Důchodci sami nemají peníze. Pro druhé se ale roztrhají, takhle pak dopadnou

Nedostatek financí je jedním z hlavních problémů seniorů. Dalším z nich je ale i samota a pocit opuštění. Přesto oni sami nejen že myslí na druhé, ale často si kvůli nim i odtrhnou od úst.

Ilustrační fotografie

Je všeobecně známo, že důchody v Česku jsou nízké. Ačkoliv vláda soustavně pracuje na jejich zvyšování, rostou i ceny zboží a služeb a důchodci si tak nemohou příliš vyskakovat.

Málokdo z nich tak dokáže reálně uspořit nějaké peníze. Více než 50 procent jejich příjmu totiž často padne na bydlení, za zbytek je potřeba nakoupit léky, oděvy, jídlo a další nezbytné položky.

Jak se ale nyní ukázalo, navzdory nepřízniví situaci s výší starobních penzí dokáže velká část seniorů něco málo ušetřit. Podle statistik výzkumné agentury NMS Market Research 37 % důchodců spoří buď pravidelně, nebo alespoň nárazově.

Nikoliv však na sebe, jak by se mohlo zdát, ale na své potomky. Více než polovina důchodců totiž spoří svým vnoučatům, a to nemalé částky. Konkrétně nejčastěji 10 000 korun ročně. 

Senioři si přejí, aby tyto peníze potomci využili ke koupi prvního bydlení nebo na studia. Mladé ale láká například vybavení bytu nebo auto.

Navzdory tomu, že sami mnohdy nemají, dokáže většina důchodců ušetřit pro své vnuky a vnučky alespoň 5000 korun ročně. Jak se jim za to mladí odvděčují?

Na to bohužel statistiky neexistují. Každoročně se ale objeví před Vánoci řada varování, která nabádají členy rodiny k tomu, aby svátky strávili se svými babičkami a dědečky.

Právě samotou totiž trpí důchodci během Vánoc nejvíce. A strávit s nimi svátky klidu a pohody je jedním ze způsobů, jak jim svůj vděk vyjádřit.

Témata: důchodci | MoneyMAG.cz

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky