Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Jak zachránit Čechy před dluhy? Ekonom navrhuje radikální řešení

Jak zachránit Čechy před dluhy? Ekonom navrhuje radikální řešení

Foto: Pixmac

Obyvatelé České republiky postrádají základní znalosti finanční problematiky, která je pro orientaci v každodenním životě důležitá, ne-li nezbytná. Vyplývá to z nedávného průzkumu společnosti ACEMA Credit, která se zaměřila na úvěrový trh a hodnotila znalost této problematiky u respondentů.

Do průzkumu se zapojilo 24 095 respondentů, kteří odpovídali na 13 otázek sestavených odborníky na finance. Podle výsledků, které společnost zveřejnila v tiskové zprávě, hraje na tuzemském finančním trhu jednu z největších rolí úvěrový trh, proto se výzkum zaměřil primárně na chování žadatelů o úvěr.

40% dotázaných je ochotno si půjčit částku nepřevyšující 100 000 korun. Nejčastěji by finance využili na renovaci bydlení (42%) a 40% respondentů by nebylo ochotných ručit svou nemovitostí, naopak 4% by se za poskytnutí úvěru zaručilo.

Z průzkumu dále plyne, že celých 42% dotázaných nevědělo, co to je RPSN (roční procentní sazba nákladů, pozn. red.) a poradilo by se s odborníkem. 80% dotázaných si na prvním místě cení férového jednání poskytovatelů, výše poplatků je důležitá pro 79% respondentů a pro 78% nízký úrok. Pro 50% dotázaných je důležité prověření registru.

Hlavním ukazatelem nevýhodné půjčky je pro 95% dotázaných volání na linku, začínající čísly 900, pro 85% respondentů poplatky předem a pro 81% RPSN vyšší než 30%. Poplatek za předčasné splacení dluhu vyšší než 10% ze stávající částky považuje za znak nevýhodné půjčky 68% dotázaných.

Mezi dotázanými byl největší počet středoškoláků s maturitou (40%), s výučním listem (25%) a s vysokoškolským vzděláním (25%). Nejčastěji v průzkumu společnosti ACEMA odpovídali lidé ve věku 30 – 50 let (54%), tedy ekonomicky nejaktivnější část obyvatelstva.

Rostoucí zadluženost domácností přímo souvisí se znalostí finančního trhu obyvatel a kvalita úvěrového trhu by měla být spolu s obecnou finanční znalostí jedním z primárních zájmů ekonomicky aktivního obyvatelstva. Lze se však domnívat, že díky vysokému zastoupení středoškolsky vzdělaných studentů může jeden z hlavních problémů znalostí finančního trhu spočívat právě v nedostatečné připravenosti studentů na tuto problematiku.

Zeptali jsme se proto odborníka, co si myslí o stavu výuky ekonomie na středních a základních školách.

"Domnívám se, že s ohledem na to, kolik ekonomických rozhodnutí musí každý člověk během svého života činit, je výuka ekonomie na středních školách nedostatečná a na základních neexistující. Pro praktický život je mnohem důležitější orientovat se v základních konceptech ekonomie, peněz, financí a bankovnictví, než znalost úvodu do chemie. Chceme-li, aby lidé v důsledku své neznalosti nezabředli do nesplatitelných dluhů nebo neuvěřili neuskutečnitelným politickým slibům, musí být na to připraveni - a kde jinde než na základních a středních školách," sdělil serveru EuroZprávy.cz ekonom a rektor vysoké školy CEVRO Institut v Praze Prof. Ing. Josef Šíma, Ph.D.

Témata:  půjčky

Aktuálně se děje

1. května 2024 14:22

30. dubna 2024 10:43

MMF aktualizoval výhled. Německo bude těsně nad nulou. Rusko naopak poroste. Sankce evidentně selhaly

KOMENTÁŘ Vladimíra Pikory: Mezinárodní měnový fond (MMF) v dubnu aktualizoval svoji prognózu a řekl nám, jaký očekává vývoj hlavních ekonomik světa. Nabídl obrázek, který ovšem není pěkný. Data ukazují, že Evropa se stává skanzenem. Budeme mít další slabý rok, kdy se budeme pohybovat těsně nad nulou, zatímco jiným se bude dařit lépe. Nůžky mezi námi a Ruskem se podle dat přivřou. Tak to ale přece být nemělo.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy