Od začátku loňského prosince do poloviny března tohoto roku pomohla asistenční služba České pojišťovny téměř osmi stovkám klientů, kteří se na zahraniční dovolené potýkali se zdravotními problémy. Lidé hlásili především úrazy, a to nejvíce z alpských zemí, kde Češi s oblibou tráví zimní dovolené. Trendem posledních let je meziroční nárůst počtu případů hlášených z Austrálie a Nového Zélandu.
773, přesně v tolika případech pomáhala asistenční služba České pojišťovny zajistit lékařskou pomoc během letošní zimní sezóny (1. 12. 2015 – 15. 3. 2016). Lidé nejčastěji hlásili úrazy (30 %), a to především zlomeniny horních a dolních končetin. „Češi rádi vyjíždějí na zimní dovolené do Alp, kde tráví většinu času lyžováním. S tím jsou potom samozřejmě spojené typické úrazy horních a dolních končetin, jako jsou zlomeniny a poranění kloubů a měkkých tkání,“ popisuje situaci Petra Heklová z České pojišťovny. Problémy Čechům dělaly také záněty dýchacích cest (13 %) a sedm desítek lidí na jejich zimní dovolené potrápily akutní bolesti zubů.
Úraz se však nemusí stát jen na lyžích. O tom se přesvědčil turista z jihu Moravy, který se při jízdě na sáňkách převrátil a narazil do hrazení. Přivolaná horská služba ho odvezla do údolí a vzhledem k závažnosti poranění byl nakonec přivolán i vrtulník. Zraněný v nemocnici podstoupil operaci zlomené pánve a po stabilizaci byl převezen do české nemocnice. V tomto případě se náklady vyšplhaly na bezmála 150 tisíc korun.
Nejvíce se Češi hlásili o pomoc z Rakouska (22 %) a Itálie (14 %), což není překvapením. Vzhledem ke geografické blízkosti a výborným možnostem, jak strávit aktivní zimní dovolenou, se do alpských zemí každý rok vydávají tisíce Čechů. Dalšími destinacemi, kde asistenční služba často zasahovala, jsou Spojené státy americké a Thajsko. „Trendem posledních let je vzrůstající počet případů hlášených z Nového Zélandu (11 %) a Austrálie (3 %), kam řada Čechů pravidelně jezdí na pracovní a studijní pobyty,“ komentuje situaci Michal Egert z Europ Assistance.
Speciální kapitolou jsou asijské a další exotické destinace. Turisté si tam často půjčují motorky, na kterých jezdí jen v tričku, kraťasech a žabkách. Výsledkem takových jízd je velké množství úrazů – od banalit, jako jsou odřeniny a spáleniny, až po vážné úrazy a polytraumata. „Letos jsme pomáhali takovému motorkáři. Ten si po pádu ze stroje způsobil několik vážných zranění,“ popisuje Petra Heklová z České pojišťovny a dodává, že tento případ byl v letošní zimní sezóně tím vůbec nejdražším. Celkové náklady na převoz z Vietnamu do vhodného zdravotního zařízení v Thajsku, na zdravotní péči, hospitalizaci a repatriaci leteckým speciálem do České republiky se vyšplhaly na 4 miliony korun.
Ani v Evropě však nejsou náklady na ošetření a repatriaci nízké. A spoléhat se na kartičku zdravotní pojišťovny není dobrou volbou. Kartička zdravotní pojišťovny (EHIC) totiž opravňuje k ošetření pouze ve veřejných zařízeních, ne v privátních, kterých je v horských střediscích většina. V těchto zařízeních je nutné uhradit péči v plné výši ze svého. Zraněný Čech má navíc stejná práva ale i povinnosti jako občané daného státu – tedy bude platit za vše, za co platí místní. Repatriace do ČR rovněž není z veřejného zdravotního pojištění hrazena.
Na zimní dovolené vyrážejí hojně také rodiny s dětmi, což se pochopitelně odráží ve statistikách České pojišťovny. „Ve více než 50 případech jsme pomáhali dětem do šesti let. I senioři však tráví svůj volný čas stále aktivněji, a tak se na naši asistenční službu s prosbou o zajištění pomoci obrátilo 40 Čechů ve věku nad 70 let.“ uzavírá Petra Heklová.
Témata: cestovní pojištění, Lyžování, dovolená
Související
13. listopadu 2024 9:55
22. srpna 2024 14:36
7. srpna 2024 19:13
11. června 2024 9:57
9. května 2024 12:38
2. února 2024 10:54