Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Češi se nepoučili. Každá třetí domácnost si bude muset vzít půjčku

Peníze CZK, ilustrační fotografie
Peníze CZK, ilustrační fotografie
Foto: Adam Mráček / INCORP images

Češi se ani letos nepoučili a utráceli na svých dovolených víc, než sami plánovali. Každá třetí domácnost tak přiznává, že bude nucena si v nejbližší době vzít půjčku. Situace je však o něco lepší než v loňském roce.

To vyplývá z celorepublikového průzkumu, kterou si nechala zpracovat přesně po roce společnost Fair Credit. Dotazování se zúčastnilo přes 900 respondentů z celé České republiky. „Češi mají na konci prázdnin opět hluboko do kapsy. Utráceli více, než plánovali a i po roce české domácnosti přiznávají, že se budou muset zadlužit,“ uvedl Ing. Tomáš Konvička, MBA, obchodní ředitel společnosti Fair Credit.

Každá třetí domácnost uvádí, že si bude muset vzít úvěr, aby překlenula září, kdy má domácnost zvýšené výdaje kvůli začátku školního roku. „Situace je letos o poznání lepší, neboť to nebude každá druhá domácnost, jako tomu bylo v roce 2015,“ dodal T. Konvička. 30 % dotázaných se bude snažit do poslední chvíle půjčku oddalovat, i přesto si myslí, že nakonec s rozpočtem nevyjdou.

Češi nejvíce utráceli opět za potraviny, které tvořily 35 % jejich výdajů. To je o 5 procentních bodů méně než loni. Naopak narostly výdaje za dopravu, které se zvýšily o 10 procentních bodů na 30 %, stejně tak i zábava, za kterou Češi utratili 25 % ze svých úspor. Oproti tomu se snížila útrata za kosmetiku (7 %) a ostatní (3 %). Přitom z potravin největší část tvořilo jídlo (55 %), alkohol (30 %) a tabák a tabákové výrobky (15 %).

Témata:  půjčky CZK

Aktuálně se děje

22. dubna 2024 20:08

16. dubna 2024 12:03

16. dubna 2024 10:45

15. dubna 2024 11:26

Počasí přinese prudké ochlazení. Místy bude sněžit

V noci přejde přes naše území k východu studená fronta. Za ní k nám kolem tlakové níže nad Pobaltím bude proudit studený a vlhčí vzduch od severozápadu, informuje ČHMÚ.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Máte hypotéku za svobodna? Jak s ní naložit po svatbě?

Pořízení vlastní nemovitosti na hypotéku ještě před svatbou dnes není ničím výjimečným. Co ale s hypotékou po vstupu do manželství? Současná mladá generace vstupuje do manželství výrazně později než jejich rodiče. Zatímco v roce 1990 byl podle údajů Českého statistického úřadu průměrný věk ženicha při jeho první svatbě 24 let a nevěsty 21,4 roku, v roce 2020 se věková hranice posunula na 32,6 a 30,4 let. První společné bydlení je často v nájmu nebo u rodičů, s plánováním budoucí rodiny ovšem řada partnerů uvažuje o pořízení vlastní nemovitosti.