Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Nastávající maminky by neměly podceňovat cestovní pojištění

těhotenství
těhotenství
Foto: Pixabay

Většina pojišťoven pojistí ženy v rámci cestovního pojištění při cestě do ciziny jen do 26. týdne těhotenství. Rizikové těhotenství ale pojistkami nekryjí. Vyplývá to z ankety ČTK mezi největšími pojišťovnami. Těhotenství zpravidla trvá zhruba 40 týdnů.

Generali Česká pojišťovna u zahraničního cestovního pojištění poskytuje pojistnou ochranu pro těhotné ženy do 26. týdne těhotenství včetně. "Po tomto datu se pojištění léčebných výloh nevztahuje na jakékoliv komplikace v těhotenství včetně samotného porodu," řekl ČTK mluvčí pojišťovny Jan Marek.

Rovněž Uniqa náklady na ošetření kryje pojištění jen do 26. týdne těhotenství. "Chce-li žena v těhotenství cestovat, nejvhodnější období je druhého trimestru, tedy zhruba mezi 16. a 24. týdnem. Těhotenství v prvních měsících je křehčí a hrozí riziko potratu. Navíc řada žen trpí nevolností a nadměrnou únavou," uvedla mluvčí pojišťovny Eva Svobodová.

Ženy s rizikovým nebo vícečetným těhotenstvím by podle ní spíš měly plánovat krátké cesty v tuzemsku. "Zbývá-li pár týdnů do porodu, nejsou výlety už vůbec vhodné. Pohyb je už obtížný, navíc termín porodu nikdo neurčí úplně přesně," dodala.

U Kooperativy se těhotné ženy mohou pojistit do deseti týdnů před předpokládaným datem porodu. "Hradíme přiměřené náklady na lékařské ošetření při neočekávaných akutních komplikacích, pokud bylo nutné k odvrácení nebezpečí života matky nebo plodu či předčasně narozeného dítěte. Nehradíme náklady v případě komplikací nastalých v rámci rizikového těhotenství," upozornil mluvčí pojišťovny Milan Káňa.

Česká podnikatelská pojišťovna v pojištění léčebných výloh v zahraničí kryje nezbytné ošetření, léčení nebo hospitalizaci v přímé souvislosti s těhotenstvím do 24. týdne. V případě pojištění storna cesty je podle mluvčí Renaty Čapkové možno proplatit storno poplatky z důvodu zdravotní komplikace pojištěné osoby v důsledku těhotenství nastalé až do 32. týdne těhotenství včetně.

ERV Evropská pojišťovna těhotné ženy pojistí do dvou měsíců před předpokládaným datem porodu. "Ještě dva měsíce před předpokládaným porodem hradíme ženám v očekávání jakékoliv léčení či operaci, včetně předčasného porodu. Pokud k této situaci dojde, zajistíme i zdravotní péči pro předčasně narozené miminko," uvedl šéf komunikace ERV Vlastimil Divoký. Pojištění podle něj není možné sjednat, když je žena v rizikovém těhotenství, pracovní neschopnosti nebo byla v souvislosti s těhotenstvím operována.

Nastávající maminky by podle Divokého neměly cestovní pojištění podceňovat. Případy spojené s těhotenstvím mohou být komplikované a nákladné, řekl. ERV řešila například případ předčasného porodu v zahraničí. Pětatřicetiletá žena vyrazila po konzultaci s lékařem na dovolenou do Itálie. Přišly ale neočekávané komplikace a klientka porodila předčasně. "Novorozeně muselo bylo umístěno na JIP, kde zůstalo tři týdny. Zajistili jsme speciální ambulanci s inkubátorem a zdravotnickým personálem, která dopravila matku i dítě zpět domů. Celkové náklady se vyšplhaly na 1,4 milionu korun," doplnil Divoký.

Témata:  těhotenství cestovní pojištění

Související

Aktuálně se děje

7. května 2025 14:38

2. května 2025 9:42

28. dubna 2025 12:40

Češi ročně investují 60 miliard do domácích mazlíčků. Výdaje rostou i kvůli inflaci

Nejvyšší inflace za posledních přibližně třicet let, která v Česku v uplynulých letech udeřila, se promítla i do nárůstu výdajů za psi a kočky. Za psa tak dnes běžná domácnost v ČR utratí průměrně zhruba 1500 korun měsíčně, za kočku zhruba polovinu této částky. Přitom alespoň jednoho psa vlastní na dva miliony českých domácností, alespoň jednu kočku pak bezmála 1,5 milionu domácností. Výdaje za „psa v obýváku“ tak činí přibližně 40 miliard korun ročně, kočky coby domácí mazlíčci pak v souhrnu vyjdou na přibližně 20 miliard korun.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy