Stavebko vytvořilo nový rekord

Stavebnímu spoření důvěřuje nejvíce Čechů v historii barometru obliby spoření. Aktuálně ho za nejzajímavější možnost ukládání peněz považuje 60 % z nich. Na druhou příčku vyšplhaly ve druhém kvartálu drahé kovy (49 %), které s jednoprocentním odstupem následuje penzijní spoření.

Ilustrační fotografie
reklama

Atraktivita spořicích produktů stoupla ve druhém čtvrtletí letošního roku v průměru z 36,5 % na 39,1 %. To představuje nejvyšší růst atraktivity v historii barometru a ukazuje, že s růstem úrokových sazeb a inflace Češi intenzivněji hledají přístav pro své úspory. Ani jeden ze sledovaných produktů nezaznamenal pokles, stagnovaly drahé kovy a termínované vklady.

Skokanem druhého čtvrtletí se stalo stavební spoření, když si polepšilo o 6 procentních bodů. Jako první produkt se za tři a půl roku historie barometru dostalo na 60% hranici. „Nejlepší kombinace jistoty a výnosu na trhu předurčuje stavebko k roli základního spořicího instrumentu pro většinu rodin, takže aktuální rekord není překvapením,“ komentuje výsledky tajemník Asociace českých stavebních spořitelen Jiří Šedivý. „Za důležitější než překonání 60% hranice vnímám, že se stavebko jako jediné stabilně drží nad 50 %, z čehož lze již dovozovat dlouhodobou oblibu mezi obyvatelstvem,“ doplňuje Jiří Šedivý

img-responsive

Ilustrační | foto: Asociace českých stavebních spořitelen

Bez ohledu na to, jak vy sami v tuto chvíli spoříte, uveďte prosím, kterou z těchto možností ukládání nebo spoření peněz považujete nyní za obzvláště zajímavou.
(IBRS, N = 1000, stat. chyba: max. 2,6 %)

Druhý největší skok si připsaly akcie a obligace. Ve srovnání s minulým obdobím vzrostla jejich popularita o 5 procentních bodů. Nejméně lidí (23 %) pak podle barometru preferuje spoření „do matrace“, které představuje reálnou ztrátu ve výši inflace, tedy aktuálně zhruba 2,8 % ročně.

Loading...

Související:

reklama
Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky