nezanedbatelná část respondentů také přiznává, že ačkoli úvěrům a jejich podmínkám nerozumí, nesnaží se o dané problematice s nikým poradit, ani to řešit jiným způsobem. A v neposlední řadě 15 % lidí, kteří si již někdy vzali půjčku či úvěr, tvrdí, že si sice umí spočítat, kolik za úvěr skutečně zaplatí, v praxi to ale nedělají.

„Obzvlášť v těchto případech by měli lidé věnovat zvýšenou pozornost výběru vhodného poskytovatele a preferovat ověřené instituce, tj. banky a značkové nebankovní společnosti, které nabízejí transparentní podmínky a také odpovídající zákaznický servis pro vyřešení případných nejasností,“ říká Cyril Křůpala, obchodní a marketingový ředitel společnosti Cofidis.   

Témata:  půjčky úvěry CZK

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

18. listopadu 2024 10:19

Fiala slibuje platy jako v Německu do pěti let. Realita je vzdálená desítky let

Premiér Petr Fiala v Otázkách Václava Moravce několikrát uvedl, že pokud bude jeho vláda pokračovat i v příštím volebním období, budou mít Češi nakonec mzdy jako Němci nebo Rakušani. Tedy zhruba během pěti let. To je ovšem vysoce nereálné. Skutečností je naopak to, že jak Německo, tak zejména Rakousko během posledních pěti lety Česku mzdově dále utekly, jak vyplývá z dat OECD. Takže mzdy v Česku zaostávají nyní za mzdami v Rakousku a Německu ještě výrazněji než roku 2019. 

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy