Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

2 nejčastější věci, na které si chybně půjčujeme

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Marie Cvrčková, MoneyMAG.cz

Dobře hospodařit s penězi je umění. A tomuto umění se dá naučit. O financích je ale třeba otevřeně mluvit, přemýšlet a zejména je dobře plánovat. Půjčka peněz, která do rozumného nakládání s penězi patří, například není vhodná na všechno. Jsou věci, na které se nevyplatí. Přinášíme dva příklady vhodné půjčky a dvě frekventované chyby, kdy si lidé.

Dobře hospodařit s penězi je umění. A tomuto umění se dá naučit. O financích je ale třeba otevřeně mluvit, přemýšlet a zejména je dobře plánovat. Půjčka peněz, která do rozumného nakládání s penězi patří, například není vhodná na všechno. Jsou věci, na které se nevyplatí. Přinášíme dva příklady vhodné půjčky a dvě frekventované chyby, kdy si lidé půjčují na nevhodné věci.

Půjčte si na investici do domácnosti

„Zlaté pravidlo nakládání s penězi zní: Rozumné je splácet věci tak dlouho, jaká je jejich životnost,“ radí Hana Drápalová ze Sberbank. Ještě než se rozhodnete si půjčit peníze, měli byste si velmi pečlivě zvážit, jestli daná věc opravdu stojí za to a zda doba splácení je porovnatelná s životností pořizované věci. Typickým příkladem je půjčka na investici do domácnosti. Když půjčkou například financujete efektivnější domácí vytápění ve formě nového kotle či na kvalitní zateplení, díky němuž pak v dalších letech ušetříte, dává to dobrý smysl.

Na některé vánoční dárky stojí za to si půjčit

Obrovským lákadlem je také půjčit si na dárky, které udělají radost nejbližším. A mezi nimi jsou i takové, které stojí za to financovat půjčkou. Pokud například překvapíme děti  kvalitní sportovní výbavou, jako je model lyžařské či snowboardové značky, uděláme jim tím velkou radost, podpoříme jejich sportování a navíc investujeme do bezpečnějšího vybavení. Podobným příkladem může být investice do ročního členství v respektovaném fitness centru či do jazykového vzdělávacího kurzu v zahraničí.

Půjčujeme si na zbytečné vánoční dárky

Půjčujeme si ale také na dárky, které obdarovaní až tolik nepotřebují. Dobrým příkladem je třeba nový mobil nebo televize, když ty stávající nám stále dobře slouží. Následně dárek dlouhou dobu splácíme. Vánoce jsou opravdu rizikem pro dlouhodobě vyrovnaný rodinný rozpočet. Lidé se často nerozumně zadlužují kvůli drahým věcem, které jejich blízcí třeba ani neocení tak, jak si mysleli.

Každopádně se jedná o jednu z nejtěžších zkoušek dobrého plánování rodinných financí. Právě pevný plán, kolik můžeme o Vánocích utratit, je základem, abychom do Nového roku vkročili s vyrovnaným rozpočtem.

Půjčka na splátku půjčky

Příkladem, na co si rozhodně není vhodné půjčovat je splátka půjčky. Řetězení půjček, které tím zakládáme, je klasickým příkladem nezdravého zadlužování. K této situaci nejčastěji dochází v případě, kdy dlužník přecenil své síly. Mnoho lidí má tendenci plánovat splácení nadoraz a nebere ohled na nečekané události. Pak je jen krůček k vytloukání klínu klínem. „Při plánování výše měsíčních splátek si nechte dostatečnou rezervu. A když už se do problémů se splácením dostanete, doporučujeme řešit je otevřeně a co nejdříve přímo s bankou. Cest k řešení je dnes mnoho,“ uzavírá Hana Drápalová ze Sberbank.

Témata:  půjčky CZK

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

18. listopadu 2024 10:19

Fiala slibuje platy jako v Německu do pěti let. Realita je vzdálená desítky let

Premiér Petr Fiala v Otázkách Václava Moravce několikrát uvedl, že pokud bude jeho vláda pokračovat i v příštím volebním období, budou mít Češi nakonec mzdy jako Němci nebo Rakušani. Tedy zhruba během pěti let. To je ovšem vysoce nereálné. Skutečností je naopak to, že jak Německo, tak zejména Rakousko během posledních pěti lety Česku mzdově dále utekly, jak vyplývá z dat OECD. Takže mzdy v Česku zaostávají nyní za mzdami v Rakousku a Německu ještě výrazněji než roku 2019. 

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy