Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Studenti si berou půjčky ve velkém. Většina rodičů o tom neví

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Studentské půjčky v Česku nabírají na obrátkách. Tři z deseti studentů ve věku od 21 do 26 let přiznalo, že má půjčku, která pokrývá jejich náklady spojené se studiem. Navíc rodiče o půjčkách svých dětí vůbec nevědí a 15 % studentů tyto půjčky není schopno splatit včas, informuje Fair Credit.

Tyto závěry vyplývají z marketingového průzkumu pro společnost Fair Credit, který proběhl v průběhu července a kterého se zúčastnilo přes 2 tisíce respondentů z České republiky a ze Slovenska. Zatímco 66 % studentů je schopno si na své náklady spojené se studiem vydělat dlouhodobou prací či brigádou, zbylých 33 % si na své potřeby raději půjčí u finančních institucí. Každý třetí student, který řeší nedostatek financí, tak přiznává, že si půjčku vzal proto, že se mu nepodařilo sehnat brigádu, nemá čas chodit při studiu do práce nebo je pro něj pohodlnější si půjčit.

Na otázku, jak budou studenti své splátky řešit, odpovědělo 80 % z nich, že půjde o příjem z nahodilých brigád  či jednorázových prací. Někteří splátky pokryjí z kapesného od rodičů. Přitom 15 % studentů přiznalo, že již nyní má problémy s úhradou jednotlivých splátek. Alarmující je však skutečnost, že o studentské půjčce neví přes 90 % rodičů.

“My sami pociťujeme, že v období prázdnin vzrůstá počet klientů, zejména pak vysokoškolských studentů, kteří se opožďují se svými splátkami či nejsou schopni splácet své závazky,” uvedl Ing. Tomáš Konvička, MBA, obchodní ředitel společnosti Fair Credit.

Z průzkumu rovněž vyplynulo, že studenti si v průměru půjčili 13 500 korun a délka splácení byla necelý rok.

Témata:  půjčky školství

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

18. listopadu 2024 10:19

Fiala slibuje platy jako v Německu do pěti let. Realita je vzdálená desítky let

Premiér Petr Fiala v Otázkách Václava Moravce několikrát uvedl, že pokud bude jeho vláda pokračovat i v příštím volebním období, budou mít Češi nakonec mzdy jako Němci nebo Rakušani. Tedy zhruba během pěti let. To je ovšem vysoce nereálné. Skutečností je naopak to, že jak Německo, tak zejména Rakousko během posledních pěti lety Česku mzdově dále utekly, jak vyplývá z dat OECD. Takže mzdy v Česku zaostávají nyní za mzdami v Rakousku a Německu ještě výrazněji než roku 2019. 

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy