Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Pojišťovnu můžete změnit už jen pár dní

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixmac

Pokud nejste spokojeni se svou zdravotní pojišťovnou, neměli byste váhat. Na změnu máte totiž už jen posledních pár dní, pojišťovnu lze měnit pouze do konce června. Podívejte, jak pojišťovnu změnit.

Změnit zdravotní pojišťovnu není žádný problém, jen to musíte stihnout do konce června, aby změna začala platit od 1. ledna následujícího roku. Pokud o tom uvažujete, tak byste měli pospíšit, protože do termínu zbývá už několik posledních dní.

Před změnou byste určitě neměli podcenit to, aby lékaři ve vašem okolí nebo váš lékař mají s vybranou pojišťovnou uzavřenou smlouvu. Bylo by totiž nemilé, kdybyste najednou museli shánět praktického lékaře, zubaře nebo pediatra pro své dítě.

Další věc, kterou každý zvažuje, když mění pojišťovnu, je, co která nabízí.  Pokud jste tedy definitivně rozhodnuti pojišťovnu změnit, tak to není příliš složité. Stačí jen navštívit pobočku nebo poslat písemnou či elektronickou žádost na novou pojišťovnu. Ta už se pak o všechno "papírování" postará sama. Až dostanete novou kartičku pojištěnce, tak tu starou musíte vrátit původní zdravotní pojišťovně.

Po změně zdravotní pojišťovny to musíte nahlásit svému zaměstnavateli a to do 8 dnů od samotné změny. Pokud to neuděláte, zaměstnavatel po vás muže chtít uhradit pokutu a ta může být až ve výši 200 tisíc korun.

Témata:  zdravotnictví zdravotní pojišťovna

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

18. listopadu 2024 10:19

Fiala slibuje platy jako v Německu do pěti let. Realita je vzdálená desítky let

Premiér Petr Fiala v Otázkách Václava Moravce několikrát uvedl, že pokud bude jeho vláda pokračovat i v příštím volebním období, budou mít Češi nakonec mzdy jako Němci nebo Rakušani. Tedy zhruba během pěti let. To je ovšem vysoce nereálné. Skutečností je naopak to, že jak Německo, tak zejména Rakousko během posledních pěti lety Česku mzdově dále utekly, jak vyplývá z dat OECD. Takže mzdy v Česku zaostávají nyní za mzdami v Rakousku a Německu ještě výrazněji než roku 2019. 

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy