Koronavirus: Tatínci nesmí k porodu. Porodníci připravili pro těhotné web s informacemi

Těhotné ženy a jejich děti postihuje nemoc COVID-19, kterou způsobuje nový typ koronaviru, v současné době jen výjimečně. Netrpí zřejmě ani závažnější formou onemocnění než ostatní lidé ve stejné věkové skupině.

těhotenství
reklama

Vyplývá to z informací Státního zdravotního ústavu (SZÚ). Podle lékaře Antonína Pařízka z porodnice U Apolináře se nastávající maminky o tuto nemoc hodně zajímají. Porodnice pro ně proto připravila speciální web s informacemi a on-line poradnou. Řada nastávajících rodičů nesouhlasí se zákazem přítomnosti otců u porodů, o kterém rozhodl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

"Těhotné ženy nejsou více ohroženy nákazou COVID-19 ani netrpí závažnějším průběhem onemocnění než ostatní osoby ve stejné věkové skupině. Neexistuje důkaz, že by virus mohl být přenesen na nenarozené dítě v průběhu těhotenství nebo porodu," uvádí na svém webu SZÚ. Pokud onemocní kojenci nebo malé děti, má podle něj onemocnění dle současných poznatků mírnou formu.

Podle Pařízka mají nastávající maminky z nového koronaviru obavy a zdravotníci nestíhají odpovídat na jejich dotazy. Lékaři porodnice U Apolináře proto připravili na webových stránkách porodnice.cz projekt s názvem Těhotenství a COVID-19. Rodiče tam najdou mimo jiné odpovědi na nejčastější otázky, bezplatnou on-line poradnu, odkazy na zahraniční zdroje a doporučení odborníků.

Z informací na webu projektu vyplývá, že podle lékařů může onemocnění COVID-19 pro těhotné představovat podobně jako jiné infekční nemoci patrně vyšší riziko. Měly by proto dbát na prevenci, jako je časté mytí rukou, nošení roušky a vyhýbání se nemocným.

Ministr Vojtěch v souvislosti s epidemií ve středu rozhodl o plošném zákazu přítomnosti tatínků u porodů. Řada nastávajících rodičů s tím ale nesouhlasí. Zhruba 13.600 jich od středy do dnešních zhruba 16:30 podepsalo petici, která ministra vyzývá, aby zákaz zrušil. "Opatření považujeme za nesmyslné a psychicky ohrožující nastávající maminky, poškozující první ničím nenahraditelné vazby otce a dítěte a narušující nejpřirozenější práva rodiče," stojí v petici. Podle jejích autorů jsou maminky na porodním sále pro personál i dětí možná ještě větším rizikem, než otcové v ochranných pomůckách.

Koronavirus, který COVID-19 způsobuje, se přenáší z člověka na člověka vdechnutím kapének, tedy například při zakašlání nebo kýchnutí. Možná je nákaza i kontaktem s povrchy, na kterých se virus zachytí. Mnozí infikovaní mají jen mírné příznaky nemoci a brzy se zotaví. U jiných může onemocnění mít závažnější průběh. K symptomům obvykle patří horečka, kašel, dušnost, bolest svalů a únava.

V Česku je nyní 631 nakažených, z nemoci se zatím uzdravili tři lidé. Podle středečních informací ministra Vojtěcha je pět nemocných ve vážném stavu.

Doporučujeme

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky