Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Jaká je průměrná výše vymožené kompenzace za opožděný či zmeškaný let?

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Nad opožděnými nebo zmeškanými navazujícími lety Češi již nemávají rukou, ale naopak stále častěji uplatňují svůj oprávněný nárok na kompenzaci. V letošní letní sezóně (květen – září) činila podle statistik společnosti Click2Claim průměrná výše takto vymožené kompenzace 292 eur (7534 korun), ve stejném období loni se jednalo o 283 eur.

Podle ředitele společnosti Click2Claim Františka Herynka průměrnou výši vymožené kompenzace ovlivňuje poměr vzdálenosti jednotlivých letů, které pak klienti takto „reklamují“. „Během letošního léta činila výše vymožené kompenzace 292 eur, protože zde měly větší zastoupení lety do 1500 kilometrů. U nich činí výše kompenzace 250 eur,“ říká František Herynk. „Ale například loňskou zimní turistickou sezonu, tedy v období od loňského října do letošního dubna, činila průměrná výše vymožené kompenzace 360 eur. Na této sumě se naopak podepsal vyšší poměr dálkových letů nad 3501 kilometrů, u nichž činí výše kompenzace 600 eur,“ dodává.Vzhledem k vyšší informovanosti veřejnosti o možnostech vyplývajících z příslušného Nařízení Evropského parlamentu a Rady č. 261/2004 a narůstajícímu počtu letů se zvyšuje i množství případů reklamací, které společnost řeší. Zatímco v loňském roce jich bylo okolo 14.500, v letošním roce podle průběžných čísel odhaduje jejich nárůst až o 70 procent. Za zvyšujícím se počtem žádostí stojí podle Františka Herynka prudký nárůst – až o 110 procent – případů, kdy v zahraničí dochází ke zmeškání navazujících letů.

Mezi klienty společnosti převažují tací, kteří si svoje cesty a dovolené plánují sami. Podle dat za prvních deset měsíců tito lidé tvořili v portfoliu klientů 73 procent. Stejné nároky na kompenzaci však mají i klienti cestovních kanceláří a ty potvrzují, že se na tuto službu jejich klienti ptají stále častěji. „Tuto službu ve spolupráci s Click2Claim nabízíme nově od loňského podzimu a naši klienti to velice oceňují. Jen během letošní letní sezony bylo našimi klienty uplatněno a úspěšně vyřízeno několik desítek žádostí o kompenzaci. Jednalo se především o lety do Antalye, Barcelony a na řecké ostrovy,“ uvedla mluvčí cestovní kanceláře FIRO-tour Eva Němečková.

Témata:  Cestování letadla lidé

Aktuálně se děje

23. dubna 2024 12:35

22. dubna 2024 22:13

Hra na štěstí? Ne, správný postup při investování výrazně snižuje riziko ztráty

KOMENTÁŘ Martina Pleštila, ředitele úseku investic, Broker Trust - Úroky na spořicích účtech klesají. Ještě víc tak poroste investiční apetit Čechů, kteří hledají pro své úspory lepší výnos. Už loni přitom investice v ČR zaznamenaly mimořádný rok. Češi měli jen ve fondech kolektivního investování vloženo přes 938 miliard korun, což bylo meziročně o nevídaných 25 procent více. Jak při investování efektivně snižovat riziko ztráty? Podívejte se na šest praktických tipů.

Zdroj: MoneyMAG.cz

Další zprávy

VZP

Zájem o příspěvky VZP láme rekordy

O příspěvky z fondu prevence Všeobecné zdravotní pojišťovny je letos rekordní zájem. VZP eviduje za první čtvrtletí už 465 tisíc podaných žádostí. V porovnání s loňskem se jedná o 50% nárůst. Nejčastěji si klienti žádají o příspěvek na pohybové aktivity a na dentální hygienu. Aby byly žádosti i přes enormní navýšení vyřízeny v co nejkratším čase, přistoupila pojišťovna k posílení personálních kapacit.