Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Téměř 70 tisíc důchodců je v exekuci

Téměř 70 tisíc důchodců je v exekuci

Foto: Pixmac

Počet důchodců a lidí pobírajících nemocenskou, kteří jsou v exekuci, vloni výrazně vzrostl. Stát musel krátit dávky 67 614 důchodcům ( 11 procent proti roku 2011) a 3700 ( 23 procent) nemocným, uvedla Česká správa sociálního zabezpečení.

"Exekuční srážky z důchodu provádíme pouze na základě doručení exekučního titulu od orgánu, který má oprávnění jej vydávat. Česká správa sociálního zabezpečení je následně povinna provádět srážky z důchodu ihned po doručení usnesení o nařízení výkonu rozhodnutí," uvedl ústřední ředitel ČSSZ Vilém Kahoun. 

Připomněl, že srážky úřad sice ukončí ihned, jakmile je dluh uhrazený, ale pokud je ale exekuce zastavena, například proto, že dlužník pohledávku uhradí jiným způsobem, musí být ČSSZ o této skutečnosti informována příslušným orgánem, nejčastěji soudem nebo exekutorem. 

Aktuální praxe podle Kahouna vypadá tak, že většina změn ve výplatách důchodů je na základě technologického zpracování výplat uskutečněna až od druhého výplatního měsíce následujícího po datu doručení rozhodnutí o zastavení exekučního titulu. Jinými slovy, úřady krátí (nejen) důchodcům a nemocným dávky ještě po zaplacení dluhů, aby jim zadržené peníze mohly následně vracet. 

Lidé se často obávají, že kvůli exekuci přijdou o celou výplatu důchodu, nemocenské nebo peněžité pomoci v mateřství. "Dlužníkovi však vždy musí zůstat takzvaná nezabavitelná částka. Jde o část mzdy, tedy v případě ČSSZ o část vyplácených dávek, která ze zákona musí zbývat na uspokojování životních potřeb dlužníka, a kterou nelze srazit," doplňuje ústřední ředitel ČSSZ. 

Nezabavitelná částka od 1. 1. 2013 činí podle příslušné právní úpravy 6064.66 koruny plus 1516,16 koruny na každou vyživovanou osobu.

Témata:  důchodci exekuce

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

18. listopadu 2024 10:19

Fiala slibuje platy jako v Německu do pěti let. Realita je vzdálená desítky let

Premiér Petr Fiala v Otázkách Václava Moravce několikrát uvedl, že pokud bude jeho vláda pokračovat i v příštím volebním období, budou mít Češi nakonec mzdy jako Němci nebo Rakušani. Tedy zhruba během pěti let. To je ovšem vysoce nereálné. Skutečností je naopak to, že jak Německo, tak zejména Rakousko během posledních pěti lety Česku mzdově dále utekly, jak vyplývá z dat OECD. Takže mzdy v Česku zaostávají nyní za mzdami v Rakousku a Německu ještě výrazněji než roku 2019. 

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy