Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Detektivové odhalili rozsáhlý pojišťovací podvod

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Mariusz Stankowski, MoneyMAG.cz

Pryč jsou časy, kdy pojistným podvodům vévodily jen škody na vozidlech. Detektivové Allianz pojišťovny odhalili rozsáhlý pojišťovací podvod s vodovodními škodami, v rámci kterého se organizovaná skupina podvodníků napojila na likvidátory pojišťovny.

Rozsáhlá kauza pojišťovacích podvodů fungovala tak, že organizátoři vyhledávali klienty pojišťovny, které zapojili do zinscenování fingovaných vodovodních škod. Následně, organizátoři za klienta oznámili vymyšlenou pojistnou událost přes web a úkolem zainteresovaného likvidátora bylo už jen dodat do škody fotodokumentaci z jiného případu a zaslat na smluvený bankovní účet pojistné plnění.

„V září 2013 detektivové při provádění systémových kontrol pojali podezření, že jeden z likvidátorů Allianz pojišťovny vědomě manipuloval s fotodokumentací v několika pojistných událostech. To odstartovalo šetření rozsáhlého případu interních a externích podvodů ve spojitosti s vodovodními škodami,“ vysvětluje šéf detektivů Allianz pojišťovny Michal Vlk a dodává: „Zahájili jsme šetření u všech škod, které dotyčný likvidoval. V rámci toho jsme zjistili, že fotky neodpovídají místu pojištění, a že pocházejí z jiné události. Stejné fotografie se navíc objevily i v pojistných událostech jiných pojišťoven.“

Detektivové Allianz důkladně prověřili 1150 pojistných událostí vodovodních škod, které vznikly v období od roku 2009 do roku 2013, a to jak formou podrobné analýzy veškeré dokumentace jednotlivých škod, tak i samotným vyšetřováním v terénu. Díky tomu se podařilo odhalit rozsáhlou skupinu pachatelů pojistných podvodů, kteří mohli připravit pojišťovnu až o 50 milionů korun. V této kauze detektivové úzce spolupracovali s orgány činnými v trestním řízení po celé 4 roky a výsledkem je prozatím 21 pravomocně odsouzených osob z celkového počtu 29 obviněných a ze strany pachatelů bylo zatím pojišťovně vráceno neoprávněné vyplacené pojistné plnění ve výši 5,2 milionů korun.

Gang využíval tzv. „bílé koně“ či „mrtvé duše“, tedy osoby, které měly zakrýt skutečného organizátora podvodu. O pojistné plnění se pak podvodníci převážně dělili v podílu 1/3 klient a 2/3 organizátoři.

„Pojišťovna Allianz disponuje profesionálními moderními mechanismy, které dokáží odhalit pojistné podvody – a to i v rámci lidí z vlastních řad. Někteří klienti jsou přesvědčení o tom, že pojišťovny disponují těmito nástroji, aby pojišťovna nemusela vyplácet pojistné plnění. To je ale naprostý omyl. My se řídíme filozofií, že vyplacené finanční prostředky nepatří do rukou podvodníkům, ale našim férovým klientům, kteří se ocitnou v tíživé situaci a rozkrytí této spletité organizované kauzy je toho důkazem,“ říká Michal Vlk.

Témata:  Allianz pojišťovna pojišťovny CZK

Související

Aktuálně se děje

7. května 2025 14:38

2. května 2025 9:42

28. dubna 2025 12:40

Češi ročně investují 60 miliard do domácích mazlíčků. Výdaje rostou i kvůli inflaci

Nejvyšší inflace za posledních přibližně třicet let, která v Česku v uplynulých letech udeřila, se promítla i do nárůstu výdajů za psi a kočky. Za psa tak dnes běžná domácnost v ČR utratí průměrně zhruba 1500 korun měsíčně, za kočku zhruba polovinu této částky. Přitom alespoň jednoho psa vlastní na dva miliony českých domácností, alespoň jednu kočku pak bezmála 1,5 milionu domácností. Výdaje za „psa v obýváku“ tak činí přibližně 40 miliard korun ročně, kočky coby domácí mazlíčci pak v souhrnu vyjdou na přibližně 20 miliard korun.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy