Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Trump spouští obchodní válku: Vysoká cla vrací Ameriku do 40. let. Čechy čeká zdražení

Donald Trump
Donald Trump
Foto: Depositphotos

Americký prezident Donald Trump dnes v souladu s očekáváním rozhodl uvalit plošná cla na tři suverénně největší importéry do USA, tedy Mexiko, Čínu a Kanadu. Na dovoz z Mexika a Kanady budou Spojené státy uplatňovat 25procentní clo, na dovoz z Číny pak clo desetiprocentní. Výjimku mají pouze energetické suroviny dovážené z Kanady, zejména tamní ropa, na níž se bude nově vztahovat clo desetiprocentní.

Průměrná vážená celní sazba uplatňovaná na dovoz Spojenými státy tak poprvé od 40. let minulého století dosáhne úrovně 10 procent. Od 70. let až dosud se přitom pohybovala v pásmu nižších jednotek procent. Dneškem tak začíná konec globalizace, jak ji z uplynulých desetiletí známe.

Lze předpokládat, že všichni tři zmínění obchodní partneři USA rychle odpoví odvetnými cly. Trump přitom dnes vydal opatření, dle něhož na odvetná cla odpoví dalším celním navýšením, takže hrozí spirálovitá eskalace obchodních střetů.

Trump před víkendem pohrozil také zásadním celním opatřením na dovoz ze zemí Evropské unie. V pondělí lze i proto očekávat oslabení koruny. Česko je totiž malá otevřená ekonomika vysoce citlivá na kladení překážek mezinárodnímu obchodu – a zvláště těch překážek, které omezují či mají omezit přímo vývoz z EU.

Oslabení koruny zdraží Čechům zahraniční dovolené či pohonné hmoty. Pohonné hmoty navíc zdraží i přímo kvůli dnes zavedeným clům. Takže benzín či nafta v Česku budou zdražovat působením hned dvou tendencí. Trumpovo nové clo na Kanadu totiž zvýší světovou cenu ropy. Kanada představuje největšího zahraničního dodavatele ropy Spojeným státům; takřka veškerý ropný export Kanady, čítající přibližně čtyři miliony barelů denně, míří do Spojených států. Hned takřka 70 procent ropy, kterou zpracovávají rafinérie amerického Středozápadu, pochází právě z Kanady. Clo kanadskou ropu, byť „jen“ desetiprocentní, tak alespoň přechodně zhorší a prodraží zásobování USA ropou, což právě zvedne cenu dokonce i na světovém trhu.

Kanada, Mexiko a Čína dohromady zodpovídají za takřka polovinu dovozu do USA. Spojené státy se všemi vykazují výrazný obchodní deficit, vůči Číně a Mexiku vůbec největší ze všech zemí. Právě hlubokým schodkem svá nová cla Trump zdůvodňuje, společně se snahou omezit ilegální imigraci a pašování fentanylu. Fentanyl však do USA proudí hlavně přes hranici s Mexikem. Hranicí s Kanadou prochází mizivé množství této látky.

Cla v rozporu s obecně zažitou představou neplatí zahraniční dodavatel, nýbrž domácí – v tomto případě tedy americký – dovozce daného zahraničního zboží. Usiluje je přenést na konečného spotřebitele. Zahraniční dodavatel ale může zdražení související se clem kompenzovat zlevněním „u sebe doma“. V praxi se tak o náklady související s navýšeným clem zpravidla podělí všechny tři strany – jak zahraniční dodavatel, tak importér, tak konečný zákazník.

V některých případech může být v zájmu zahraničního dodavatele, aby si pozici na vývozním trhu udržel, pročež navýšené clo plně či z velké části absorbuje snížením vlastních marží. V takovém případě tedy clo nemusí být ve Spojených státech inflační. Trumpova administrativa se spoléhá na to, že trh Spojených států bude pro zahraniční dodavatele natolik atraktivní, že si v zájmu udržení podílu na něm redukují marže. Anebo z něj dočista odejdou a uvolněné místo zaujme konkurence ideálně americká, případně přesunou výrobu ze zahraničí právě do USA, aby se clům vyhnuli. Trump proto odmítá, že by cla měla působit trvaleji a zásadněji inflačně.

Americký prezident přitom tento svůj názor opírá o zkušenost ze svého předchozího působení v Bílém domě v letech 2017 až 2021. Tehdy jeho selektivní cla na zboží jako ocel, hliník, pračky nebo solární panely, uplatňovaná zejména na čínský dovoz, viditelnější inflační tlaky nezapříčinila. Což však dost dobře mohla způsobit selektivní povaha zaváděných cel. Nyní jde o cla plošná, takže nelze vyloučit také plošné, tedy celkově mnohem silnější inflační tlaky. Ostatně náznakem, že se jich alespoň částečně obává i Trumpova administrativa, je zmíněná skutečnost, že na kanadskou ropu neuplatní clo dvacetiprocentní, nýbrž jen poloviční.

Témata:  Donald Trump USA Kanada Mexiko clo

Související

Aktuálně se děje

12. dubna 2025 15:41

11. dubna 2025 10:26

9. dubna 2025 11:15

8. dubna 2025 11:00

Bazarové úlovky bez stresu. Jak vybrat dobře a nenaletět

Popularita bazarového obchodování v posledních letech strmě roste – zejména díky online platformám a sociálním sítím, které umožňují snadno nabídnout i koupit použité zboží. Zatímco pro jednu stranu jde o výhodnou koupi, pro druhou o způsob, jak vydělat na věcech, které už nepotřebuje. S rostoucím zájmem ale přibývá i podvodníků. Jak se při nákupu z druhé ruky nespálit a jaká práva jako kupující máte?

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Komentář

Evropa zdražuje vejce. Česko ale trhá rekordy, předběhlo i USA

Vejce v Česku zdražují nejvíce v EU, ba dokonce více než v USA kdykoli během tamní již několik měsíců probíhající vaječné krize. Podle analýzy společnosti Tradingpedia vejce v ČR mezi únorem a březnem letošního roku přidala na ceně 20,4 procenta. To je více než ve všech zemích EU. Vajíčka v Česku zdražují nejvíce ze všech zemí EU také v meziroční perspektivě, když oproti březnu 2024 zdražila o 44,4 procenta.