Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Češi se nepoučili. Každá třetí domácnost si bude muset vzít půjčku

Peníze CZK, ilustrační fotografie
Peníze CZK, ilustrační fotografie
Foto: Adam Mráček / INCORP images

Češi se ani letos nepoučili a utráceli na svých dovolených víc, než sami plánovali. Každá třetí domácnost tak přiznává, že bude nucena si v nejbližší době vzít půjčku. Situace je však o něco lepší než v loňském roce.

To vyplývá z celorepublikového průzkumu, kterou si nechala zpracovat přesně po roce společnost Fair Credit. Dotazování se zúčastnilo přes 900 respondentů z celé České republiky. „Češi mají na konci prázdnin opět hluboko do kapsy. Utráceli více, než plánovali a i po roce české domácnosti přiznávají, že se budou muset zadlužit,“ uvedl Ing. Tomáš Konvička, MBA, obchodní ředitel společnosti Fair Credit.

Každá třetí domácnost uvádí, že si bude muset vzít úvěr, aby překlenula září, kdy má domácnost zvýšené výdaje kvůli začátku školního roku. „Situace je letos o poznání lepší, neboť to nebude každá druhá domácnost, jako tomu bylo v roce 2015,“ dodal T. Konvička. 30 % dotázaných se bude snažit do poslední chvíle půjčku oddalovat, i přesto si myslí, že nakonec s rozpočtem nevyjdou.

Češi nejvíce utráceli opět za potraviny, které tvořily 35 % jejich výdajů. To je o 5 procentních bodů méně než loni. Naopak narostly výdaje za dopravu, které se zvýšily o 10 procentních bodů na 30 %, stejně tak i zábava, za kterou Češi utratili 25 % ze svých úspor. Oproti tomu se snížila útrata za kosmetiku (7 %) a ostatní (3 %). Přitom z potravin největší část tvořilo jídlo (55 %), alkohol (30 %) a tabák a tabákové výrobky (15 %).

Témata:  půjčky CZK

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

18. listopadu 2024 10:19

Fiala slibuje platy jako v Německu do pěti let. Realita je vzdálená desítky let

Premiér Petr Fiala v Otázkách Václava Moravce několikrát uvedl, že pokud bude jeho vláda pokračovat i v příštím volebním období, budou mít Češi nakonec mzdy jako Němci nebo Rakušani. Tedy zhruba během pěti let. To je ovšem vysoce nereálné. Skutečností je naopak to, že jak Německo, tak zejména Rakousko během posledních pěti lety Česku mzdově dále utekly, jak vyplývá z dat OECD. Takže mzdy v Česku zaostávají nyní za mzdami v Rakousku a Německu ještě výrazněji než roku 2019. 

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy