Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Skrytý problém důchodců, o kterém dosud nikdo nevěděl. Proč se pomalu zabíjejí?

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Hektolitry alkoholu a předávkovávání se léky. Ač se může zdát, že tyto "metly lidstva" jsou výsadou zejména mladých lidí, opak je pravdou. Jak se totiž ukazuje, rapidně přibývá seniorů, kteří propadají alkoholismu a nadužívání léků. O svém problému ale nehovoří, a proto se o něm ve společnosti téměř neví.

Překvapivě je ale tento problém rozšířenější, než se zdá. Podle přednosty kliniky adiktologie Univerzity Karlovy Michala Miovského se v Česku najde jen velmi málo rodin, které by s těmito závislostmi u seniorů neměly své zkušenosti.

Velmi často se s tím setkávají například sociální pracovníci a zdravotní sestry z různých zařízení pro seniory. Podle nich se problematika netýká jednotlivců, ale jde o masivní problém, který je v Česku velmi rozšířený. Důchodci mají problém s léky a alkoholem.

Odborníci podle Práva sami nevědí, kolik seniorů je závislých. Zatímco mezi mladými studie prokazují, o jak velká čísla jde, u seniorů statistiky chybí. "Z prvních dat to ale začíná vypadat jako veliký problém, o kterém jsme doposud nevěděli," řekl deníku Miovský.

Podle něj se o problému neví, protože se o něm nehovoří. "Jako bylo léta tabuizované ženské pití, tak závislost seniorů je ve společnosti velké tabu, a to hlavně z citlivých důvodů, protože jsou to naši rodiče a prarodiče," míní. 

Vzhledem k tomu, že alkohol i přebytky léků škodí zdraví, je jasné, že senioři si tímto způsobem zatloukají hřebíky do rakve. Často přitom prožijí aktivní a společenský život a k alkoholismu začnou tíhnout až ve stáří. A neví, jak z toho ven. Mnohdy ani nechtějí.

U léků to není o moc rozdílné. Téměř milion lidí v Česku nadužívá sedativa a hypnotika. Lékaři evidují i tak extrémní případy, jako ženu, která denně konzumovala celé stovky tablet.

Odborníci si ale příliš neví rady. "Je to největší výzva za poslední dekády, která před naším oborem stála," uvedl Miovský. Nejčastější metodou pomoci je, že pijícím seniorům pracovníci domovů lahve s alkoholem schovávají.

Témata:  důchodci alkohol léky

Aktuálně se děje

17. června 2024 9:56

14. června 2024 9:44

13. června 2024 13:35

Bitcoin je jako na houpačce, čeká se na další růst

Komentář Martina Stránského: Cena bitcoinu je v posledních dnech jako na houpačce. Od začátku června ztratil dvě procenta a ve středu se obchodoval okolo 67 300 USD, když ještě týden před tím byl za 71 000 dolarů. Momentálně se prodává za 68 260 dolarů. 

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy